Fir textil pt. d-na stiuca si dl. salau...

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 09 Noi 2004, 20:31

[quote="eugen"]ha ha ha...maine poimaine or sa apara discutii serioase despre leaderul din textil la monofilament.[/quote]



HA ,HA, HA,cu tot respectul domnule EUGEN, INVATATI-MA cum trebuie realizata o motura de jig in urmatoarele conditii
1.adancimea apei 3,5-8m.vizibilitate obisnuita in apa 1,5-2m
2.padure inundata veche de 20 ani,copacii sunt plini de scoica
3.curentul apei e slab,uneori inexistent
4.specii vizate:salau.stiuca,somn.cel mai mare salau prins de mine in zona 4 kg,stiuca 3,5 kg
ma intereseaza greutatea jig-ului,tipul de cauciuc folosit,culori preferate,firul folosit,strategii de abordat,eventuale manevre secrete ca de ale mele sunt satul.ca aplicatie practica va propun pescuitul salaului din barca intr-un copac scufundat.multumesc anticipat pentru raspuns
walleye

danielT
junior
junior
Mesaje: 83
Membru din: 16 Iul 2004, 15:16
Contact:

Mesaj de danielT » 09 Noi 2004, 20:44

Eu intrebam concret referitor la leader- leg pur si simplu in continuarea firului textil 4m de monofilament? Si de ex la textil de 0,10 ce grosime de mono ar fi potrivita? Berkey-ul costa in Germania 40euro-300m; nu stiu daca este mult sau putin in comparatie cu altele.

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 09 Noi 2004, 20:45

[quote="pupu"]pentru dan cotelici toate cele 4 feluri de ripcord sunt excelente insa ripcord si este pe departe cel mai bun ,eu am folosit firul tot anul si arata la fel de bine si acum il recomand si lui adrian frunza si sunt sigur ca va avea mai putine probleme.[/quote]


am gasit ripcord pe CABELA'S ,multumesc,sper sa imi rezolve problema.
walleye

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 09 Noi 2004, 22:45

Acum Eugen a pus intrearea si ma simt nevoit sa raspund.
Am incercat deci noul Fireline XDS care nu a aparut de mult. Eu l-am comandat de aici :
http://www.planete-peche.com/catalog/fi ... d_cat=7850
Comparativ cu power pro cu care pescuiesc mai tot timpul. Pe aceeasi mulineta am doua bobine. Une cu power pro 0,23 mm si pe cealalta Fireline XDS tot 0,23mm.
Fireline-ul este mai rigid decit power pro, mai sirmos. Se lanseaza insa bine, alunecind la fel de bine unul ca celalalt. Noul fireline nu se mai scamoseaza asa usor ca cel vechi. Am pescuit cu firul asta o saptamina in Spania si doua week-end-uri de cind m-am intors. Cu firul asta am scos somnul ala de pe alt topic. N-a miscat si nu s-a scamosat. Culorea verde foarte inchis.
Altfel eu nu am utilizat lider decit in Spania anul asta pentru luferi si black bass. Apa era cristal si a trebuit sa pun un metru de fluoro. Altfel nu am simtit nici odata nevoia.

Tudor

Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 10 Noi 2004, 03:00

danielT scrie:Eu intrebam concret referitor la leader- leg pur si simplu in continuarea firului textil 4m de monofilament? Si de ex la textil de 0,10 ce grosime de mono ar fi potrivita? Berkey-ul costa in Germania 40euro-300m; nu stiu daca este mult sau putin in comparatie cu altele.
Daniel,

Pescuiesc cu FIRE LINE 4lb.,rar cu 6lb. si intodeauna folosesc leader fluorocarbon.
Pt.a lega leader-ul fac o bucla(nod dublu) pe FIRE LINE de care prin intermediul unui nod clinch atasez leaderul avand grija ca acest nod sa aiba o"mustata" de cca.1,5cm(pentru a trece mai usor prin inele).
Grosimea leader-ului pe care il folosesc depinde de conditiile in care voi pescui,daca pestii au dinti sau nu.
De exemplu FIRE LINE de 4lb.(1,8kg.)rupe un fluorocarbon de 10lb.(4,5kg.) XPS FLUOROCARBON (de la BASS PRO SHOPS).Trebuie sa experimentezi singur ca sa determini pana la ce limita textilul folosit de tine rupe monofilamentul,nu invers(legatura bucla in bucla).
Intrebi daca merita sa iei din Germania BERKLEY,banuiesc ca te referi la fir ( BERKLEY fiind firma producatoare),dar nu specifici care si deci nu stiu ce sa-ti spun.
Daca te referi la WIPLASH PRO pot sa-ti spun ca nu prea are trecere in America ,cel mai bun "super braid"aici este TUF LINE XP (din microfibre SPECTRA),eu nu-l folosesc deoarece se fabrica de la 15lb.(6,8kg.) si eu sant adeptul celor de 4lb si de aceea folosesc FIRE LINE de 4lb. si SPIDERWIRE de 5lb.

Jean Scurtu

Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 10 Noi 2004, 04:18

Adrian,

In primul rand am sa te rog sa-mi faci o favoare si anume cand mai scri "romania" fa-o cu litera mare deoarece nu numai Texas-ul merita aceasta.
Si te rog aceasta din respect pentru tara in care ne-am nascut(nu am spus pt. conducatorii ei, ce sant trecatori ca si noi).
Referitor la FIRE LINE am folosit intentionat termenul FLUO pentru a sublinia visibilitatea,corect este "flame green'' ce insa neinitiatilor nu le spune nimic.
Spui ca "firele textile s-au scamosat,prezentarea nalucii lasa mult de dorit".Nu prea inteleg cum scamosarea firului influenteaza prezentarea nalucii...
De asemenea referitor la mono si fire textile tu ramai la ideea ta si anume ca datorita sectiunii rotunde mono opune mai putina rezistenta decat un fir textil ce nu e atat de rotund uitand un lucru esential si anume(trebuie sa-ti repet,dar nu-i nimic deoarece"repetitia e mama studiului") ca la aceeasi rezistenta ,un mono are un diametru mult mai mare decat firele textile.
Te intreb,ca sa fiu mai explicit ,cine strapunge mai usor o bucata de piele sa zicem,la aceeasi forta aplicata,un cui sau un ac subtire???
In alta ordine de idei,fiecare am inceput pe acest forum cu statutul de "nou membru" si eu personal niciodata nu am simtit ca datorita acestui statut am fost tratat "de sus "de catre ceilalti,ci din contra; de aceea daca ai impresia ca esti tratat altfel pentru ca esti nou membru mai bine ai recitii cele scrise si afirmate de tine si gandeste-te la zicala "Daca doi iti spun ca esti beat,e mai bine sa te duci sa te culci".
Revenind la partea tehnica vad ca nu esti consecvent in sensul ca spuneai in alta postare ca pescuiesti "fin" cu rezultate bune,fir de0,30mm.,jig de 3,5g si acum ma intrebi ce fir mono de maximum 0,20mm,f.rezistent la abraziune pot sa-ti recomand.
Daca pescuitul cu fir de 0,30mm. il consideri fin cum poate fi considerat pescuitul pe care il practic eu cu FIRE LINE de cca.0,10mm sa-i zicem diametru(desi FIRE LINE e aplatizat) si jig-uri de 1/64oz.,1/32oz.1/16oz. si maximum 1/8oz.???
Si revenind la ce mono iti pot recomanda acesta este un copolymer numit SUFIX TRITANIUM PLUS fir ce este"SUPER ABRASION RESISTANT",special conceput pentru a rezista in conditii deosebite,ce necesita o rezistenta superioara anti abraziva.

Jean Scurtu

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 10 Noi 2004, 10:39

Pt. DanielT:

Pescuiesc cu Whiplash Pro de 0, 17 la stiuca si cu 0, 23 la somn, de vreo 2 ani (de cind a aparut pe piata). Singura "problema" este o usoara decolorare, cauzata de pierderea unei parti din rasina cu care este impregnat. Poti sa te convingi daca treci firul de citeva ori printre degetele umezite, o sa-ti ramina un strat gri-verzui de rasina (textura este asemanatoare cu ceara) pe degete.
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 10 Noi 2004, 13:09

pt Adrian,

1) nu trebuie sa domnesti pe nimeni

2) daca te supara faptul ca m-am amuzat, sa stii ca tu mi-ai ridicat mingea la fileu. du-te pe un site de pescuit la walleye si intreaba acolo daca mai e vreunul care pune leader textil la o linie din monofilament. o sa vezi ca noi am fost finuti.

3) mi-ai pus o intrebare despre naluci. imi pare rau, dar nu sunt aici ca sa raspund la intrebarile nimanui. nu recomand nimic, ma implic in discutii cand am chef si cum am chef. nu am pretentia ca as fi vreun mare pescar de salau, ba chiar dimpotriva. as putea sa-ti spun la ce naluca am avut cea mai buna partida la salau anul asta, dar o sa zici ca fac misto de tine. in plus, pe fiecare balta are alte gusturi, asa ca tu trebuie sa stii mult mai bine decat mine ce merge in zona ta.

4) pentru problemele de abraziune, s-au inventat fire speciale. Jean ti-a scris numele unuia. eu mai stiu de unul bun, care se cheama Berkley Iron Silk. eu dau cu pp de 15lbs linie principala si fluorocarbon cabelas no vis tot de 15 ca leader, tot in adancimi mari, scoici, ciment, betoane si agregate. nu simt nevoia de un fir special antiabraziune si cu pp de 15 indoi jiguri. la nevoie as urca mai sus, dar deja mi se pare greu sa trag de fir cand se agata. nu am simtit nevoia de un fir antiabraziune pana acum, de cand dau cu leader nu mai pierd in scoici.

5) nu discutam de fire, bete, scule si metode altele decat cele romanesti ca sa ne aflam in treaba, sa ne dam mari ca le avem, sa frustram lumea care nu si le permite sau pentru ca ar fi niste fite. exista motive pentru care e pe lumea asta o industrie producatoare de scule, niste oameni care-si bat capul cu nevoile pescarilor si tampiti ca noi care se apuca sa discute despre toate astea si vor sa fie la zi cu informatiile. regret daca te deranjeaza atitudinea oamenilor de pe site. dar nu e deloc ok sa vii aici si ne iei pe sus.

si cu asta am terminat chiar tot ce-am avut sa-ti spun. daca vrei sa discutam in contradictoriu, vezi ca exista mesagerie privata.

numai bine!

pt Tudor,
multumesc de info. suna bine. ce diametru ai testat?

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 10 Noi 2004, 13:36

Mai citeste o data Eugen. Am incercat 0,23 mm. E gros da ai vazut ce somni bintuie in aceleasi locuri cu salaii sau chiar si cu clenii. Altfel n-as putea sa-i scot.

Tudor

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 10 Noi 2004, 13:57

gata, am recitit cu atentie. merçi.
ramane de vazut daca se aplica si la diametrele mici.

Scrie răspuns