echipament de casting

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

echipament de casting

Mesaj de costica_fishing » 21 Sep 2004, 16:59

1. cat de util il gasiti domnilor?

2. cat de greu v-ati obisnuit cu el?

3. vi se par mulinetele de casting mai rezistente decat cele de spin?

4. cat de important este sa iei ceva de top de la inceput? (sau mai bine zis, cu cat iti usureaza ucenicia o scula mai desteapta? - bineinteles nu una de 300$, ca de banii aia imi iau barca, nu fac experimente :lol: )

Domnilor, care ati dat cu de astea, va rog!

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 21 Sep 2004, 18:32

Costica vrei sa devii fabricant de peruci ? :lol:

Raspunsul 1 : completeaza echipamentul spinning. Precizia este mai mare decit la spinning, materialul mai usor. Nu inlocuieste cu desavirsire spinning-ul.
Raspuns 2 : Dupa cam doua partide de pescuit te obisnuiesti fara probleme. Mai intii pune un mono ieftin ca o sa faci peruci. Dupa citeva partide oricum o sa trebuiasca sa-l inlocuiesti ca n-o sa-ti ramina mare lucru pe mulineta. Nu te apuca sa pui textil de la inceput. Eu nu pun textil nici acuma, altii o fac. Sa stii insa ca nu cistigi in distanta la spinning punind textil.
Raspuns 3 : da mulinetele de casting sunt mai rezistente si la angrenaje, trag fara probleme crank-uri cu barbeta mare, dar sunt si mai compacte, nu au pick-up-ul care se poate deforma ca la o mulinta spinning daca pui ceva pe ea. Spun asta pentru ca eu nu sunt deloc atent cu materialul, care sta tot timpul in masina, si cind fac cumparaturile pun totul pe deasupra.
Raspuns 4 : e important sa-ti iei ceva mai ca lumea de la inceput, altfel o sa ai impresia ca invirtesti o risnita, si mai faci si peruci tot timpul ceea ce o sa te descurajeze pe veci.

Sa nu arunci nici odata impotriva vintului, chiar daca nu este prea puternic, ca faci de fiecare data peruci oricit de buna ar fi mulineta.

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 21 Sep 2004, 19:01

Merci Tudor!

In nici un caz nu m-am gandit ca un astfel de echipament ar inlocui pe cel de spinning. Pur si simplu, pt jiguri cred ca ar fi cam stupid sa dai cu asa ceva, mai ales din cauza pozitie mainii.

Oricum, la inceput as pune un fir de unica folosinta. Zicea si Wavedancer ca atunci cand si-a cumparat o scula din asta, a consumat cateva role de nailon pana sa se prinda cum sta treaba.
Deasemenea, are sens ce spui, repsectiv ca ata ar face peruci mai repede, dar pe de alta parte pt asa ceva ma gandeam sa achizitionez obiectul.
Deasemenea, zicea Wave ca la echipamentul de casting nu prea conteaza grosimea firului (de ce oare :?: ). Ceea ce nu se poate spune despre cel de spin!
Am ajuns la conlcuzia ca orice mulineta din clasa 2500 ai avea, poti scoate untul din ea in conditiile pescuitului in zona cu agatatura sau vegetatie la greu, mai ales cu ata.
Pe de alta parte, in emisiunile pe care le-am vazut referitoare la pescuitul pe mare, la pesti mai babani, toti foloseau echipament de casting, de unde concluzia ca este mai robust (insasi sistemul de multiplicare vs cel de "melc" imi inspira mai multa incredere).

Si mai sunt si curios pe deasupra :?
Ce ziceti?

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 21 Sep 2004, 19:11

raportul de recuperare este mai mic, deci tragi pestele mai bine
nu prea conteaza grosimea firului pt. ca nu exista frecarea de tambur care se produce pe tamburul de spinning


costica, parerea mea este sa-ti bagi mintile in cap :lol: si daca tot ai bani si timp investeste in ceva care sa te ajute la un pescuit civilizat, ( o barca, un sonar, naluci ), mai degaraba decat sa experimentezi castingul
mulinetele ieftine de cast sunt proaste, peste 250 usd iti poti lua o mulineta buna, in banii astia iti cumperi 3 mulinete bune de spinning
ca avantaje nu ai putea castiga teoretic decat precizie in lanseu, parerea mea este insa ca un pescar de spin care isi cunoaste echipamentul si are mana lanseaza la fel de precis sfatul meu: las-o-n-buze sa se-amuze ca mai ai destule de invatat si experimentat la spin......

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 21 Sep 2004, 19:38

[quote="danr"]raportul de recuperare este mai mic, deci tragi pestele mai bine
nu prea conteaza grosimea firului pt. ca nu exista frecarea de tambur care se produce pe tamburul de spinning

Am verificat la un model pe care am pus ochii si am auzit ca e oarecum OK, respectiv Daiwa Procaster Bi 100 = 70$. Raportul de recuperare e de 6,3:1, fata de aprox. 5:1 cat au Daiwele de spin sau 6:1, cat au Shimano (de aici cred ca se creeaza si o oarecare diferenta de fiabilitate intre cele doua marci).
De fapt, am o Shimano Stradic 2500 FH care si-a cam pierdut din finete, pescuita fiind cu textil. Cand oi primi Capricornul ala nu mai bag textil pe el.
Continui sa cred plusul de fiabilitate la casting se datoreaza modului de dispunere a pinioanelor, cam ca in cutia de viteze :) , deci sistem verifiact ca fiind longeviv. La spin, pinioanele alea conice, mai devreme sau mai tarziu tot vor face joc.

Iar, ca veni vorba, 250$ eu nu dau pe o mulineta, pentru acelasi motiv pentru care nu as da banii astia pe un telefon sau altele asemenea. Pur si simplu nu am grija de ele. :(

Sa face topic nou si in ceea ce priveste motoarele electrice!

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 21 Sep 2004, 22:09

Prima mea mulineta casting a fost si este inca o Daiwa procaster. Merge foarte bine. Poti avea incredere.
Pe cea de spinning, Capricorn poti pune fara probleme textil.
Si la subiectul diametrului firului la casting Dan a spus-o. Nu este frecare cind lansezi. Nici de buza mulinetei si nici de inelele lansetei.

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 22 Sep 2004, 00:33

Tudor, cat ai dat cu mulineta cu pricina? Si la ce aplicatii o folosesti?
Si Wave zicea ca e OK!

Sunt de acord ca nu este frecare de marginea tamburului, dar este (totusi) o frecare in lagarele tamburului!
Si inca ceva, tamburul de la casting este mai mic in diametru decat cele de spin. Nu se accentueaza memoria firului (mai ales daca e gros)?

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 22 Sep 2004, 09:26

Nu sint lagare, sint rulmenti de mare viteza (tot un lagar, pina la urma, dar suna mai bine! :lol: ). In primul moment al lanseului, tamburul poate ajunge la 20.000 RPM. Deci rulmentii sint "super" (chiar si la modelele mai ieftine).

Apropo de fire, de obicei pentru bait-castere se folosesc fire mai suple. Monofilamente bune sint cele de la Stren (MagnaThin sau MagnaFlex) si Berkley (Sensation sau Trilene XL Smooth Cast). De asemenea, eu ma "inteleg" excelent cu noul SpiderWire Stealth (multifilament fuzionat cu "camasa" de teflon) si cu Berkley Whiplash Pro (multifilament impletit, impregnat cu rasini).
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 22 Sep 2004, 10:00

att costica-fishing:

Cu 250 $ mai bine iti iei o scula de PMA. :lol: :lol: :lol:

Hop si eu ... pun paie pe foc. :D
Sper ca intelegi ca glumesc. :wink:
Fir intins!
Borealis F

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 22 Sep 2004, 10:08

Uitasem sa-ti spun. Pentru inceput pune un fir mai ieftin si mai gros (0,30-0,32), pina inveti sa lansezi corect. Dupa aia poti sa treci la "fineturi" de genul 0,25-0,27. Si nu te descuraja daca iti pica naluca pe bombeuri, la primele incercari!
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Scrie răspuns