DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 10 Noi 2004, 11:12

Axial, nu coaxial (ca il tai pe o singura axa). In opinia mea e mai usor sa-l cioplesti si sa-l tai decit sa incerci sa cioplesti 2 bucati "in oglinda". Dar vorba ta, in fine. Sa-i lasam pe cei care se pricep sa discute.

Sanatate maxima!
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 10 Noi 2004, 11:28

Eu le fac si din doua si dintr-o bucata!! Din doua bucati inainte le tei profilu si apoi le fac structura, le lipesc si ma apuc de cioplit. Asa se ciopleste uniform, mai uniform decat daca-l faci dintro bucata, pt k nu prea ai puncte de referinta si e greu sa tragi lini exact pe mijloc etc.
Alea dintr-o bucata sunt la fel de rezistente k si celelalte! (la lemnu de tei, la balsa nu ma bag, pt k n-am decat un popper facut din lemn de balsa)

ile claudiu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 14 Noi 2004, 20:06

Mesaj de ile claudiu » 15 Noi 2004, 19:39

spune-mi si mie alte materiale din care faceti voi voblere si cu ce dati peste ca celuloidul mi se pare cam gumati si nu se intareste cum vreau eu
mersiiiiiiiiiiii

ile claudiu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 14 Noi 2004, 20:06

Mesaj de ile claudiu » 15 Noi 2004, 19:47

cu ce vopsele vopsiti voi voblerele ca cele acrilice nu prea ma satisfac?
aveti plverizatoare cumparate sau ceva facut de voi.daca da spunetim si mie va rog .
si lemnul de brad si salca da rezultate bune dar doar daca il puneti cateva zile intro punga de harti si in spatele unui calorifer ce incalzeste bine.dupa aceea pe o bucata de staniol si deasupre lui un bec la vreo10 cm cam vreo ora.dupa aceasta garantat aproape toata apa din el este scoasa.dar sa nu il puneti brusc la temperaturi mari pt ca lemnul poate carapa.OK?

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 15 Noi 2004, 20:25

si eu folosesc tot acrilice! N-am apucat sa incerc, dar sunt ff sigur k sunt bune si cariocile astea de 3 la 10mii.
Am mai folosit de cateva ori spray si sunt ff bune, pt k se intareste bine de tot. Din lipsa de fonduri ma cam lipsesc de ele!
Am tot zis k imi iau tot cate unu pe luna, da tot imi fac alte prioritati!

ile claudiu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 14 Noi 2004, 20:06

Mesaj de ile claudiu » 17 Noi 2004, 21:54

de cariocile alea MARKER zici tu?dar dupa acea tre sa dai cu lac protector peste ca daca nu se duce la apa.voblerele le faci din doua bucati sau dintr-o bucata?cele din o bucata cred ca nu sunt prea rezistente dar poate nu stiu eu cu ce le lipiti voi?eu am avut facut unul alb cu albastru de vreo 2 cm cu care faceam ravagii la clean dar imi cam ieseau ochetii din el.o data am pierdut un clean care a plecat cu tot cu ancora si de atunci nu le mai fac dintr-o bucata.nu mi-ai zis din ce lemn le faci dar eu cele mai multe le fac din brad si salca. :arrow:

ile claudiu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 14 Noi 2004, 20:06

Mesaj de ile claudiu » 17 Noi 2004, 21:59

ati incercat cu voblere facute sa dati la salau sau la stiuca ?cum sau comportat?ai auzit de voblerele hasnushi sau cam asa ceva,sunt importate din ungaria dar sunt ff bune si la pretul de 85.000 lei.la ele am avut cele mai multe capturi cu toate ca sunt acelasi model

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 17 Noi 2004, 22:08

Din lemn de tei!! Pai si normal sa-ti iasa la asa dimensiuni!! Nici nush cum te-ai gandit sa faci vobler asa de mic dintr-o bucata!!
Exista si la astea o limita! Pai oricum faci vobleru in mod normal se da un starat de lac sau ceva plastic diluat peste vopsea!!
Eu am considerat k pana in 4 cm se pot face dintr-o bicata!! Mai mici nici macar n-am avut curaju sa incerc sa fac dintr-o bucata, pt k epoxy-ul asta actioneaza bine pe ceva lungime(parerea mea). Nush dc a-ti observat k nu sta lipita o bucata de sarma daca aplici pe esteriorul lemnului!!
Parerea mea k daca il bagi in gaura intra in pori si actioneaza si forta de frecare, care il tine in loc(sau ceva de genu :) )Mai ales dupa ce bagi si sarma intra si mai bine lipiciul in porii aia!!
de la 4cm in jos le fac din doua bucati!! Am morcovu sa nu iasa sarma asa cum ti-a iesit si tie!!!!

Fir intins celor ce pleaca in weekend la xxx!

ile claudiu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 14 Noi 2004, 20:06

Mesaj de ile claudiu » 23 Noi 2004, 13:14

am facut un vobler din lemn de brad, a iesit beeton dar nu am ajuns sa-l vopsesc si nici nu prea am cu ce ca spray nu am decat argintiu si nu prea imi place.oricum cu pensula nu dau pe el ca raman dungi si nu iese bine.Cu ce modele dati voi la salau, ce culori merg ??????
APROPO ce plastic topesti sa dai peste vopsea ca trebuie sa fie incolor?
sau dai cu lac?
BAFTA LA URMATOAREA IESIRE!!!!!!!!!!!!!!! :P

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 23 Noi 2004, 13:33

:lol:

Respect!

Scrie răspuns