Echipamente si accesorii care au dezamagit

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Echipamente si accesorii care au dezamagit

Mesaj de tdum » 23 Oct 2019, 12:23

Ziua buna stimati colegi de forum. Am deschis acest topic cu intentia de a face publice informatii care pot fi utile prin prisma cunoasterii carentelor unor produse, inca din faza de achizitie, lucru care poate fi salvator pentru bugetul alocat acestui scop.

Voi posta pentru inceput informatii despre un bat de pescuit pe care l-a cumparat un prieten si care nu mi s-a parut construit bine pe segmentul de varf. Acum, ca s-a rupt (confirmarea viciului de conceptie/fabricatie) exact unde am banuit ca va ceda si l-am reparat, vreau ca macar altii sa nu mai dea banii pe asa ceva, fara sa stie cateva detalii.

Este vorba despre un bat de la Lineaeffe, de tip ,,Travel" din 3 segmente, voindu-se destinat pescuitului din barca denumit ,,Boat" cu un C.W. de 250g si o lungime de 210m (pt. pescuitul la clonk de ex.). Acesta este:
Imagine

Batul pare solid si asa si este, cu exceptia segmentului de varf, la care dupa zona mufarii, sectiunea blancului scade brusc si creeaza punct de rupere. A cedat acolo unde arata indicatorul in poza urmatoare:
Imagine

Daca deja aveti un astfel de bat, va recomand preventiv sa introduceti cel putin unul, daca nu chiar doua segmente (de blanc) in elementul de varf si si le lipiti in interior, ca sa fie consolidat in zona problematica. Cel mai bine este insa sa evitati achizitionarea acestui produs!

Va invit sa postati pe acest topic informatii despre produse destinate pescuitului, dovedit proaste, (explicit, firma si tipul produsului) cu vicii ascunse sau vizibile de care e bine sa stim si sa ne ferim. Suntem mii de membri pe acest forum si sunt sigur ca toti am avut experiente neplacute la un moment dat din vina producatorilor neseriosi. Depinde de dv. daca vreti sa impartasiti sau nu aceste experiente si astfel a-i pune ,,in garda" pe cei care n-au ,,muscat-o" inca. Cred ca ne-am face reciproc astfel un serviciu. Informatia are o valoare nebanuit de mare.

T.D. Rew.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Echipamente si accesorii care au dezamagit

Mesaj de johnnybravo » 23 Oct 2019, 18:49

SR08 - SR09, de unica folosinta atunci cand se folosesc la somn

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Echipamente si accesorii care au dezamagit

Mesaj de tito » 25 Oct 2019, 12:58

Betele de la Lineaeffe , se coc si se dezintegreaza precum scrumul de tigare . Am avut pe vremuri o varga si o lanseta de la aceasta marca si dupa ce le-am purtat o vara in portbagaj...au ajuns "scrum".
Noile voblere de la Cozma, crapa barbetele la cel mai mic impact.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Echipamente si accesorii care au dezamagit

Mesaj de Zamfi » 25 Oct 2019, 21:02

Favorite Vizor 7-28g , 2.40 m .A pocnit ca o grisina deasupra spigotului! Chiar langa primul inel de la baza varfului.Cu siguranta prost facut.Acum aflu ca sunt mai multe pocnite! Never!
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Echipamente si accesorii care au dezamagit

Mesaj de johnnybravo » 25 Oct 2019, 21:31

WFT Never Crack Catfish Boat LTC 2.10m 250-1000g, rupt de un prieten dupa cateva partide, a cedat cu un somn "capital" de 1.5kg....am inteles ca si altii au avut probleme cu batul asta, al meu inca rezista...

Avatar utilizator
mariusw
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 290
Membru din: 16 Aug 2010, 20:02
Localitate: oradea/bihor/romania
Contact:

Re: Echipamente si accesorii care au dezamagit

Mesaj de mariusw » 28 Oct 2019, 18:09

Favorite Arena 1500 s... Frate dupa 1 luna de zile de utilizare scartaia si juca din toate incheieturile...
C&R

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Echipamente si accesorii care au dezamagit

Mesaj de Zamfi » 28 Oct 2019, 22:12

Bine ca (inca) nu s-a rupt! :)
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Echipamente si accesorii care au dezamagit

Mesaj de tito » 29 Oct 2019, 10:16

mariusw scrie:
28 Oct 2019, 18:09
Favorite Arena 1500 s... Frate dupa 1 luna de zile de utilizare scartaia si juca din toate incheieturile...
Eu am marimea 2500 S , e drept ca are doar vreo 10 partide la activ, nu are jocuri si se misca foarte bine pentru pretul platit. Poate ai nimerit una fabricata in ziua de luni :) .

misulica70
veteran
veteran
Mesaje: 1934
Membru din: 03 Sep 2012, 21:37
Localitate: Radauti/Sv.
Contact:

Re: Echipamente si accesorii care au dezamagit

Mesaj de misulica70 » 29 Oct 2019, 18:52

A ta nu are jocuri ptr ca probabil ai udat-o la timp si deabia dupa ai dat-o in balta.

Avatar utilizator
mariusw
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 290
Membru din: 16 Aug 2010, 20:02
Localitate: oradea/bihor/romania
Contact:

Re: Echipamente si accesorii care au dezamagit

Mesaj de mariusw » 30 Oct 2019, 20:18

Zamfi scrie:
28 Oct 2019, 22:12
Bine ca (inca) nu s-a rupt! :)
:lol: inca nu

:))
C&R

Scrie răspuns