DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 04 Ian 2012, 20:46

@ Ghost100

...n-am idee si nici nu pot face fata noilor tehnici , dar daca nu este fotofoil , inseamna ca ai revolutionat lurebuilding-ul
...imi permit o mica observatie : daca ai reusi un fond alb , ar pune in evidenta mult mai bine restul paint-ului.
Felicitari ! si...
SPOR !...la cioplit . :wink:

Avatar utilizator
bogdan82
veteran
veteran
Mesaje: 1445
Membru din: 14 Oct 2009, 15:17

Mesaj de bogdan82 » 04 Ian 2012, 20:46

pe folia transparenta laser daca o printezi in imprimanta ink jet, ramane toata cerneala pe ea(nu o absoarbe, si nici nu se usuca asa de repede)...faci operatiunea asta, apoi lipesti folia de vobler, si se ia toata vopseaua...

asa faceam eu la machetele de avioane ca sa am un fel de linie pt niste camuflaje mai complicate...

Avatar utilizator
bogdan82
veteran
veteran
Mesaje: 1445
Membru din: 14 Oct 2009, 15:17

Mesaj de bogdan82 » 04 Ian 2012, 20:47

chiar sunt curios cum le faci :)

Avatar utilizator
Ghenadie
veteran
veteran
Mesaje: 1579
Membru din: 13 Noi 2011, 12:55

Mesaj de Ghenadie » 04 Ian 2012, 20:54

anem scrie:pare printata pe o folie de plastic (imprimanta laser) care ulterior a fost lipita pe vobler (eventual prin incalzire) ... felicitari, arata bine ...
asta ar presupune ceva gen 'photofoil' dar nu e... nu stiu cum se utilizeaza metoda photofoil, nu am gasit pe nici un forum de pescuit romanesc vreo descriere, cine utilizeaza o tine secret si cam are tot dreptul, orice metoda presupune timp, dedicare, efort si resurse financiare, de obicei din buzunarul propriu si cum scria un coleg de aici " mura in gura " nu e dispus nimeni sa dea :lol:
old_radu scrie:@ Ghost100

...n-am idee si nici nu pot face fata noilor tehnici , dar daca nu este fotofoil , inseamna ca ai revolutionat lurebuilding-ul
...imi permit o mica observatie : daca ai reusi un fond alb , ar pune in evidenta mult mai bine restul paint-ului.
Felicitari ! si...
SPOR !...la cioplit . :wink:
e experimental asta, deci e sacrificat un blank, nu am mai stat sa ii dau culoare de fond :oops:
bogdan82 scrie:pe folia transparenta laser daca o printezi in imprimanta ink jet, ramane toata cerneala pe ea(nu o absoarbe, si nici nu se usuca asa de repede)...faci operatiunea asta, apoi lipesti folia de vobler, si se ia toata vopseaua...

asa faceam eu la machetele de avioane ca sa am un fel de linie pt niste camuflaje mai complicate...
dupa cum vezi, pe burta se mai vad plumbii de lestare, nu a fost atins de vopsea, ce spui tu ar presupune revopsirea paternului lasat de asa numitul "sablon" obtinut prin transfer?

Avatar utilizator
adrian25
senior
senior
Mesaje: 377
Membru din: 29 Dec 2007, 08:21
Localitate: Bucuresti / Piatra Neamt

Mesaj de adrian25 » 04 Ian 2012, 21:03

experimental sau nu, nu as spune ca e sacrificat blank-ul, e imbracat binisor :P , sunt curios pe voblere de clean de 3-4 cm cum se vor aseza paternurile, aici va fi marea revolutie, pe mini si micro :idea:
NU POTI ALEGE SA IMBATRANESTI SAU NU;
DAR POTI ALEGE SA EVOLUEZI

radu_bug
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 202
Membru din: 27 Mai 2007, 14:41
Localitate: IASI

Mesaj de radu_bug » 04 Ian 2012, 21:24

iese destul de bine . poti replica orice poza? folosesti tehnica abtibildurilor?.

Avatar utilizator
Ghenadie
veteran
veteran
Mesaje: 1579
Membru din: 13 Noi 2011, 12:55

Mesaj de Ghenadie » 04 Ian 2012, 21:30

radu_bug scrie:iese destul de bine . poti replica orice poza? folosesti tehnica abtibildurilor?.
in mare pot replica orice poza, depinde de complexitatea detaliilor si de dimensiunea pozei, daca e sau nu conform dimensiunei voblerului, sincer nu am destul timp sa o modific eu. Nu nu e abtibild.
Vreau sa intelegeti ca inca e ceva EXPERIMENTAL, deci nedefinitivat ca proces si rezultat final.

radu_bug
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 202
Membru din: 27 Mai 2007, 14:41
Localitate: IASI

Mesaj de radu_bug » 04 Ian 2012, 21:37

ghost> am citit mai sus ca te intereseaza tehnica photofoil. nu e nici-un secret.cred doar ca fiecare o face in felul lui. prima data am lipit pe vobler poza facuta pe hartia de imprimanta, ceea ce e o mare prostie. din greseala un varf de ancora a strapuns top-coatul si a ajuns apa la poza - dezastru , sau spalacit culorile. acum folosesc imprimeuri pe pelicula de plastic subtire procurata si imprimata de un prieten care lucreaza la o firma ce face diverse reclame si alte minuni. nu stiu cum dar culorile is f. stabile , nu se duc nici cu acetona( doar daca insisti mai tare). oricum treaba asta merge bine la voblere plate cu putine rotunjimi.

Avatar utilizator
Ghenadie
veteran
veteran
Mesaje: 1579
Membru din: 13 Noi 2011, 12:55

Mesaj de Ghenadie » 04 Ian 2012, 21:52

@ radu_bug > ceva de genu asta am incercat deja, fara sa stiu ca se face astfel, dar la rotunjimi, exact cum spui se formau "pliuri", fapt care m-a determinat sa o las balta, plus ca si folia era ceva mai grosuta :( in cazul asta ar fi probabil mai indicata folia de modelism, termocontractanta, daca are si o grosime corespunzatoare, ceva gen 100 - 150 microni, nu stiu... eu nu prea am ramas incantat de lipirea foliilor, chiar daca teoretic ar trebui sa ofere protectie impotriva agentilor chimici si mecanici. :roll:
plus ca nu poate fi aplicata, dupa cum bine ai zis, pe voblere mici cu multe curbe si diferente de nivel, deci fara 3D :lol:

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 06 Ian 2012, 18:44

de mult ma gandeam la asa ceva ptr ficamea sa se joace cu batzul de pescuit,dar cred ca ar merge si la un somn sau de ce nu la o stiuca

Imagine

Scrie răspuns