Echipament DD ianuarie

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

colega
junior
junior
Mesaje: 55
Membru din: 20 Noi 2010, 23:21
Localitate: Cluj Napoca

Echipament DD ianuarie

Mesaj de colega » 16 Dec 2010, 00:11

Merg in delta- daca nu va fi gheata groasa rau :) - la inceput de ianuarie cu obiectiv unic stiuca. Vom pescui pe lacurile din apropierea Crisanului. Duc o linie de baitcastig pentru jerk cu lanseta de 1.8m si 120 grame, respectiv o linie de spinning cu lanseta de 2.1m, 10-40 grame, ambele mulinete incarcate cu textil corespunzator ca rezistenta.

Care sunt nalucile pe care le recomandati pentru aceasta expeditie?

De ce?

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 16 Dec 2010, 00:26

iarna gasesti stiuca cel mai bine la adancime mare, mai bine zis la fund :oops: in gropi s.a.md., in nici un caz in apa mica, asa ca, io tzi-as recomanda: voblere deep runner mari, rotative mari (eventual lestate suplimentar) si binenteles, jiguri grele si jeliboane cat mai mari. :wink: (cu cat mai mari cu atat mai bune, nalucile de stiuca in general, insa nu depasi totusi limitele lansetei)

Imagine

important e sa nu te grabesti, iarna e mai lenesa cumatra, deci recuperare foarte lenta cu cateva stopuri, mai lasi din cand in cand sa atinga naluca substratul.
si inca ceva, in regiunile unde se pescuieste foarte mult cu artificiale, arma secreta, magnetul de monstri, poate fi o montura cu bucatzi mari de peste (hering sau macrou sarat, astea "put" mai bine, poa sa fie si congelat numa afumat sa nu fie) sau chiar peste viu (albitura), tot la grund dar statzionar, iarna mai merge sa bagi cate o repriza de statzionar, mai mananci, bei ceva, itzi mai incalzesti mainile...

colega
junior
junior
Mesaje: 55
Membru din: 20 Noi 2010, 23:21
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de colega » 16 Dec 2010, 21:06

Imagine

Asta e trucaj sau chiar asa mare (si urata) poate fi o naluca?

Deci: dihanii mari si grele jucate lent la adancime. Gumele sunt deocamdata o mult prea indepartata necunoscuta pentru mine, asa ca poate data viitoare.

Stationar la stiuca cu momela pesti oceanici eventual injectati cu ulei de peste- stil englezesc; asta implica mirosuri, unsori... Partea asta o las pentru la primavara, la match si feeder, acum strict artificiale, sa pot manca fara clema de rufe pe nas :) .

Merci de recomandari. :bere:
Cine mai binevoieste sa impartaseasca din experienta si cunostintele proprii :?:

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 16 Dec 2010, 21:18

colega scrie:Deci: dihanii mari si grele jucate lent la adancime.
da. naluca aia e intr-adevar asa de mare, eu un vobler de guma. am vrut sa-tzi dau un exemplu mai extrem :lol:

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Mesaj de grey-wolf » 16 Dec 2010, 21:39

naluci mari si grele la adincime jucate incet ! nu musai foarte grele dar mari sa fie si sa evolueze la adincime. eventual plumb inainte de struna (sau pe ancore) si ori ce plutitoare devine scufundatoare.
cam atit daca zici ca gume nu te intereseaza.

@georgica
cine face naluca si cine o comercializeaza? un link?
scuze de off topic

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 16 Dec 2010, 21:46

grey-wolf scrie: @georgica
cine face naluca si cine o comercializeaza? un link?
scuze de off topic
hmmmm am dat un sarci pe goagal si am luat o poza intamplator din net... stai ca ma uit si incerc s-o gasesc iar.
dap uite aici ceva asemanator pe un site elvetzian la 200 gr. :lol: si cu bile

http://www.auvito.ch/gummikoeder-gummif ... tails.html

Avatar utilizator
Radu_
veteran
veteran
Mesaje: 1177
Membru din: 23 Feb 2007, 22:02
Localitate: cluj

Mesaj de Radu_ » 16 Dec 2010, 22:25

grey-wolf scrie:cine face naluca si cine o comercializeaza? un link?
am tinut eu bibanoiul in mana, are vreo 300gr si 30cm si costa 30 de lei, la un mag. in cluj. bibanoiul e nemtesc, dar nu e suxxes ca nu apare in catalog si era expus fara ambalaj. mai era un pestioc albastru langa bibanoi. i-am facut o poza bibanoiului cu telefonul :lol: .

http://www.rapitori.ro/forum/album_page ... c_id=12650

scuzati off-ul :)

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 16 Dec 2010, 22:53

da nu cred ca suntem chiar offtopic, evorba de naluci de stiuca la urma urmei... si daca vretzi sa va imbolnavitzi tragetzi aici cu ochiu un pic, la "house of pike" :lol:

http://www.pikeworld.de/index.php?cat=c ... RIGHT.html

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 16 Dec 2010, 22:58

georgica scrie:da nu cred ca suntem chiar offtopic, evorba de naluci de stiuca la urma urmei... si daca vretzi sa va imbolnavitzi tragetzi aici cu ochiu un pic, la "house of pike" :lol:

http://www.pikeworld.de/index.php?cat=c ... RIGHT.html
:lol: de la 35 ron pana la 24 euro este un pic de diferenta :wink:

Biban
veteran
veteran
Mesaje: 1083
Membru din: 11 Noi 2009, 23:50
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Biban » 16 Dec 2010, 23:05

Georcaef, nu ai cu ce sa-l lansezi? Pai iti imprumut lanseta mea de spod, dar are 3.60m...o fi buna.. :lol:

Scrie răspuns