Endura 40 cu consum controlat in impulsuri PWM.

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

gsteph1968
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 256
Membru din: 03 Oct 2010, 11:00
Localitate: Bucuresti

Re: Endura 40 cu consum controlat in impulsuri PWM.

Mesaj de gsteph1968 » 21 Mar 2012, 19:44

@informer si oricine e interesat si se pricepe sa isi faca sau sa imbunatateasca coulomb counter-ul (fuel gauge):
am pus aici o arhiva cu schema, PCB-ul (format MAX de orcad si dxf), si softul de PIC (MPLAB, Hi-Tech C, include si hex-ul).

softul este pentru PIC16F873, si in afara de afisare nu prea mai incape nimic in 4k.
cu PIC16F876 incape ceva mai mult, inclusiv un mic leypad, memorari, etc... softul il am in lucru, de aia nu l-am pus inca.

maine calibrez un exemplar in laboratorul de la serviciu, si voi reveni cu noutati si cu o descriere mai in detaliu (sper sa am timp).

softul il pun in postul urmator... nu inkape...
Fişiere ataşate
FuelGauge.zip
(94.77 KiB) Descărcat de 114 ori
The road of life twists and turns and no two directions are ever the same. Yet our lessons come from the journey, not the destination.
Nothing makes a f_i_s_h bigger than almost being caught.

gsteph1968
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 256
Membru din: 03 Oct 2010, 11:00
Localitate: Bucuresti

Re: Endura 40 cu consum controlat in impulsuri PWM.

Mesaj de gsteph1968 » 21 Mar 2012, 19:45

...si softul...
Fişiere ataşate
FG-16f873-FP.zip
(192.56 KiB) Descărcat de 110 ori
The road of life twists and turns and no two directions are ever the same. Yet our lessons come from the journey, not the destination.
Nothing makes a f_i_s_h bigger than almost being caught.

Avatar utilizator
informer
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 02 Oct 2005, 22:07
Localitate: Timisoara

Re: Endura 40 cu consum controlat in impulsuri PWM.

Mesaj de informer » 22 Mar 2012, 09:13

Ai avut vreun motiv anume pentru convertoru` ala tensiune/frecventa de n-ai masurat direct tensiunea?
Numa` intreb si io sa ma aflu-n treaba. :lol:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

gsteph1968
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 256
Membru din: 03 Oct 2010, 11:00
Localitate: Bucuresti

Re: Endura 40 cu consum controlat in impulsuri PWM.

Mesaj de gsteph1968 » 22 Mar 2012, 12:20

informer scrie:Ai avut vreun motiv anume pentru convertoru` ala tensiune/frecventa de n-ai masurat direct tensiunea?
Numa` intreb si io sa ma aflu-n treaba. :lol:
convertorul tensiune frecventa asigura si integrarea semnalului pe unitatea de timp. daca fac esantionare ADC cu PIC-ul, si integrez din soft iar sarcina este un PWM se poate intampla sa esantionez cand curentul e 0 - mie mi se pare o sursa de erori.
pe de alta parte rutinele in C de calcul in virgula mobila si cele de conversie ascii consuma destul de mult timp. asa a fost varianta initiala, si nu mi s-a parut fezabil. e mai simplu sa numar pulsuri cu TMR0 in regim de counter (pe interrupt), timp de o secunda, timp in care se face calculul si afisarea (+alte joburi gen keypad, eeprom, etc) de la esantionarea precedenta...

pe de alta parte asa pot sa splituiesc aplicatia in 2 module, si sa fac o transmisie de exemplu in IR (pana la cateva zeci de KHz si cativa metri merge). si atunci pe baterie am monitorul de curent (partea analogica) si afisorul cu PIC incastrat in cutioantza aia de la motor (unde e comutatorul de viteze).
The road of life twists and turns and no two directions are ever the same. Yet our lessons come from the journey, not the destination.
Nothing makes a f_i_s_h bigger than almost being caught.

gsteph1968
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 256
Membru din: 03 Oct 2010, 11:00
Localitate: Bucuresti

Re: Endura 40 cu consum controlat in impulsuri PWM.

Mesaj de gsteph1968 » 22 Mar 2012, 21:00

@informer: Multumesc pentru observatia facuta pe PM! :respekt: :bere:

in schema de monitorizare curent (Schematic - VFC.pdf) aveam o eroare, am modificat-o chiar inainte sa postez pe forum, a fost din cauza grabei. am adaugat un regulator de tensiune de 8V (LM78L08) pentru opamp si convertorul LM331, intr-o varianta ulterioara PCB-ului. atentie: ZXCT1010 si rezistorul shunt se alimenteaza direct din baterie!!! PCB-ul nu are acest regulator (se poate adauga cu pretul reproiectarii sau a "chiuretarii" cablajului postat de mine)!

am atasat aici schema corecta.
voi reveni cu feedback de la testare in laborator...
The road of life twists and turns and no two directions are ever the same. Yet our lessons come from the journey, not the destination.
Nothing makes a f_i_s_h bigger than almost being caught.

gsteph1968
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 256
Membru din: 03 Oct 2010, 11:00
Localitate: Bucuresti

Re: Endura 40 cu consum controlat in impulsuri PWM.

Mesaj de gsteph1968 » 26 Mar 2012, 19:39

in caz ca mai e cineva interesat de monitorul de baterie...
plusuri pentru varianta care am prezentat-o:
- se comporta foarte bine ca liniaritate. am testat in laborator la curenti de 1,2,3,5,10, 15,20 si 30 A
- resistorul shunt se inalzeste moderat la 30A (cu un mic radiator nu ar fi probleme la ~50A). "moderat" adica poti tine degetul 1s.
minusuri:
- are un mic offset de cca 200mA, adica indica un curent un pic mai mare, ceea ce nu f. rau pana la urma...
- este necesara o calibrare, necesita un ampermetru de curent mai mare, cat mai precis... cred ca pana la 20A e suficient. se scoate o panta si offsetul de mai sus si se introduce in soft...

mai departe sunt disponibil cu placere la informatii pe pm. :D
The road of life twists and turns and no two directions are ever the same. Yet our lessons come from the journey, not the destination.
Nothing makes a f_i_s_h bigger than almost being caught.

gsteph1968
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 256
Membru din: 03 Oct 2010, 11:00
Localitate: Bucuresti

Re: Endura 40 cu consum controlat in impulsuri PWM.

Mesaj de gsteph1968 » 27 Mar 2012, 23:34

ca sa revenim la subiectul inital:
am incercat sa ajut un prieten si sa ii repar un motor de clasa Endura, comutator mecanic de viteze. eu desfacusem motorul meu Endura (cutia de comada) doar ca sa vad ce spatiu e pe acolo, cum e comutatorul si contactele sale si ce sarmaraie colcaie...
:twisted: :twisted: :twisted:
minn kota? CHINA! al mai prapadit sat din CHINA! o jonca gaurita! :evil: :evil: :evil:

merita sa refaci toata comanda in viteza (electronic) daca te multumeste motorul ca performanta pentru ca acel comutator e foarte fragil mecanic si electric si oricand te poti trezi ca trebuie sa dai la vasle. refacuta macar sub forma unui comutator electronic fara relee, contactoare/comutatoare sau alte prostii...
The road of life twists and turns and no two directions are ever the same. Yet our lessons come from the journey, not the destination.
Nothing makes a f_i_s_h bigger than almost being caught.

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Endura 40 cu consum controlat in impulsuri PWM.

Mesaj de danone » 06 Apr 2012, 23:26

steph
Ai ceva informatii despre endura asta?Nu stiu cum sunt infasurarile dar cred ca excitatia este in paralel pentru ca am observat ca la schimbarea polaritatii de alimentare se schimba si sensul de rotatie. Am desfacut si eu cutia de comanda electrica si am vazut ca are patru iesiri (alb,galben,rosu si negru). La turatia cea mai mica indiferent in care sens de rotatie, alimentarea se face pe iesirile alb si negru. La turatia cea mai mare alimentarea se face tot intre alb si negru in timp ce iesirile alb,rosu si galben sunt scurtcircuitate intre ele si legate la (+) pentru mers inainte respectiv la (-) pentru mers inapoi. Deduc ca daca folosesc un montaj pwm de reglare a turatiei sa-l montez in varianta de alimentare pe treapta cea mai mare de viteza pe care am descris-o adica alb, rosu si galben legate intre ele la o borna respectiv negru la cealalta borna.

Scrie răspuns