echilibrare bat spin

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

lucifier1986
senior
senior
Mesaje: 435
Membru din: 24 Feb 2013, 13:02

echilibrare bat spin

Mesaj de lucifier1986 » 18 Iul 2014, 09:20

De curand am luat un bat energoteam spin blade 80-120 gr,pt peste mare si o mulineta zauber de 4000 care imi pare cam mica pt . acest bat.intrebarea e : sa cumpar o mulineta mai mare putin sau sa adaug greutati in cotorul batului....? va multumesc

Avatar utilizator
bogdan82
veteran
veteran
Mesaje: 1445
Membru din: 14 Oct 2009, 15:17

Re: echilibrare bat spin

Mesaj de bogdan82 » 18 Iul 2014, 14:13

daca poti, pune greutati pe cotor

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: echilibrare bat spin

Mesaj de kingofbeasts » 18 Iul 2014, 21:12

mulineta se alege in functie de alti parametrii decat greutatea (frana, capacitate fir, tip angrenaj, raport de recuperare etc.)
pune balast pe cotor daca vrei sa echilibrezi sau schimba priza (doar daca nu folosesti deja o priza pe lanseta care sa favorizeze echilibrarea in timpul pescuitului);)

lucifier1986
senior
senior
Mesaje: 435
Membru din: 24 Feb 2013, 13:02

Re: echilibrare bat spin

Mesaj de lucifier1986 » 18 Iul 2014, 23:03

ok,multumesc,am scos dopul de la cotor si voi adauga greutate acolo,multumesc,fire intinse.

Avatar utilizator
kiske13
veteran
veteran
Mesaje: 929
Membru din: 26 Ian 2011, 10:37
Localitate: Oradea

Re: echilibrare bat spin

Mesaj de kiske13 » 19 Iul 2014, 10:05

kingofbeasts scrie:mulineta se alege in functie de alti parametrii decat greutatea (frana, capacitate fir, tip angrenaj, raport de recuperare etc.)
pune balast pe cotor daca vrei sa echilibrezi sau schimba priza (doar daca nu folosesti deja o priza pe lanseta care sa favorizeze echilibrarea in timpul pescuitului);)
Personal la spinning, numai greutatea iau un considerare. In ce masura echilibreaza lanseta.
La mulinete de peste 500 ron nu se mai pune problema franarii si exista multe modele incat poti alege si raportul care-ti convine.
Si la bolognesa, tot dupa greutate am ales!

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: echilibrare bat spin

Mesaj de kingofbeasts » 19 Iul 2014, 13:46

ma rog, fiecare face cum crede si-si alege echipamentul dupa cum crede de cuviinta . :respekt:
eu prefer sa mi-l acordez in functie de nevoi si de ceea ce vreau sa faca si abia in final pun greutatea in discutie. problema franarii se pune la orice mulineta ,ca nu doar fluenta se ia in calcul ci si finetea reglajului sau max drag-ul care trebuie sa fie in acord si cu restul construtiei mulinetei (robustetea angrenajului, a corpului, s.a.m.d) . Nu mai pun la socoteala fiabilitatea mulinetei, rezistenta la socuri si abraziune provocata de firele textile , finetea in rulaj, etc.
Ca fapt divers, ca tot e o mare diversitate de modele din care ai ce sa alegi, as fi si eu curios de exemplu din cate modele de clasa de 2500 as putea alege si eu una cu mai putin de 70 de cm de fir recuperati /per tura de manivela , sub 300 de grame si cu max drag de peste 6 kile? uite asa ajungi sa constati ca varietatea aia de modele de fapt e doar o varietate de carcase si culori pentru ca daca intri pe parametrii exacti n-ai ce alege . :roll:

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: echilibrare bat spin

Mesaj de razvan m. » 19 Iul 2014, 15:55

lucifier1986 scrie: ok,multumesc,am scos dopul de la cotor si voi adauga greutate acolo,multumesc,fire intinse.
Vezi ce pui acolo, numai plumb sa fie. Ca am citit pe aici pe undeva ca in niciun caz nu se pune plumb... Cica nu e ok. :D
N-am inteles prea exact de ce, probabil pentru ca metalele grele dauneaza sanatatii sau... :?
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

lucifier1986
senior
senior
Mesaje: 435
Membru din: 24 Feb 2013, 13:02

Re: echilibrare bat spin

Mesaj de lucifier1986 » 21 Iul 2014, 08:28

am incercat cu 40 gr plumb asa la rece si e destul de bine,nu mai cade asa repede in bot...are rost sa bag pana se echilibreaza perfect chiar daca ajung la vreo 60-70 gr plumb?

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: echilibrare bat spin

Mesaj de kingofbeasts » 21 Iul 2014, 08:39

Daca nu folosesti batu la pescuit cu plastice moi baga doar atat cat sa-ti fie comod in pescuit. :wink:

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: echilibrare bat spin

Mesaj de ULK » 21 Iul 2014, 11:22

Depinde si de pozitia lansetei in pescuitul efectiv...cu varful in sus sau varful in jos. In primul caz,este de dorit o echilibrare cat mai neutra sau apropiata de piciorul mulinetei ..iar in caz ca lanseta este tinuta mai mult cu varful in jos in timpul pescuitului, punctul de echilibru putin impins in fata nu va crea nici un discomfort.
In orice caz abuzul de greutati suplimentare introduse in butt ce se apropie sau depasesc 50-60g sunt de evitat...reduc mult din senzitivitate prin masa crescuta.
De preferat lanseta sa fie construita pe o anumita mulineta si nu invers ..atat din punct de vedere al echilibrului dorit,cat si din cauza dispunerii inelelor.
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

Scrie răspuns