gore-tex si neopren

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

laurentiucat
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 185
Membru din: 29 Aug 2006, 17:13

gore-tex si neopren

Mesaj de laurentiucat » 28 Noi 2006, 22:10

cine poate spune mai multe despre hainele din aceste materiale si daca merita banii?

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 28 Noi 2006, 22:56

Haine din neopren nu cunosc. Cunosc wadersi din neopren si din goretex. Dupa ce am incercat amandoi wadersii, in pavalie, i-am cumparat pe cei din goretex fara ezitare. Cu toate ca pretul era de 6 ori mai mare.
Cu wadersii din goretex poti da si vara si iarna. Cu cei din neopren dai iarna si poti si vara daca-ti place sauna cateva ore. Plus greutatea, locul pe care-l ocupa. Serios, daca-ti poti permite goretex cumpara. Si daca nu poti fa tot asa. Stii vorba scotianului. :wink:

Tudor
Ultima oară modificat 28 Noi 2006, 23:35 de către tudor, modificat 1 dată în total.

laurentiucat
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 185
Membru din: 29 Aug 2006, 17:13

sal

Mesaj de laurentiucat » 28 Noi 2006, 23:03

da-mi niste adrese de unde se pot lua si cam cat ar costa...as vrea un combinezon sas tiu cat costa

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 28 Noi 2006, 23:06

Chiar vrei adrese de la mine ? Uite aici : http://www.franck-s.com/

Eu de aici am cumparat. :lol:

Avatar utilizator
Irod
veteran
veteran
Mesaje: 522
Membru din: 07 Ian 2006, 18:45
Localitate: Cluj-Napoca; Baia-Mare

Re: gore-tex si neopren

Mesaj de Irod » 28 Noi 2006, 23:33

laurentiucat scrie:cine poate spune mai multe despre hainele din aceste materiale si daca merita banii?
ce vrei sa stii despre ele?
da-mi ceva detalii shi te voi lamuri

laurentiucat
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 185
Membru din: 29 Aug 2006, 17:13

gore tex

Mesaj de laurentiucat » 28 Noi 2006, 23:44

vreau sa pescuiesc din barca si-mi trebuie echipament calduros si torusi f usor .acu stau mai prost cu banii ca mi-am luat barca si doar ce-am comnadat un minn kota de 55 lbs la mihai f .dar o pereche de bocanci buni de 150 $ si un combinezon tot cam atat asa mai gasi bani.daca's ,mai scumpe mai astept...multam ptr raspuns

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 28 Noi 2006, 23:52

Acum serios, pe mine m-a costat 260 euroi. Da am luat cel mai tare pe care-l avea. In Romania banuiesc ca poti gasi mai ieftin. Nu ma bag la preturi, dau doar sfaturi despre calitate. Eu am incercat neopren, un fel de panza cauciucata, si goretex doua calitati. In momentul acela imi puteam permite si am luat cel mai bun. Nu regret !

Avatar utilizator
Irod
veteran
veteran
Mesaje: 522
Membru din: 07 Ian 2006, 18:45
Localitate: Cluj-Napoca; Baia-Mare

Re: gore tex

Mesaj de Irod » 29 Noi 2006, 00:07

laurentiucat scrie:vreau sa pescuiesc din barca si-mi trebuie echipament calduros si torusi f usor .acu stau mai prost cu banii ca mi-am luat barca si doar ce-am comnadat un minn kota de 55 lbs la mihai f .dar o pereche de bocanci buni de 150 $ si un combinezon tot cam atat asa mai gasi bani.daca's ,mai scumpe mai astept...multam ptr raspuns
pai treaba e cam asa:neoprenul este calduros shi impermeabil permanent,dezavantajul lui este ca e mai rigid shi mai greu (ingreuneaza libertatea de miscare)
Gore-Tex-ul pe de alta parte are proprietatzi de baza:
-impermeabilitate
-f. usor
-lasa pielea sa respire
-nu poate fi penetrat de vant
dezavantajele Gore-Texului lui sunt urmatoarele:
-impermeabilitatea nu e permanenta , adica dupa 1-2 ore de stat intr-o ploaia torentiala vei fi leoarca sau 2-4 ore de stat in ploaia normala de asemenea vei fi ud pana la piele
-nu tine de cald


Eu de exemplu am mai multe costume gore tex pe care le folosesc la pescuit ; tracking; speologie ; ski
dar in toate aceste sporturi o geaca gore-tex ne dublata de un polar=congelare garantata.
da sunt foarte multumit de costumele gore tex dar pantalonul shi bluza de polar sunt obligatorii pe dedesupt.

Avatar utilizator
Irod
veteran
veteran
Mesaje: 522
Membru din: 07 Ian 2006, 18:45
Localitate: Cluj-Napoca; Baia-Mare

Mesaj de Irod » 29 Noi 2006, 00:08

tudor scrie:Acum serios, pe mine m-a costat 260 euroi. Da am luat cel mai tare pe care-l avea. In Romania banuiesc ca poti gasi mai ieftin. Nu ma bag la preturi, dau doar sfaturi despre calitate. Eu am incercat neopren, un fel de panza cauciucata, si goretex doua calitati. In momentul acela imi puteam permite si am luat cel mai bun. Nu regret !
deci ce ai luat ?
neopren sau gore?

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 29 Noi 2006, 00:31

Am luat gore, total impermeabil oricate ore as sta in apa. Cand e frig pun izmene pe dedesupt.

Tudor

Scrie răspuns