DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 23 Noi 2004, 13:37

BAFTA, SUCCES, NOROC - urari pescaresti.... :lol:
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 23 Noi 2004, 21:15

Daca ai de unde sa faci rost de celuloid ar fi perfect!! Sau ce folosesc olandezii! propen parca!!
Il diluezi in acetona(daca sti pe cineva la o fabrica de pielarii sau de pantofi te rezolvi) sau diluant cat mai concentrat!
Si apoi nimic mai simplu!! Scufunzi voblerul vopsit direct in amestecu respectivi, lasi sa se usuce si gata e "rapapa" tau!
Normal k plasticele astea sunt transparente! Sau daca ai ceva lac beton e bun si ala!!
Oricum nu prea conteaza k se vad dungile pe vobler(asta mai mult pt tine) Daca vrei poti sa ii si desenezi solzi cu un tinten-pen!
Crede-ma k nu plea conteaza la pesti dungile alea, k si asa nu le observa! Mai ales k nu se vad extraordinar de tare in apa!
Eu am dat cu degetu dupa ce am bagat in amestec dinasta de plastic/diluant peste ochi la un vobler de i-am facut o dunga tare urata! L-am lasata asa k nu mai aveam nervi sa-l revopsesc!! La prima iesire cu ala am prins cel mai bine(avat), si la nimic altceva!
Eu cu pensula ii vopsesc, in lipsa de un aerograf! :)) Si nu am avut astfel de probleme!
Am tot zis k imi iau vopsele la spray!! Da tot altceva apare!!

ile claudiu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 14 Noi 2004, 20:06

Mesaj de ile claudiu » 24 Noi 2004, 19:07

Da in zisa ta nu conteaza dungile la pesti dar imi place sa le fac cat mai bine.ca de multe ori si-au batut joc de mine multi cu toate ca le luam pestii de sub nas cu tot cu rapala si cu salmo lor...Eu stiu ca celuloidul este alb si nu transparent ca mingile de ping pong sunt din celuloid...

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 25 Noi 2004, 15:19

Celuloidul e de ce culoare vrei tu sa fie!! Numa sa gasesti!
Dinala transparent nu se mai prea gaseste si de aia zic k daca ai de unde sa faci rost! :)
Eu abia acuma CRED k o sa am asa ceva dupa un an de zile de cautari.
Filmele de pe vremurile tare indepartate se faceau din celuloid! Daca ai de unde sa faci rost de asa ceva.
Deja nici mingi albe de ping pong nu mai gasesc!! Desi as avea nevoie. Nu mai gasesc decat dinalea oranj si mie imi trebuie albe!
Sunt si albe, dar sunt pe la vreo 30-40000mingea si cum eu as avea nevoie de vreo 10-15 mai bine gasesc alta alternativa
A incercat cineva lemn de plop?? Am auzit k si asta e ff bun, dar n-am avut inca ocazia sa fac "cunostinta".....

Lucian Anghel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 144
Membru din: 12 Aug 2004, 13:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Lucian Anghel » 25 Noi 2004, 16:32

Intamplator am facut rost acum de cateva bucati. Cel care mi l-a dat - un olandez care-l foloseste la fabricarea manuala a sabotilor de lemn (!) ma invatat si sa-l las in apa cca 1 zi dupa care se poate prelucra foarte bine din cutit. Am incercat si se pare ca asa este..
Nu stiu de unde pot sa-l gasesc aici in Romania.

Inca nu m-am apucat serios de lucru. Mai este inca vreme de pescuit ...

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 07 Dec 2004, 23:20

Daca e cineva interesat de radiografia unui vobler, ia uitati aici: http://xoomer.virgilio.it/cjbur/a_xray.htm ,sau: xoomer.virgilio.it/cjbur/a_xray.htm - 26k

Lucian Anghel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 144
Membru din: 12 Aug 2004, 13:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Lucian Anghel » 08 Dec 2004, 10:59

Adelin,
ai facut un lucru mare. Si eu si multi altii, snt sigur , cautau asa ceva.
Multumim .

Valentin G
junior
junior
Mesaje: 38
Membru din: 22 Noi 2004, 13:39
Localitate: Bucuresti

materiale pentru constructie voblere

Mesaj de Valentin G » 08 Dec 2004, 11:10

Va rog sa-mi spuneti ce tip de sarma folositi pentru constructia voblerelor si de unde se poate procura. Aceeasi intrebare despre bilele care se introduc inauntru.

Multumesc,

Valentin

ile claudiu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 14 Noi 2004, 20:06

Mesaj de ile claudiu » 13 Dec 2004, 19:32

Sal nu am mai scris de mult dar am revenit....incearca sa dai cu pahare de unica folosinta ca sa si dilueaza bine in diluant mai slab.Eu am facut unul si a iesit beeton.exact ca un rapala.Si cozma la inceput le facea din lemn dupa accea a topit celuloid si acum le face doar din plastic.Oricum sunt destul de bune ce derpse rapala am auzit doar de rau,numai revistele le lauda.Care este pestele cel mai mare prins cu un vobler facut????????????????????????

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 13 Dec 2004, 21:13

Pai cum de abia de anu asta am inceput sa le fac asa k lumea!! Nu am reusit sa iau decat o stiuca la 1,200, si un clean de aproape 800g, in rest o puzderie de avati intre 300-700g si bibani. Si am mai ratat un avat care zic(pt cine vrea sa ma creada) k avea peste 1,5-2kile, pt k a lovit voblerul cu coada inainte, crezand k-l va ametii putin(ce fraier :) ). S-a agatat, dar nu destul de bine! Si am mai avut niste bucati mai mari, dar nu foloseam triplele corespunzatoare si s-au dezdoit, si pana si triplele mustad mi s-au rupt la peste mai mare!
Acu voi folosi vmc-uri, in speranta k vor fi mai bune!
Dar anu asta care vine sigur vor fi mai mari!! Anu trecut am pierdut primavara si de aia am avut un an asa de slab!

Nu stie nime daca se gasesc vmc-uri dinalea ce se fol pe noile modele de rapala la preturi acceptabile? ??????

Scrie răspuns