Endura 40 cu consum controlat in impulsuri PWM.

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

silviuproduction
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 19 Iun 2006, 22:28
Localitate: Cluj

Endura 40 cu consum controlat in impulsuri PWM.

Mesaj de silviuproduction » 28 Mar 2011, 13:58

Buna ziua,
Ca si orice pescar cu motor electric ma preocupa problema cu consumul bateriei la o partida de pescuit si cum e cam costisitor sa schimb motorul cu un maxxum sau ceva mai nou dar la fel de costisitor, m-am hotarit sa construiesc un PWM Controller pe care am sa-l ilmplementez pe acest motor. Dupa calculele mele face aceeasi treaba ca si maxxum.
Dupa ce fac teste pe el cu sau fara controller am sa postez rezultatele iar pentru cei interesati DETALII!!.

gsteph
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 12 Oct 2009, 07:33
Contact:

Mesaj de gsteph » 02 Apr 2011, 08:33

si pe mine ma bate gandul sa pun un controller PWM si un coulomb counter (la asta lucrez acum). am un endura 30.

am deja un controller PWM facut acum 2 ani pentru alta aplicatie de 12V, fara revers, care ar trebui sa tina 120A. trebuie sa verific totusi conexiunile pe partea de curent mare.

din pacate nu am motorul acasa, as fi facut o proba deja.

ma gandeam si directia sa o fac tot electronica... cu un joystick micut si un motor + roata melcata.

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 02 Apr 2011, 10:29

Chestia cu directia nu merge, nu te chinui :( adik in teorie e ok ideea dar practic dpdv fizic e mai greu...iti spun pentru ca am vazut manual cum e, daca slabesti legatura pentru a putea misca motorul cu joistickul cel putin pe valuri o sa ai probleme (o sa iti sara directia) daca ti legatura mai stransa trebuie sa aplici o forta mai mare , deci consum mai mare...ah si sa nu uitam ca o sa iti creasca - consumul...in prima varianta va trebui sa directionezi constant...iar aceesi teorie se aplica daca barca nu e echilibrata corect caz in care va avea tendinta sa ia curbe :wink:

Controlleru pwm suna interesant pe de alta parte

gsteph
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 12 Oct 2009, 07:33
Contact:

Mesaj de gsteph » 02 Apr 2011, 11:11

pikeman scrie:Chestia cu directia nu merge, nu te chinui :( adik in teorie e ok ideea dar practic dpdv fizic e mai greu...iti spun pentru ca am vazut manual cum e, daca slabesti legatura pentru a putea misca motorul cu joistickul cel putin pe valuri o sa ai probleme (o sa iti sara directia) daca ti legatura mai stransa trebuie sa aplici o forta mai mare , deci consum mai mare...ah si sa nu uitam ca o sa iti creasca - consumul...in prima varianta va trebui sa directionezi constant...iar aceesi teorie se aplica daca barca nu e echilibrata corect caz in care va avea tendinta sa ia curbe :wink:
da, ar putea fi inutil... si complicat.
ma gandisem la un sistem de blocare automat in lipsa comenzii L/R.
voi explora chestia asta totusi, macar de amoru' artei, mai incolo...
pikeman scrie:Controlleru pwm suna interesant pe de alta parte
asta pe care il am facut e cu un 555 si 4 mosfet in //, frecventa de 1KHz, pwm intre "0" si 98%.
voiam sa inlocuiesc si contactele mecanice cu o comanda pe mosfet, sa cuplez la pwm pe rand cate o infasurare a rotorului. as avea o plaja quasi-continua de turatie / infasurare.

coulomb counter-ul - asta ma preocupa mai mult acum. as vrea sa masoare si consumul si incarcarea, deci sa am monitorizare completa pe baterie. cu afisaj LCD, cu memorare de minim/maxim de curent... ma mai gandesc.
as vrea sa iasa ieftin (<100RON), poate mai sunt amatori...

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Mesaj de danone » 03 Apr 2011, 09:53

Ma intereseaza si pe mine. Eu ma gandeam la un variator de turatie continuu cu tiristoare care sa elimine ploturile (consum suplimentar).

silviuproduction
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 19 Iun 2006, 22:28
Localitate: Cluj

pwm PE ENDURA

Mesaj de silviuproduction » 04 Apr 2011, 08:41

Eu am cumparat de la motion dynamics un PWM, care are control extern pe potentiometru gen scuter electric si ma gindesc sa mut in vieza 5-a motorul, pentru ca am inteles ca nu trece prin rezistente consumul la motor si reglez turatia din acest potentiometru extern.

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Mesaj de Nemernic » 04 Apr 2011, 08:43

gsteph scrie:....(lipsa text)...as vrea sa iasa ieftin (<100RON), poate mai sunt amatori...
Sigur mai sunt :lol: :bere:

Tot respectul ptr ceea ce faceti......
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

silviuproduction
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 19 Iun 2006, 22:28
Localitate: Cluj

PWM

Mesaj de silviuproduction » 04 Apr 2011, 08:47

Ca si recomandare ca sa vedeti ce consum si ce voltaj mai aveti in baterie se leaga intre baterie si motor un dispozitiv numit Turnigy Watt metter de pe EBAY este bestial si are display luminat.

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 04 Apr 2011, 09:07

http://www.nomad.ee/micros/pwm555.html

:lol: :lol: :lol: schema facuta in ORCAD, bagati , apoi scoateti PCBul si aia e

If you want to use this circuit with V+ other than +12V, then it is a good idea to increase R2 value so that (V+ * R2)/( R2 + R3) is about 2

:P

Avatar utilizator
informer
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 02 Oct 2005, 22:07
Localitate: Timisoara

Mesaj de informer » 04 Apr 2011, 09:31

gsteph scrie: coulomb counter-ul - asta ma preocupa mai mult acum. as vrea sa masoare si consumul si incarcarea, deci sa am monitorizare completa pe baterie. cu afisaj LCD, cu memorare de minim/maxim de curent... ma mai gandesc.
as vrea sa iasa ieftin (<100RON), poate mai sunt amatori...
Parere:

Cu un uC PIC din seria 16F sau 18F poti rezolva atat partea de comutare a MOS-urilor cat si partea de monitorizare. Are "inauntru" tot ceea ce ai nevoie: convertoare A/N, comanda PWM, porturi de intrare/iesire digitale etc.
Pentru afisaj LCD (2 x 16 caractere) exista librarie gata facuta pentru compilatorul de la mikroelektronika (http://www.mikroe.com/). Tot pe site-ul asta gasesti mai multe feluri de sisteme de dezvoltare in cazul in care te hotarasti sa folosesti un microcontroler cat si compilatoarele de care ai nevoie... dar costa ceva.
In ce priveste preturile componentelor, nu stiu cat ar costa partea de putere insa partea de comanda/monitorizare ar iesi sub 100 RON, daca de exemplu iei piesele de la adelaida.ro.
Sunt interesat si eu de realizat asa ceva dar la un nivel mai industrial, din motive de timp liber disponibil (sculele pentru dezvoltare le-am luat deja) :D.

P.S. - Nu ma prea pricep la motoare dar parerea mea este ca ai sa imbunatatesti semnificativ randamentul alimentand in impulsuri cu latime variabila doar daca inlocuiesti eventualele rezistoare intercalate in circuit pt. obtinerea turatiilor mai mici (unde se pierde energie degeaba). Sunt sceptic in privinta rezultatelor daca turatiile sunt obtinute prin diverse scheme de conectare ale infasurarilor motorului. Da` nah, cum ziceam, nu-s vreun expert in motoare :D.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Scrie răspuns