Fir textil pt. d-na stiuca si dl. salau...

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 08 Noi 2004, 17:41

Cu acelas FIRE LINE, pescuiesc cca. 2-3 ani(intre timp il intorc,cea fost in fata ajunge la baza tamburului)avand pe betele mele inele SIC.
Chiar daca prin inelele SIC frecarea e mai mica ,ea exista si cu timpul,functie de cat de mult se pescuieste,stratul protector antiabraziv se duce,firul pare scamosat (vazandu-se mai usor microfibrele din care e format),insa rezistenta este aproape ca si la inceput.
Marele avantaj al "superbraids" este ca la aceeasi rezistenta sant mult mai subtiri decat monofilamentele,permitand aruncari mai lungi,au practic elasticitate aproape de zero,transmit mult mai bine muscatura pestelui si permit o mult mai buna intepare.De asemenea expunerea la razele ultraviolete nu le depreciaza,nefiind necesara schimbarea lor atat de des ca si in cazul monofilamentelor.
Desi se spune ca neavand elasticitate, la intepare poti rata pestele zmulgand carligul din gura pestelui(sau rupandu-i buza),personal nu am avut aceasta problema.
Trebuie sa iti formezi simtul de a intepa corect si in acelas timp folosind leader mono ,reglajul corespunzator al mulinetei sau un bat mai putin rigid problema este eliminata.

Jean Scurtu

MariusC
senior
senior
Mesaje: 362
Membru din: 05 Aug 2004, 12:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de MariusC » 08 Noi 2004, 18:04

[quote="Jean Scurtu"]Cu acelas FIRE LINE, pescuiesc cca. 2-3 ani(intre timp il intorc,cea fost in fata ajunge la baza tamburului)avand pe betele mele inele SIC.

Sunt in aceeasi situatie. Am pescuit cu un Fireline patru iesiri de cate 4-5 zile, in delta. L-am schimbat pt ca nu-mi mai placea cum arata, dar rezistenta nu cred ca era mult afectata.

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 08 Noi 2004, 18:37

cred ca cea mai buna alternativa de stiuca si salau ar fi power pro de 10 sau 15lbs test. la comparatia dintre 15lbs test pp vs fireline tot de 15, primul castiga fara discutie. been there, done that.

daca ar exista pp mai fin decat ala de 8lbs test, fireline ar putea foarte bine sa si dispara de pe piata. clar prefer varianta spectra.

din pacate nu exista, asa ca pentru finete si naluci usoare dau cu fireline si pentru cand e nevoie sa indoi jiguri sau e multa agatatura dau cu power pro.

mai sus de 15 lbs test, am senzatia ca e preferabil tufline xp. nu am testat, am vazut doar la magazin. dar pare mai fain decat power pro-ul, e impletit din mai multe ate, cica ar fi si mai rezistent la abraziune (e cel mai folosit pentru vertical jigging in mare).

cand o sa mi se termine power pro-ul de 15 o sa testez. dar nu va fi prea curand, asta nu prea are moarte.

altfel, cica japonezii fac niste super fire spectra, am vazut pe un site zilele trecute. atata doar ca te costa o rola cat o mulineta buna. :)

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 08 Noi 2004, 21:24

salut!referitor la fire,e clar mult mai usor se pescuieste cu un fir monofilament fluo,vizibilitatea sporita iti permite sa sesizezi cele mai fine tac-uri.sunt nevoit sa folosesc fir textil datorita scoicilor care taie chiar si textilul.in conditiile date:apa limpede, curent slab sau inexistent,apetit scazut sau agresivitate scazuta a pestelui firul textil oricat de subtire ar fi(0,10-0,12) reprezinta un handicap serios.parerea mea e ca nu "taie" apa la fel ca monofilamentul si rata atacurilor scade.solutia adoptata:am folosit monofilament de 0,30 si numarul atacurilor a crescut evident fata de situatia in care foloseam textil.nu am putut crede ca se poate face pescuit de finete cu fir de 30 si cu jig de 3,7 gr dar am facut si asa ceva si cu rezultate super. cand folosesc fir textil prefer WIRESPIDER sau DYNEEMACABLE,oricum apar probleme si aici cu scamosarea cu decolorarea.firul BERKLEY TRILENE FUSION m-a dezamagit,firma mare fir trompeta.oricum cel mai bun profesor in alegerea firelor e experienta de pescar la jig;am un respect deosebit pentru pescarii cu dotari minime la pescuitul cu naluci care dau ceata pescarilor ultradotati dar lipsiti de fler.in incheiere:observ ca pe forum se abordeaza subiecte relativ neutre cu grad mare de generalitate,lucruri in general stiute.dupa 10 ani de jig ,in medie cu 80- 100 de partide pe sezon stiu ca acest fascinant sport are SECRETE ce fac diferenta intre amator si sportivul profesionist. daca aveti chef putem discuta ,daca nu tacerea e de aur pentru ca" CATCH AND RELEASE " nu e valabil in romania decat cu mici exceptii.
walleye

Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 08 Noi 2004, 23:35

Adrian,

Gresesti,nu se pescuieste mai bine cu monofilament fluo decat cu FIRE LINE FLUO,doar ca daca vrei sa ai rezultate f.bune cand pescuiesti cu FIRE LINE(sau alte fire textile) e obligatoriu sa folosesti leader mono(de preferinta fluorocarbon)intrucat toate "super firele" nu sant transparente si mai ales daca pescuiesti cu cele cu rezistenta mai mare, mult mai sesizabile de catre pesti.
Dar sa nu intelegi ca leaderul e vreo 25-50cm ci 2-4m.
Repet ceea ce vad ca tu nu sti,la aceeasi rezistenta a firului,firele textile"taie "apa mult mai usor ca un monofilament ,deoarece la aceeasi rezistenta monofilamentul e mult mai gros.
Referitor la taierea in scoici,firele textile(exceptie daca nu pescuiesti cu franghia)sant mai putin rezistente,decat un monofilament normal si cu atat mai putin fata de monofilamente special concepute sa aiba rezistenta mai mare la abraziune.
Tu poti sa ramai la convingerile tale,insa nu incerca sa ii convingi si pe altii despre ceea ce prin experimentari stiintifice s-a dovedit a fi altfel.
Imi pare nespus de rau ca intr-un fel acest forum te dezamageste si ca cele prezentate sant dupa cum spui tu "subiecte relativ neutre cu grad mare de generalitate,lucruri in general stiute".
Dupa cele spuse de tine trag concluzia ca citesti cate ceva dar intelegi in felul tau si probabil nu tu esti de vina ci cei care au scris cele citite de tine(sau poate toate cele citite le inversezi, vezi SPIDERWIRE nu WIRESPIDER cum zici tu).
Pot sa-ti spun ca pentru mine acest forum al pescarilor de rapitori este cel mai bun site in domeniul pescuitului din Romania,cu mult peste alte forum-uri de aici pe care le urmaresc eu si tin sa-ti reamintesc ca acest forum nu se adreseaza numai profesionistilor ca tine ci si altora sub nivelul tau,ca mine sau altii si in acelas timp si celor ce abia acum invata ABC-ul pescuitului la rapitor.

Sa auzim numai de bine,

Jean Scurtu

Avatar utilizator
Dan Cotelici
junior
junior
Mesaje: 90
Membru din: 09 Noi 2004, 07:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 09 Noi 2004, 07:57

Daca cineva a folosit Cabelas Ripcord Si, ce parere are despre acest fir?

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 09 Noi 2004, 09:25

O alta varianta, omisa de mine si "nedivulgata" de ceilalti ar fi Berkley Whiplash Pro, culoare Ghost Green (mai ales pentru stiuca).
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 09 Noi 2004, 12:25

:lol:
Ultima oară modificat 09 Noi 2004, 12:27 de către todi, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 09 Noi 2004, 12:26

Domnule Frunza,

Veniti o data pe la Olt, anuntati'ma si pe mine, sa va cocolosesc in asa hal incat pescuitul la salau o sa vi se para o nebuloasa. Asa prieteneste, dupa care sa veniti sa postati aici si sa fiti insolent cu noi.

Salutari, sanatate multa si fire intinse domnule Scurtu!

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 09 Noi 2004, 15:48

salut! imi cer scuze daca am deranjat pe cineva,dar cred ca mai bine e ca intr-o discutie sa fii insolent decat plicticos.oricum contradictiile genereaza progres,vezi cazul de fata.
Domnule SCURTU, pescuiesc cu leader textil de 4 m fortat de imprejurari,altfel risc sa pierd 30 -40 de jig- uri intr-o partida(ca sa nu mai spun ca cei mai mari pesti ii ratez imediat dupa intepare ,taiat in scoica) .dupa aproximativ o ora de pescuit toate firele textile folosite si-au modificat calitatea,in principal s-au scamosat,conditii in care prezentarea nalucii lasa mult de dorit(concret nu mai am tac;renunt la textil si aproape imediat am atacuri);in plus un fir monofilament in sectiune e un cerc,un profil aero(hidro)dinamic aproape perfect,un fir textil e departe de acest profil(exista textile cu tresa de polimer dar sunt prea rigide)
nu cunosc firul FIRE LINE FLUO(o sa il caut pe google poate aflu ceva).
oricum lucrurile se vad altfel din romania fata de TEXAS.aveti sansa de a pescui in ape foarte bogate in peste, ceea ce nu e cazul in romania.daca nu vedeam fotografiile din galeria foto spuneam ca vorbiti din carti.
ca sa nu o mai bat in limba,imi puteti indica un fir textil sau monofilament cu diametrul maxim 0,20 foarte rezistent la abraziune si in egala masura suficient de flexibil?
P.S. nu cred ca merit ironia din finalul mesajului dumneavoastra,dar asa e cand ai statut de new member.scuze pentru formularea SPIDERWIRE.
ASTEPT RASPUNS.MULTUMESC!
walleye

Scrie răspuns