Fir textil pt. d-na stiuca si dl. salau...

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 29 Apr 2009, 17:54

Hentzone scrie:Aici isi spune cuvantul si calitatea inelelor de pe betze
daca inelele au profil rotund se reduce si frictiunea , dar mai ales depunerile abrazive, care de pe fir, se depun pe inele.
sunt destule bete bunicele cu inele cu profil, marginea interioara, dreapta; modelul respectiv aduna 1kil de nisip/diamante si rubine , care kil, scuzat sa-mi fie limbajul, strica atat firul cat si inelul.

si daca se strica, priviti partea buna, le schimbati! ;)
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
andreypck
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 117
Membru din: 14 Mar 2007, 02:27
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Mesaj de andreypck » 04 Noi 2011, 21:33

Salut. Am citit tot thread-ul asta...

Am un Berkley Whiplash de 0.12mm de vro 3 ani: il recomand! Este foarte bun, nu mai pierd naluci, trag tot de pe fundul apei :oops: si indoi jiguri. Stiu, suna cam brutal... O sa-l las pe un multiplicator pe batul de jerk pentru voblere peste 70gr.

Acum, voiam sa intreb: sunt gata sa-mi mai comand unul de 0.08mm pentru stiuca, salau si desi are rezistenta de 12.3kg, ma intreb daca nu este prea subtire (in diametru) ... ma refer la comportarea in timp!

Credeti ca va fi o diferenta fata de cel de 0.12mm din acest punct de vedere?


Va multumesc!
Prinde si Elibereaza!

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Mesaj de stefanflorin » 04 Noi 2011, 23:15

whiplashu nu e nici pe departe ce scrie pe role la diametru, este muuuuuuuult mai gros, asa ca stai linistit ca 0.08 ala cred ca e minim 0.15 :lol: eu am facut comparatie intre 0.12 spiderwire ultracast si 0.10 whiplash, spideru era cred de 2 ori mai subtire :shock:
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
bogdan_m.
veteran
veteran
Mesaje: 590
Membru din: 09 Ian 2010, 23:27
Localitate: Cisnadie, Sibiu

Mesaj de bogdan_m. » 04 Noi 2011, 23:20

stefanflorin scrie:whiplashu nu e nici pe departe ce scrie pe role la diametru, este muuuuuuuult mai gros, asa ca stai linistit ca 0.08 ala cred ca e minim 0.15 :lol: eu am facut comparatie intre 0.12 spiderwire ultracast si 0.10 whiplash, spideru era cred de 2 ori mai subtire :shock:
Confirm in totalitate cele spuse mai sus :wink:
Am vrut sa zic si eu dar mi-a fost lene sa scriu... :D
spiderwire ultracast folosesc si eu si e super fir :wink:

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 05 Noi 2011, 03:52

Pe naiba.La mine cel mai prost fir care l-am folosit vreodata(Spider Ultracast 15lb.)

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Mesaj de stefanflorin » 05 Noi 2011, 05:49

elias scrie:Pe naiba.La mine cel mai prost fir care l-am folosit vreodata(Spider Ultracast 15lb.)
Eu am ceva vreme de cand il pescuiesc, si l-am avut in diferite grosimi, niciodata n-am avut probleme cu el, si ma mira ca scrii asta. Sa fi fost oare al tau un fake? :roll:
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
andreypck
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 117
Membru din: 14 Mar 2007, 02:27
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Mesaj de andreypck » 05 Noi 2011, 11:12

Ok, am inteles baieti, dar eu nu stiu exact daca 0.08 este prea subtire? (sau ar fi ok, daca rezista totusi 12.3kg)?

Oricum, imi puteti pune un link la firul despre care vorbeati?

Mersi!
Prinde si Elibereaza!

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 05 Noi 2011, 13:10

stefanflorin scrie:
elias scrie:Pe naiba.La mine cel mai prost fir care l-am folosit vreodata(Spider Ultracast 15lb.)
Eu am ceva vreme de cand il pescuiesc, si l-am avut in diferite grosimi, niciodata n-am avut probleme cu el, si ma mira ca scrii asta. Sa fi fost oare al tau un fake? :roll:
Culmea, era adus de la mama lui.Si acum ma enervez cand ma gandesc ce rezistenta slaba avea la nod si la ce pesti am pierdut cu el intr-o singura zi.

Avatar utilizator
andreypck
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 117
Membru din: 14 Mar 2007, 02:27
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Mesaj de andreypck » 05 Noi 2011, 13:21

Aha, am inteles... in plus s
Credeti ca risc abordand stiuca (si agataturi, si posibili somni de Sacalaia) cu un textil cu rezistenta de 10.6kg? E prea putin?

Eu consider ca avand un fir mai subtire cresc sansele de a avea atacuri...gresesc? E si vorba de risc in acelasi timp... Dar ai si rezerva din lanseta si frana mulinetei...Adica poti aduce la barca un peste de 12kg cu fir de 10kg, nu? "Teoretic e posibil"....!?!?

Ce parere aveti?
Prinde si Elibereaza!

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Mesaj de grey-wolf » 05 Noi 2011, 13:40

andreypck scrie:....
Dar ai si rezerva din lanseta si frana mulinetei...Adica poti aduce la barca un peste de 12kg cu fir de 10kg, nu? "Teoretic e posibil"....!?!?
Ce parere aveti?

poti scoate un peste de 12kg si cu un fir de 10 lb (4,8 kg) totul tine de cum te folosesti de lanseta si de frina mulinetei de rezistenta la nod a firului . mai conteaza si de locul in care pescuiesti ca daca trebuie sa il tragi repede din agatatura si sa nu il lasi sa intre in alta .... poti avea o problema .
nu cunosc sacalaia deloc dar cred ca nu ar trebui sa ai probleme cu un fir de 10kg la un peste de 12 kg .
un locuitor la mia de km² ! pamintul ne va suporta mai usor !

Scrie răspuns