firul preferat la cast

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: firul preferat la cast

Mesaj de cristian.ene » 05 Dec 2017, 05:15

Pikeman,

incerca Finns 40G si toate problemele tale vor inceta.

Cu mentiunea ca productorul nu respecta diametrul .De ex.firul decalrat 0.10mm are real 0.15mm dar firul are calitati exceptionale, este aproape rotund, suprafata este exceptional de lucioasa si ramane mult timp, este dens si nu isi schimba sectiunea si are consistenta necesara pentru casting nici prea soft nici prea stiff.
Am folosit la stiuca un diametru real de 0.23-0.24mm, un fir incredibil cu zero probleme.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: firul preferat la cast

Mesaj de SF » 06 Dec 2017, 16:37

3-5 peruci pe partida ii al naibii de mult ma gandesc , zau

Probabil acolo atingi firu cand desfaci perucile si dupa aia se rupe peste leader , oricum , cu leaderul trebui probat si ii bine sa se rupa la agrafa , nu la nodu intre fire , gasit deci materialu compatibil in felu asta , la popping poti sa dai cu leader peste textil , insa la jig inseamna sa arunci leader si sa stai sa legi , cand te intalnesti cu cioate .



ps . Imi amintesc de unu care zicea ca-si incepe partidele la spin cu peruci , imposibil sau greu de desfacut , fata de alea ce le facea la cast , acuma nu mai da la cast :lol: :lol:

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Re: firul preferat la cast

Mesaj de pikeman » 08 Dec 2017, 01:40

SF scrie:3-5 peruci pe partida ii al naibii de mult ma gandesc , zau

Probabil acolo atingi firu cand desfaci perucile si dupa aia se rupe peste leader , oricum , cu leaderul trebui probat si ii bine sa se rupa la agrafa , nu la nodu intre fire , gasit deci materialu compatibil in felu asta , la popping poti sa dai cu leader peste textil , insa la jig inseamna sa arunci leader si sa stai sa legi , cand te intalnesti cu cioate .



ps . Imi amintesc de unu care zicea ca-si incepe partidele la spin cu peruci , imposibil sau greu de desfacut , fata de alea ce le facea la cast , acuma nu mai da la cast :lol: :lol:
din pacate prefer sa fie leaderul mai dur, dar cred ca ai foarte mare dreptate la rupere ar fi preferabil sa cedeze la agrafa, dar cum joc cu textil subtire de 10-15lb pentru snezitivitate si fluoro de 40lb care imi ofera o sansa in plus daca intra o stiuca nu cred ca o sa fac rabat sa rulez fluoro tot la 10-15lb

3-5 peruci la 10-12 ore de pescuit nu imi pare asa grav :lol: mai ales ca nu dau cu heavy metal si diferenta la care le fac e o schimbare de vant sau de guma/gramaj destul de nesemnificativa (pentru mine) , apoi ma rectific pe frana daca apare necazul, inca mai testez, nu imi place drilul la cast dar mi se pare semnificativ mai buna senzitivitatea si felul in care joc naluca, si ca sa fim intelesi la spin joc cu echipament mai fin decat la cast pe aceeasi aplicatie :lol1:

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: firul preferat la cast

Mesaj de zvic » 24 Dec 2017, 10:34

Salutari,

Power Pro 15lb e mai rigid la inceput si pare sa faca peruci mai usor dar dupa cateva partide s-a mai inmuiat si a devenit cel mai utilizat la mine, mai ales la stiuca. Am mai folosit Avani sea bass 1.5PE si sunline super PE 1.5PE de care am fost multumit pe balta la salau. Am incercat si mai subtiri dar nu mi-au placut, se ingroapa rapid spirele, am avut problema cu rupturile ... am ajuns sa folosesc fire mult mai groase decat la spin pe naluci de pana in 20gr.

Unpic pe langa subiect dar ... firele gen PE, desi au marcaje diferite de putere la aceeasi grosime intre mai multi producatori, am constatat ca defapt e cam minciunica. Adica un 1.5PE care e dat intre 15 sau 20lb si altul de max 27LB pe cutie in functie de model, la test de ruptura erau tot cam pe acolo. Eu nu ma mai iau dupa rezistenta in lb ci dupa grosime, adica 0.8, 1, 1.2, 1.5pe... Pe cast as merge de la 1.5PE in sus.



Cel mai longeviv a fost PP.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: firul preferat la cast

Mesaj de George1985 » 24 Dec 2017, 11:53

Fins 40G ar fi firul de cast perfect dupa parerea mea.
Pe langa ce s-a mentionat mai sus adaug ca nu se ingroapa.
Problemele ar fi ca se ciupeste cam repede si face burta pe orice vant.

Scrie răspuns