fir textil clean

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Pescarul28
junior
junior
Mesaje: 45
Membru din: 25 Sep 2014, 13:31
Localitate: Alba

fir textil clean

Mesaj de Pescarul28 » 15 Apr 2016, 12:50

Salutare.
Doresc sa pun pe unul din tamburii mulinetei un textil .....ce recomandati ???
o sa il folosesc doar la voblere, pentru rotative ... clar raman la mono
merge textilul la clean cu inaintas de fluoro....???? ce grosimi/lb recomandati??? din cautari ma gandeam la un 0.06mm
pescuiesc la Clean in general pe raul Mures, lanseta 2.4-2.7 m pana in 10 gr deci un pescuit light..... pana in prezent doar mono de 0.16 am folosit dar mai intra si alte specii si.....
astept pareri
Respecte.

Dan Stefan C.
veteran
veteran
Mesaje: 612
Membru din: 21 Ian 2013, 22:48

Re: fir textil clean

Mesaj de Dan Stefan C. » 15 Apr 2016, 13:17

Un fir subtire si rezistent este Sufix Nano Braid. Este indicat sa folosesti inaintas de fluorocarbon indiferent de firul textil.

Pescarul28
junior
junior
Mesaje: 45
Membru din: 25 Sep 2014, 13:31
Localitate: Alba

Re: fir textil clean

Mesaj de Pescarul28 » 15 Apr 2016, 16:53

Dan Stefan C. scrie:Un fir subtire si rezistent este Sufix Nano Braid. Este indicat sa folosesti inaintas de fluorocarbon indiferent de firul textil.
interesant ...
acest fir ce culoare are ? este un 8x sau ceva ca nanofilul ? are sectiune rotunda? nu cred sa retine nici apa
si ca si fluoro ce grosimi ar trebui pentru un textil de 0.06/0.08mm ??

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: fir textil clean

Mesaj de zvic » 16 Apr 2016, 10:16

Ocazional mai dau si la clean cu textil, folosesc un varivas high grade pe 0,6PE si inaintas de 0,22 de cca 50cm. Asta am pe mulineta ce o folosesc la ML pentru biban/finesse salau. Combinat cu un premier ML de 6'6" merge acceptabil dar nu dau la microvoblere. Folosesc si rotative nr 1 si 2, leg inaintasul printr-un vartej mic de textil si uneori mai pun si agrafa cu vartej cand dau mai mult la rotative. Nu am avut probleme dar cum am zis ... e ocazional, rareori mai merg express doar la clean si nu folosesc UL.

Avatar utilizator
lenovo
senior
senior
Mesaje: 399
Membru din: 05 Apr 2015, 01:59
Localitate: Arad

Re: fir textil clean

Mesaj de lenovo » 16 Apr 2016, 11:26

Salut. Si eu sunt in cautare de un fir pentru clean si cineva mi-a recomandat http://www.totalfishing.ro/fir-textil-m ... 37532.html. Am fost in magazin si am vazut firul, este foarte fain dar nu stiu cum se comporta in apa. Luna viitoare cel mai probabil ca il voi achizitiona :)

Pescarul28
junior
junior
Mesaje: 45
Membru din: 25 Sep 2014, 13:31
Localitate: Alba

Re: fir textil clean

Mesaj de Pescarul28 » 16 Apr 2016, 14:10

Interesant si firul Momoi ... dar ceva culori neutre / naturale nu se fac ??? nu prea ma incanta ideea de fir roz portocaliu galben fluo.....
mai astept pareri .. este timp pana la sfarsitul prohibitiei

Avatar utilizator
lenovo
senior
senior
Mesaje: 399
Membru din: 05 Apr 2015, 01:59
Localitate: Arad

Re: fir textil clean

Mesaj de lenovo » 16 Apr 2016, 15:52

Pescarul28 scrie:Interesant si firul Momoi ... dar ceva culori neutre / naturale nu se fac ??? nu prea ma incanta ideea de fir roz portocaliu galben fluo.....
mai astept pareri .. este timp pana la sfarsitul prohibitiei
Orice fir textil am folosit si voi folosi in continuare il voi prelungi cu 1,5-2 m de fluorocarbon. Eu anu trecut la clean am folosit un fir FLUO si inaintas de fluorocarbon si sincer sa fiu am prins cleni destui :) deci culoarea firului pentru mine unul nu prea conteaza...

fishmaster56
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 26 Ian 2015, 15:20
Localitate: Transilvania

Re: fir textil clean

Mesaj de fishmaster56 » 16 Apr 2016, 15:59

Pescarul28 scrie:Interesant si firul Momoi ... dar ceva culori neutre / naturale nu se fac ??? nu prea ma incanta ideea de fir roz portocaliu galben fluo.....
mai astept pareri .. este timp pana la sfarsitul prohibitiei
Este si verde inchis la Momoi, insa pe textil tot trebuie sa pui FC.

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: fir textil clean

Mesaj de old_radu » 16 Apr 2016, 16:06

...intr-o vreme era "blasfemie" sa vorbesti de textil la clean :wallbash:
...au sarit scantei si s-au incordat muschi , pe tema asta
...da maica , s-a intors lumea cu curu-n sus !
...eu am sustinut si atunci pescuitul cleanului cu textil si in ultimii 8 ani (cel putin) folosesc doar textil indiferent la ce specie pescuiesc
...la clean este suficient un 6-8 lbs si nu sunt foarte sigur daca e "musai" necesar FC...ma rog , parerile sunt impartite. :|

fishmaster56
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 26 Ian 2015, 15:20
Localitate: Transilvania

Re: fir textil clean

Mesaj de fishmaster56 » 16 Apr 2016, 19:06

Se mai schimba lumea si...moda. Poate prin alte parti sunt cleni mai destepti decat ai nostri de pe Somes. Oricum, si eu sunt de parere ca firul de spinning, indiferent de specie, e textilul. Exceptie pastravul...poate (dar aici nu ma bag).

Scrie răspuns