Echilibrarea lansetei

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Echilibrarea lansetei

Mesaj de tdum » 26 Oct 2016, 12:49

Salutare tuturor. In cartea ,,dictionarul pescarului sportiv" Gh. Miron defineste lanseta ca fiind ansamblul format din bat + mulineta, utilizat in pescuitul lansat (spinning cum spunem de obicei).
Cele doua elemente ale lansetei trebuie sa fie bine proiectate si executate ca ansamblul sa fie echilibrat. Deci atat batul cat si mulineta trebuie sa fie echilibrate, fiecare in parte, astfel:
La construirea batului, tot ceea ce este pus in fata mandrinei, trebuie compensat cu ceva pus in spatele mandrinei. Astfel numarul, dimensiunea, calitatea inelelor si a matisajelor, masa acestora si a blancului trebuie sa fie compensata cu ceea ce este pus dupa mandrina pe cotor, coroborat cu lungimea cotorului.
La construirea mulinetei, doar unii producatori au inteles ca o pozitie avansata a talpii (de fixare a mulinetei in mandrina) pana in dreptul rotorului sau chiar peste acesta, va duce la o pozitie a centrului de greutate al mulinetei mai apropiata de capatul cotorului, ajutand la echilibrarea lansetei. Deasemenea echiparea mulinetei cu tambur cat mai usor va duce la un echilibru mai bun al acesteia. Daca sustinem o mulineta de talpa in dreptul piciorului care leaga corpul de talpa acesteia, ne vom face o idee asupra echilibrarii mulinetei. Talpa astfel sustinuta pt. test, poate sta la orizontala, inclinata in fata, sau in spate. Deci mulineta poate echilibra sau dezechilibra un bat si in functie de cum este construita. Nu conteaza atat masa, cat echilibrarea mulinetei daca vrem o lanseta echilibrata. Sunt experimente practice ce se pot face si comparatii intre mulinete de diverse ,,natii" ca sa fie cat mai relevante aceste aspecte. Sper ca m-am facut inteles. Numai bine tuturor. Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Echilibrarea lansetei

Mesaj de semlecangheorghe » 26 Oct 2016, 13:15

In functie de schimbarea prizei mainii se schimba si centrul de greutate al lansetei..deci e ceva oarecum variabil..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Echilibrarea lansetei

Mesaj de tdum » 26 Oct 2016, 13:36

Da. Si asta este adevarat dl-e. Semlecan. Tocmai din acest motiv, cu multi ani in urma mi-am format deprinderea de a face priza pe mandrina incat piciorul mulinetei sa-mi vina intre degetul inelar si cel mic. Tin insa ca lansetele mele sa fie si pe cat posibil echilibrate (atat batul cat si mulineta). In plus am cautat si o armonie intre dimensiunea batului si cea a mulinetei, in functie de aplicatie. Mai mult, am stabilit si o armonizare a dimensiunilor inelelor de plecare ale fiecarui bat cu dimensiunile tamburului mulinetei de pe batul respectiv si dispunerea acestor inele in functie de directia indicata de axul tamburului. Dar asta este o alta discutie. Msy. Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Echilibrarea lansetei

Mesaj de semlecangheorghe » 30 Oct 2016, 07:00

Pai da, si uite asa ne apucam de rodbuilding.. :)
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: Echilibrarea lansetei

Mesaj de ULK » 30 Oct 2016, 12:48

tdum scrie: La construirea batului, tot ceea ce este pus in fata mandrinei, trebuie compensat cu ceva pus in spatele mandrinei. Astfel numarul, dimensiunea, calitatea inelelor si a matisajelor, masa acestora si a blancului trebuie sa fie compensata cu ceea ce este pus dupa mandrina pe cotor, coroborat cu lungimea cotorului.
Deci echilibrarea perfecta primeaza, in fata tuturor caracteristicilor carora ar trebui sa corespunda o lanseta?
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Echilibrarea lansetei

Mesaj de tdum » 31 Oct 2016, 09:48

Pt. ULK:
Salut. Nu imi apartine formularea ,,Echilibrarea perfecta primeaza... " tocmai fiindca nu cred ca primeaza asupra nimic. Toate aspectele in ceea ce priveste alcatuirea unui bat de pescuit sunt la fel de importante. Echilibrarea este doar unul dintre ele si am deschis acest topic pentru a arata ca un bat echilibrat din faza de proiectare se va potrivi cu o gama foarte larga de mulinete. Celelalte aspecte, trebuie toate privite cu responsabilitate pentru a construi un bat bun si rezistent. Exemplu: V-ati intrebat de ce s-a rupt un bat exact sub matisajul unui inel? Simplu. Din cauza constructorului care nu a dozat corect forta de strangere a spirelor matisajului si s-a marcat si deformat astfel blancul. Cati din constructori fac initial un matisaj de protectie a blancului peste care vor aplica inelul (cu talpa corect prelucrata) si matisajul de fixare a acestuia. Si mai sunt multe altele de discutat, dar topicul era despre echilibrare.
ULK, sambata, a ajuns pe masa mea de lucru un bat construit de tine. Daca vrei, vorbim pe mesageria privata sau la telefon despre el. Numai de bine. Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Echilibrarea lansetei

Mesaj de tdum » 17 Noi 2016, 20:29

tdum scrie:. Daca sustinem o mulineta de talpa in dreptul piciorului care leaga corpul de talpa acesteia, ne vom face o idee asupra echilibrarii mulinetei. Talpa astfel sustinuta pt. test, poate sta la orizontala, inclinata in fata, sau in spate. Deci mulineta poate echilibra sau dezechilibra un bat si in functie de cum este construita.
Iata doua exemple de mulinete. Una care ajuta in echilibrare si una care dauneaza echilibrarii. Priviti cu atentie piciorul celor doua mulinete si felul in care a ales contructorul sa pozitioneze talpa acestora fata de corp:
Imagine

Imagine


imagehosting

O mulineta dezechilibrata (ca cea din poza de jos) montata pe un bat bine echilibrat de producator poate afecta negativ echilibrarea generala a lansetei. Rew.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Echilibrarea lansetei

Mesaj de adrian99 » 17 Noi 2016, 21:31

daca tu consideri ca centurionul de gipo(prima poza)este mulineta de spin....

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: Echilibrarea lansetei

Mesaj de DEM » 18 Noi 2016, 09:58

Cea care dezechilibreaza,''uratenia'' aia poti sa mi-o trimiti mie,ma sacrific eu,sa pescuiesc cu ea. :respekt: (glumeam)
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Echilibrarea lansetei

Mesaj de tdum » 18 Noi 2016, 10:05

pt. adrian99
Nu te supara, dar ai un deficit de atentie. Nu este prima data. Ai mai tras concluzii pripite. (daca vrei ti le amintesc pe m.p.)
Am sa subliniez pentru tine special: ,,doua exemple de mulinete" Nu am spus niciunde ca sunt de spinning. Nici centurionul nici shimano din foto nici macar nu imi apartin. Erau EXEMPLE, adica ceva care sa ilustreze cat mai clar vicii de proiectare. Vrei special poze cu mulinete de spinning pt. tine?
Iti pozez Daiwele de spinning daca vrei, dar au o pozitie neutra a talpii - la orizontala. Asa ca am ales doua mulinete care sa exprime foarte clar ideea. Se spune ca o poza face cat 1000 de cuvinte. Am si scris ,,priviti cu atentie piciorul mulinetei" Acum intelegi de ce am avut rezerve legate de ,,procesarea informatiei" ???? Altceva putem discuta legat de acest subiect? Am deschis topicul vazand cate probleme isi fac unii colegi de forum cu echilibrarea lansetei. (mulinete imense pe bete de 2m sau mai scurte) Rew.

Scrie răspuns