Favorite Sirius - scurta prezentare

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
alex.b
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 17 Oct 2014, 09:22

Favorite Sirius - scurta prezentare

Mesaj de alex.b » 06 Iul 2018, 06:55



CARACTERISTICI:


*Model: Sirius 4000 S
*Rulmenti: 11+1
*Capacitate tambur: 0.20mm / 180m, 0.25mm / 150m
*Raport de recuperare: 5.2:1
*Corp aluminiu
*Greutate: 330g

alex.b
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 17 Oct 2014, 09:22

Re: Favorite Sirius - scurta prezentare

Mesaj de alex.b » 15 Mai 2019, 22:49

Aceasta Favorite Sirius este o Certate de buget
https://youtu.be/eY4sFubxMS4

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Favorite Sirius - scurta prezentare

Mesaj de tdum » 16 Mai 2019, 20:00

alex.b scrie:
15 Mai 2019, 22:49
Aceasta Favorite Sirius este o Certate de buget
https://youtu.be/eY4sFubxMS4
Va salut stimate coleg de forum.

Asa, fara ghilimelelele de rigoare, mulineta nu este o Certate. Ca multe alte firme, Favorite a copiat de la cei experimentati anumite repere tehnice si la Sirius si la Arena si la celelalte, dar ramane doar o copie. Daca ar fi mai intelepti ar si imbunatati ceea ce au copiat, fiindca este loc. As putea sa dezvolt mult subiectul, dar nu este locul aici.

Fiindca spuneti ca e prohibitie si va servisati mulinetele, vedeti va rog la minutul 6:45....6:49, la aceasta Favorite Sirius, se vede ca aveti destrans si misca surubul care fixeaza axul tamburului in racordul de oscilatie/antitorsiune. E destrans, tocmai fiindca nu este Certate. Racordul acela asa cum este facut, il vad ca pe un punct ,,nevralgic" fiindca este susceptibil de sfaramare. La Certate, surubul e mai lung, este introdus din lateral, nu de sus, se infileteaza in cea mai masiva zona a racordului respectiv si nu se destrange niciodata.

Daca imi permiteti va recomand sa asigurati cel putin cu vopsea acel surub, fiindca asa cum e gandit, daca se mai destrange, ,,barbiereste" dantura pinionului conducator, sau sfarama racordul de oscilatie/antitorsiune si pa mulineta ,,de buget"

In alta ordine de idei, un Certate de 2500, model vechi, full metal, primeste mai mult fir pe tambur (190m/0,25mm) decat primeste aceasta Favorite Sirius de 4000 pe tamburul cel mai incapator si deasemenea Certatele este mult mai usor, (desi mai incapator) fata de mulineta cu rotor din plastic (de 330g) descrisa de dv. Cam asa stau lucrurile si nu cred ca gresesc.
alex.b scrie:
15 Mai 2019, 22:49
Aceasta Favorite Sirius este o Certate de buget
Nu va suparati, dar chiar n-as vrea ca cineva sa ramana cu ideea ca Favorite Sirius ar fi o Daiwa Certate, sau macar egalul acesteia, doar pentru ca au copiat ceva repere... Acesta e motivul pentru care am intervenit si imi cer scuze daca am deranjat, dar tin ca baietii de aici de pe forum sa fie corect informati.

Cu respect, TDum. Rew.

alex.b
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 17 Oct 2014, 09:22

Re: Favorite Sirius - scurta prezentare

Mesaj de alex.b » 16 Mai 2019, 20:48

Nu este o Certate în sensul de 1:1, este o clona asa este, aveți perfectă dreptate, însă împrumută din caracteristicile importante. În gama ei de preț eu zic ca este peste multe mulinete de la producători consacrați. Funcționează foarte bine și este foarte închegată. I am zis plastic o Certate de buget nu am găsit alta comparație

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Favorite Sirius - scurta prezentare

Mesaj de tdum » 17 Mai 2019, 08:54

alex.b scrie:
16 Mai 2019, 20:48
Nu este o Certate în sensul de 1:1, este o clona asa este, aveți perfectă dreptate
E clar că avem viziuni diferite asupra a ceea ce este o clonă. Pentru mine, o clonă, e identică cu originalul, altfel e doar o asemanare, motiv pentru care, (doar) pentru mine, Favorite Sirius nu este Daiwa Certate şi nici măcar o clonă a acesteia. O.K.

Dacă Favorite Sirius are anumite calităţi, indiferent de unde le-a împrumutat, este un lucru bun, iar ele se vor confirma în timp, dacă acestea sunt reale. Mulţumim pentru informaţii stimate domn.

Şi... atenţie la şurubul acela destrâns (din axul tamburului) de la minutul 6:45...6:49 !!! Dacă era prevăzut/construit ca la Certate, era ok. Aşa, oricine are această mulinetă, trebuie să acorde mare atenţie acelui şurub, fiindcă poate pune mari probleme, sau poate însemna chiar sfârşitul mulinetei.
https://youtu.be/eY4sFubxMS4

TDum. Rew.

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Re: Favorite Sirius - scurta prezentare

Mesaj de Adi G » 17 Mai 2019, 09:32

https://www.youtube.com/watch?v=0mlrffhllyg

scuze... n-am putut sa ma abtin...

Scrie răspuns