Fir textil pt. d-na stiuca si dl. salau...

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 09 Noi 2004, 16:20

adrian,

da-mi voie sa te contrazic
atmosfera pe acest forum trebuie sa fie una prietenoasa
deci decat mesaje insolente mai bine lipsa
daca te deranjeaza calitatea scazuta a unor discutii te rog nu participa, daca vrei sa dai un sfat da-l, daca nu nu
preferam cu totii discutii prietenoase


multumesc

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 09 Noi 2004, 16:28

am si eu o curiozitate: ce marci de fir textil ati incercat pe post de leader de 4m?

Avatar utilizator
trombonezu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 24 Feb 2004, 10:16
Contact:

Mesaj de trombonezu » 09 Noi 2004, 16:30

Intre a fi combativ in cunostinta de cauza si insolent este o asa de mare difenta incat prefer sa cred ca acest domn nu cunoaste semnificatia termenului asa cum zice la dictionarul esplicativ ale limbilor noastre!
"Este o diferenta foarte mica intre a pescui si a sta pur si simplu pe mal ca un idiot."
Steven Wright

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 09 Noi 2004, 17:21

Domnule Frunza, unde pescuiti dumneavoastra? Daca aveti vreun loc ascuns si nu vreti sa'l divulgati , unde aveti "tac-uri" gramada, macar spuneti'ne raul, balta sau eventual canapeaua unde cititi revistele si cartile de specialitate, sa putem face o apreciere, nu?

Ideea este urmatoarea: toti cei de aici, indiferent de varsta si locatie - de la Timisoara la Houston, de la Iasi la Paris, suntem prieteni sau macar incercam sa devenim prieteni. Unii prind mai bine, altii deloc, dar toti pescuim si nu ne adunam aici sa facem pe desteptii. Discutam despre lucrurile noi, lucrurile vechi, ajutam sau primim raspuns cand nu stim ceva, toate acestea cu ajutorul bunei cresteri.

Numai bine si sanatate multa!

PS. Chestia cu leaderul textil in postul domnului Frunza am observat'o si eu, cat sunt de ignorant :)... poti sa'mi explici de ce tu procedezi invers?

Multumesc frumos :)

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 09 Noi 2004, 19:35

[quote="danr"]adrian,

da-mi voie sa te contrazic
atmosfera pe acest forum trebuie sa fie una prietenoasa
deci decat mesaje insolente mai bine lipsa
daca te deranjeaza calitatea scazuta a unor discutii te rog nu participa, daca vrei sa dai un sfat da-l, daca nu nu
preferam cu totii discutii prietenoase


multumesc[/quote]


multumesc de raspuns!termenul insolent nu imi apartine,l-am folosit pentru identificare.prefer termenul provocator.deasemenea nu ma pot pronunta asupra calitatii scazute a unor discutii,remarc doar caderea in baladesc uneori, a unui subiect serios.daca am deranjat , imi cer scuze inca o data.recunosc ca am o stare de irascibilitate crescuta.explicabil.nu am iesit la peste de 10 zile.salut
walleye

danielT
junior
junior
Mesaje: 83
Membru din: 16 Iul 2004, 15:16
Contact:

Mesaj de danielT » 09 Noi 2004, 19:42

"Wavedancer"-O alta varianta, omisa de mine si "nedivulgata" de ceilalti ar fi Berkley Whiplash Pro, culoare Ghost Green (mai ales pentru stiuca).
Ai pescuit mult cu modelul acesta de fir? Intrb ptr. ca am si eu 1/2 de rola de 300m si am pescuit cu el de cateva ori si mi se pare bun si rezistent la abraziune dar sunt curios de comportarea in timp.
Si as mai avea o intrebare- cum faci leaderul de x metri si care este rostul acestuia? Intreb ca nu am pescuit in acest fel si sper sa nu ma iei in deradere. Mersi anticipat de raspuns.

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 09 Noi 2004, 19:54

ha ha ha...maine poimaine or sa apara discutii serioase despre leaderul din textil la monofilament.

danielT
junior
junior
Mesaje: 83
Membru din: 16 Iul 2004, 15:16
Contact:

Mesaj de danielT » 09 Noi 2004, 20:16

Nu Eugen, eu intrebam exact invers-leaderul de mono la fir textil- Berkley Wiplash Pro este textil.

Avatar utilizator
pupu
veteran
veteran
Mesaje: 608
Membru din: 19 Iun 2004, 09:08

Mesaj de pupu » 09 Noi 2004, 20:23

pentru dan cotelici toate cele 4 feluri de ripcord sunt excelente insa ripcord si este pe departe cel mai bun ,eu am folosit firul tot anul si arata la fel de bine si acum il recomand si lui adrian frunza si sunt sigur ca va avea mai putine probleme.

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 09 Noi 2004, 20:25

totdeauna leaderul este mono sau fluorocarbon. tocmai pentru ca textilul nu este rezistent la abraziune si este vizibil.

whiplash-ul este un fir bun, dar intre el si fireline nu cred ca se justifica diferenta de pret (din magazinele noastre, ca de pe cabelas a disparut de cateva luni bune).

poate fireline-ul ala care a aparut anul asta sa faca vreo revolutie, dar inca nu ne-a dat tudor nici un insight pe tema asta.

Scrie răspuns