Evergreen Balista

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Evergreen Balista

Mesaj de razvan m. » 09 Ian 2008, 11:06

Inca o dovada ca nu tot ce e frumos ambalat, cu pret exagerat si nume bombastic este neaparat si bun.

http://www.tackletour.com/reviewevergreenbalista.html
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 09 Ian 2008, 11:48

abia atept sa prind 6 numere la loto sa-mi iau cea mai bombastica lanseta... pana atunci imi voi pune un diamant (de la sotie cadou) in blancul batranei trabbuco :wink:

in rest am citit ce spun oamenii aia aclo, dar neavand experienta in bait-casting... nush ce sa zic.
m-as baga si eu la o lanseta de gen, mai ales pentru barca.
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
adi777
veteran
veteran
Mesaje: 732
Membru din: 16 Oct 2006, 16:46
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de adi777 » 09 Ian 2008, 17:01

"Exceptia intareste regula". Balista e o exceptie. Oricum EverGreen si Megabass raman no.1
TEAM ATOM

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 09 Ian 2008, 17:57

e clar! pana nu imi iau si eu una din asta nici nu mai ies la pescuit!

Adi, s-a rupt vreun bat d'al tau in vreo stiuca din aia mare? sau dai numai cu bete din categoria +300 USD?

io zic ca unii isi cumpara Bentley fiindca pot. Sau sunt colectionari!

Bine-merci, ne miscam si noi cu din astealalte mai lumesti, si nu ne cad oole!
near the beer

Avatar utilizator
adi777
veteran
veteran
Mesaje: 732
Membru din: 16 Oct 2006, 16:46
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de adi777 » 09 Ian 2008, 18:31

costica_fishing scrie:e clar! pana nu imi iau si eu una din asta nici nu mai ies la pescuit!

Adi, s-a rupt vreun bat d'al tau in vreo stiuca din aia mare? sau dai numai cu bete din categoria +300 USD?

io zic ca unii isi cumpara Bentley fiindca pot. Sau sunt colectionari!

Bine-merci, ne miscam si noi cu din astealalte mai lumesti, si nu ne cad oole!
nu s-a rupt nici unul. In rest ai dreptate!
TEAM ATOM

Avatar utilizator
Dragos Cretu
senior
senior
Mesaje: 329
Membru din: 20 Iul 2007, 18:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dragos Cretu » 14 Ian 2008, 13:32

Acum ca sunt posesor de Ever Green( TR-FR 7`4``X-Heahy) pot sa ma bag si eu in topicul asta. Intai de toate, tin sa precizez ca mi-am comandat Ever Green numai dupa ce am tinut unul in mana si am vazut ca nu i s-a facut atata reclama degeaba. In al doilea rand am fost si la pescuit cu el si nu se compara cu nimic din ce am atins pana acum. Desi are 180 g este atat de bine echilibrat ca se simte mai usor decat multe lansete mai light. Apoi actiunea, el este x-fast in general, in sarcina mare, drill cu un peste mare devine aproape parabolic, puterea este aproape nelimitata, finisajele...finisajele sunt....flawless!!!!!

Nu vreau sa discrimez pe nimeni, si eu am facut un efort sa cumpar batul asta, dar imi pare rau, nu o sa ai niciodata senzatiile dintr-un Bentley intr-un Cielo.

Eu nu zic, Ballista poa` sa fie o trompeta, si Loomis si Lamiglas etc. au trompete pe care n`as da nici 10$.

Si mai e o chestie, din ce am vazut, parerea mea este ca cei de la Tackletour fac lobby pe fata pt. Megabass.
Thank you, Father for revealing fishing to me!!!

www.myspace.com/monarchyspace

Avatar utilizator
seve
senior
senior
Mesaje: 321
Membru din: 18 Noi 2007, 12:03
Localitate: seattle, wa
Contact:

Mesaj de seve » 15 Ian 2008, 12:54

urmaresc de vreo 2 ani destul de atent site-ul si cred ca in general echipa tackle tour e destul de corecta dar intr-adevar fac lobby pentru unii producatori(megabass,kistler). faptul ca batul asta a primit o nota destul de mica pentru calitatile sale (are un producator recunoscut in spate) se datoreaza si pretului destul de exclusivist dar si noii modalitati de notate a celor de pe tackle tour care sunt mai exigenti cu produsele noi aparute(si implicit testate de ei_). Sfat prietenesc:daca il primiti cadou de la vreun prieten sau sotie sa nu-l vindeti inainte de-al testa (s-ar putea sa va placa) :lol:

AndreiZ
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 220
Membru din: 08 Mar 2005, 17:29
Localitate: In trecere

Mesaj de AndreiZ » 21 Ian 2008, 10:10

Dragos Cretu scrie:Acum ca sunt posesor de Ever Green( TR-FR 7`4``X-Heahy) pot sa ma bag si eu in topicul asta. Intai de toate, tin sa precizez ca mi-am comandat Ever Green numai dupa ce am tinut unul in mana si am vazut ca nu i s-a facut atata reclama degeaba. In al doilea rand am fost si la pescuit cu el si nu se compara cu nimic din ce am atins pana acum. Desi are 180 g este atat de bine echilibrat ca se simte mai usor decat multe lansete mai light. Apoi actiunea, el este x-fast in general, in sarcina mare, drill cu un peste mare devine aproape parabolic, puterea este aproape nelimitata, finisajele...finisajele sunt....flawless!!!!!

Nu vreau sa discrimez pe nimeni, si eu am facut un efort sa cumpar batul asta, dar imi pare rau, nu o sa ai niciodata senzatiile dintr-un Bentley intr-un Cielo.

Eu nu zic, Ballista poa` sa fie o trompeta, si Loomis si Lamiglas etc. au trompete pe care n`as da nici 10$.

Si mai e o chestie, din ce am vazut, parerea mea este ca cei de la Tackletour fac lobby pe fata pt. Megabass.
Anumite review-uri TT trebuie luate cu cativa graunti de sare :). Cal & Co. (TT) promoveaza f. mult produsele Megabass pe piata nord americana... au o intelegere cu M.M. de la MegabassUSA. Megabass e interesat de piata nord-americana, pe cand Evergreen nu sunt interesati absolut deloc... dupa aproape 5 ani de zile, abia i-au convins cativa pescari sa accepte sa vanda in Europa. Am avut Megabass Orochi pt. swimbait-uri (modelul Destroyer F7-69DG Mephisto, lungime 6'9'', putere 3/8 - 4 oz.) in acelasi timp cu Evergreen Balista :). Megabass-ul parea o lanseta americana de muskie, rigida si cam atat... in timp ce Balista e cu totul alta poveste - putere si finete in acelasi timp... intr-adevar, e mai moale pe varf, insa e facuta asa cu un scop - pt. pescuitul cu naluci de suprafata mari si f. mari. Ca sa nu mai lungesc vorba, Megabass-ul a zburat, Balista a ramas in arsenalul propriu. La fel de mishto, daca nu chiar si mai misto e si Amazon Flip-ul normal, cel de 7'.

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 21 Ian 2008, 14:00

Dragos Cretu scrie: dar imi pare rau, nu o sa ai niciodata senzatiile dintr-un Bentley intr-un Cielo.

.
Io zic ca si viceversa e valabila :D :D
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
Dragos Cretu
senior
senior
Mesaje: 329
Membru din: 20 Iul 2007, 18:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dragos Cretu » 22 Ian 2008, 13:29

@ Sorin - Corect

Si dupa unii membrii d`aici, ...nu dam nume...Costica...,ar trebui sa ne bagam pixul in ele de masini si sa mergem pe jos ca nu ne cad picioarele din punctul A in punctul B si ar trebui sa dam toti cu Germina (cu toate si aia a costat ceva bani la vremea ei) si mulinete Delphin, cu toate ca e bun si un bat de alun cu un mosor cu ata din par de cal, ...ca doar produsul final conteaza...sa prindem peste sa umplem sacul. Si cum vad un Bentley pe strada dau cu piatra in geam ca e mai tare decat masina mea.

Daca era toata lumea asa inca mai traiam in pesteri. :help:

Thank god there`s only one Costica_Fishing!!!!...veteran.

Scuze ca bat campii da` ma enerveaza cumplit ignoranta si limitatii...
Thank you, Father for revealing fishing to me!!!

www.myspace.com/monarchyspace

Scrie răspuns