Echilibrarea lansetei

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Echilibrarea lansetei

Mesaj de stefanflorin » 21 Noi 2016, 21:03

split grip e moda si design mai ****, si cam atat. Am si split si full, le prefer pe cele full.
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Echilibrarea lansetei

Mesaj de tdum » 22 Noi 2016, 11:23

Va multumesc pentru opiniile exprimate. Putem concluziona ca uneori, de dragul designului, unii dintre noi pot accepta mici compromisuri, nu-i asa??? Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Echilibrarea lansetei

Mesaj de tdum » 22 Noi 2016, 13:10

Iata aici o poza a unui bat la care producatorul (designerul ) a sacrificat echilibrarea in favoarea designului. In opinia mea, nici macar designul nu i-a reusit multumitor.
Imagine
Umflatura aceea in fata mandrinei nu poate avea nici un rol, cu exceptia situatiei in care cineva ar face priza pe bat chiar acolo (dar ar fi extrem de incomod). Sunteti de acord? Rew.

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Echilibrarea lansetei

Mesaj de Spring » 22 Noi 2016, 13:16

Eu din ce vad aveai deja ideea formata. De ce ai mai cerut opinii? ca la final sa iti expui parerea asa cu superioritate?
Un maner split nu e compromis. Si nu toate lansetele cu split sunt dezechilibrate cum nu toate cu full grip sunt echilibrate.

ca sa spun ceva in ton cu moda split grip: man u are freaky wierd!
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Echilibrarea lansetei

Mesaj de tdum » 22 Noi 2016, 13:30

Pentru Spring:
Spring scrie:nu toate lansetele cu split sunt dezechilibrate cum nu toate cu full grip sunt echilibrate.
Iti dau dreptate in ceea ce ai spus. Din partea mea topicul se poate inchide aici. Daca considerati ca a fost folositor cuiva, (poate la inceput ,,de drum" in spinning) atunci ma bucur, iar daca considerati ca nu, se poate si sterge. Va multumesc. Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Echilibrarea lansetei

Mesaj de semlecangheorghe » 22 Noi 2016, 14:58

Poti face o lanseta split grip mai echilibrata decat echilibrul insusi, daca doreti..
Split gripul nu este o piedica in calea echilibrarii unei lansete, daca asta vrei sa spui tdum.Mai sint o gramada de alte chestii, si se poate sa fie si fullgrip si sa nu fie echilibrata..asa cum a zis si Sprin..pe care apropo , nu am avut onoarea sa il cunosc.. :D btw.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Echilibrarea lansetei

Mesaj de tdum » 22 Noi 2016, 15:29

Tot pt. Spring:
Intrucat la postarea mea anterioara am fost presat de timp, sunt intrebari ale tale care au ramas fara raspuns din partea mea. O fac acum pe indelete.
Spring scrie:Eu din ce vad aveai deja ideea formata. De ce ai mai cerut opinii?
Raspuns: Opinia mea o cunosteam si am cerut si opiniile (legate de echilibrare) celor ce folosesc split grip. Cred ca este bine sa tinem cont de mai multe opinii inainte de a formula o concluzie.
Spring scrie:ca la final sa iti expui parerea asa cu superioritate?
Raspuns: Nu mi-am expus parerea. Uite aici:
tdum scrie:Putem concluziona ca uneori, de dragul designului, unii dintre noi pot accepta mici compromisuri, nu-i asa???
La urma sunt chiar trei semne de intrebare. Nu ai citit niciunul! NU era o afirmatie izolata ci o cerere de acord, o intrebare adresata colegilor de forum. Daca in felul acesta in care am cerut opinii si am cerut acordul pt. o concluzie te-am facut sa te simti inferior, atunci te rog sa accepti scuzele mele publice si promit ca pe viitor voi avea si mai multa atentie la ceea ce spun. Afirmatie:
Spring scrie:Un maner split nu e compromis.
Raspuns:
tdum scrie:de dragul designului, unii dintre noi pot accepta mici compromisuri, nu-i asa???
Am intrebat. A se citi macar unul din semnele de intrebare. Comentariu: Un maner split grip nu ,,este compromis" cum spui ci unul functional si elegant in acelasi timp, un MIC COMPROMIS de dragul designului cum am spus eu. Si despre ultima ta afirmatie:
Spring scrie:ca sa spun ceva in ton cu moda split grip: man u are freaky wierd!
Spun doar ca eu mi-am cerut scuze publice la tine desi n-am fost convins ca am gresit. Pot insa gresi usor. Limba romana nu este nici prima si nici ultima din cele pe care le-am invatat. Prin comparatie, pot spune ca mi se pare grea. Daca eu fac eforturi sa scriu ceva m-as bucura sa fie citit si inteles ca atare.
Scuze pt raspunsul lung. Sanatate maxima. Rew.

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Echilibrarea lansetei

Mesaj de Spring » 22 Noi 2016, 16:16

Am inteles. Imi cer scuze ca am fost asa incisiv. Doar ca nu am inteles clar care era scopul topicului daca ai deja o parere formata. Daca era pentru a ajuta alti pescari, mai putem astepta pareri, pentru ca si eu sunt interesat de subiect. Oricum chestia asta cu echilibratul e fizica simpla nu e filosofie. Mi-ar place sa aud o parere de rodbuilder care a facut mai multe tipuri de grip pe acelas blank.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Echilibrarea lansetei

Mesaj de tdum » 22 Noi 2016, 17:05

Pt. Spring.
O.K. Suntem colegi pe forum, impartasim o pasiune comuna si dialogul poate fi placut si constructiv. Asa este, cum spui, echilibratul este fizica nu filozofie, de aceea si poate fi inteles de oricine. Da, rodbuilderii (particulari) au un cuvant greu de spus pe aceasta tema. Nu vreau sa ma erijez in formator de opinii, insa atunci cand fizica (cum spui tu) spune clar cum ar trebui sa intelegem lucrurile, iar constructorii ne ofera produse ca acelea din pozele pe care le-am postat, apar nedumeriri justificate, asa cum a spus si colegul Gabriel68: De ce nu le fac producatorii asa cum trebuie? Nu stiu sa raspund la asta, poate ignoranta, poate marketing, pret mai mare pe design decat pe functionalitate sau Dumnezeu stie... Putem avea si noi un mijloac de aparare impotriva lucrului prost facut. Discernanantul. Acesta poate fi upgradat prin informare. Daca asta reusim sa facem si aici, atunci, forumul isi atinge scopul si avem de castigat noi. Imi pare bine ca ne-am inteles, te salut cu respect. Rew.

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Echilibrarea lansetei

Mesaj de kingofbeasts » 23 Noi 2016, 20:51

Spring scrie:Oricum chestia asta cu echilibratul e fizica simpla nu e filosofie.Mi-ar place sa aud o parere de rodbuilder care a facut mai multe tipuri de grip pe acelas blank.
http://www.kingofbeasts.tk/ro/Echilibrarea/

Ps. nu e doar parerea mea si nu e scrisa in piatra dar am pus-o pe web de vreo 2-3 anisori tocmai in ideea de a ajuta pe cei la inceput de drum :wink:

Scrie răspuns