ET SKILL I

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
grecu
veteran
veteran
Mesaje: 1665
Membru din: 21 Iul 2005, 22:21
Localitate: tg mures

Mesaj de grecu » 06 Mar 2009, 00:17

cu ecussima 1000 il echipez si eu akuma astept sa inceapa sezonu sa il testez

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de ULK » 21 Feb 2010, 19:53

Am "sapat" special dupa acest topic. Stiam de intamplarea lui grecu de inainte..dar tot am pus botul la Skill 1 :)
Poate stie cineva....chiar cand a aparut...avea varful lipit, sau s-a trecut la porcaria asta dupa un timp?
Nici nu am apucat macar sa arunc...la prima incercare de a incovoia batul..am ramas cu varful in mana. :!:
Varful este lipit ..eu stiam ca doar la Skill2 este asa...pacat...chiar imi placea batul.

Oare merita sa ma risc sa il schimb cu unul nou sau sa cer banii inapoi?

Rog pe cei care il au sa posteze...daca au varful lipit in blank ulterior sau nu...se vede lipitura la al doilea inel de la varf.

T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de T.Adrian » 21 Feb 2010, 20:26

ULK scrie: Rog pe cei care il au sa posteze...daca au varful lipit in blank ulterior sau nu...se vede lipitura la al doilea inel de la varf.
Salutare.
Tocmai ce am citit raspunsul tau si desi aveam treaba m-am dus si am verificat batul :) .
Intr-adevar, la al 2-lea inel de varf (nu se numara inelul de varf), pare ca ar avea ceva suspect, care da oarecum a lipitura.
L-am mai fortat putin acum, am tras de el, pare in regula.

Eu am alta problema acum. Paranoia data de ULK :lol: , m-a facut sa analizez foarte atent batul si am gasit un zgomot suspect. Este vorba de un fel de pacanit foarte scurt pe bucata de blank dintre al doile inel de la varf spre al treilea. Sunetul a aparut tinand priza sub al 3-lea inel de varf si miscand usor blankul exact de deasupra celui de-al doilea inel.

E un bat foarte sensibil, si nu stiu de ce dar sunetul asta imi da impresia ca ar avea o fisura pe undeva pe interior, deoarece la analiza estetica de exterior nu are nici o urma de asa ceva.

Poate mai vine careva cu ceva rezultate dupa analiza amanuntita a varfului.

Eu am luat batul de la xxx. Voi? (s-ar putea sa conteze, cine stie)
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Mesaj de sorinB » 21 Feb 2010, 20:52

Adrian uita-te nu cumva sa fie crapat lacul de la vreun inel, eu asa am patit cu alta lanseta, asta nu stiu n-o cunosc...
Numa' bine.

Avatar utilizator
pupu
veteran
veteran
Mesaje: 608
Membru din: 19 Iun 2004, 09:08

Mesaj de pupu » 21 Feb 2010, 20:58

Eu am ambele modele si nu au nici un varf lipit ,am dat ceva timp cu ele si sunt destul de ok, vin un pic in nas, in rest cum am spus sunt pescuibile.

Numai bine...

T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de T.Adrian » 21 Feb 2010, 21:04

soriniusc scrie:Adrian uita-te nu cumva sa fie crapat lacul de la vreun inel, eu asa am patit cu alta lanseta, asta nu stiu n-o cunosc...
Numa' bine.
Nu e crapat. Sunetul vine din interior, sau cel putin asa pare :) .

Eh. Noi sa fim sanatosi :D
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

Avatar utilizator
pupu
veteran
veteran
Mesaje: 608
Membru din: 19 Iun 2004, 09:08

Mesaj de pupu » 21 Feb 2010, 21:21

De multe ori sunetul vine de la lacul care prinde unul dintre inele, respectiv e prins foarte bine de matisaj in schimb la piciorul metalic al inelului nu adera la fel de bine si din cauza elasticitati batului se desprinde un pic . Astfel apare ca un scartait in urma frecari dintr lac si picior atuni cind simulezi un lanseu.

Numai bine...

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de ULK » 21 Feb 2010, 21:26

Sigur era lipit...se vedea inainte sa se rupa,,,sa va uitati atent la punctul unde se termina matisajul, lacuirea(din partea dinspre varf) la al doilea inel de la varf(ianfara de varf)...avea un fel de epoxy alb-transparent, la restul inelelelor nu aparea asaceva.
T.Adrian...te sfatuiesc sa il tragi mai sanatos acum de varf sa fi sigur, si sa nu te trezesti prea tarziu sa ti se refuze garantia sau/si sa pierzi si captura vietii din aceasta cauza ;)
Sunetul acela suspect eu zic ca are legatura cu treaba asta..


pupu----la skill2 sigur este lipit varful...ala se stie de mai demult.

Avatar utilizator
pupu
veteran
veteran
Mesaje: 608
Membru din: 19 Iun 2004, 09:08

Mesaj de pupu » 21 Feb 2010, 21:38

Domnule la mine nu se vede nimic,poate o fi (dar m-as mira) subt matisaj .

Numai bine...

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 21 Feb 2010, 21:49

...in pagina asta am avut 2 postari:
http://www.rapitori.ro/forum/viewtopic. ... c&start=20
...specific ca este vorba de SKILL II
...de la acele posturi am reusit performanta sa rup doua segmente superioare , exact in acelasi loc...adica la baza inelului nr.3 , numarand din varf spre cotor .
...batul fiind in garantie , am cerut sa imi schimbe tronsonul , ceea ce s-a si intamplat.Cu toata grija acordata , fara sa fortez , s-a intamplat si a 2 a oara exact in acelasi loc.
...am renuntat sa-l mai inlocuiesc ...acum am un SKILL putin mai "fast" :lol:

Scrie răspuns