DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 05 Noi 2008, 19:45

nitrodiluant+un borcan cu filet(asta daca vrei sa nu te ucida in somn nevasta)+pahare tocate marunt....le lasi sa se dizolva. Vei vrea sa obtii o solutie de consistenta uleiului ceva un pic mai diluat(daca iese mai gors prima data il poti dilua ulterior) apoi scufunzi voblerele in solutia obtinuta, din experientza proprie zic sa le lasi la inmuiat peste 24 de ore in modul acesta nu ai doar un strat superficial...ajunge sa patrunda mai in interior
Are rol k hidroizolatie.

Ps uni folosesc lacuri...eu nu sunt de acord cu asta dar deh...fiecare cu maimuta lui pe creier :wink:

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 06 Noi 2008, 01:22

Hell,

lacul penetreaza mult mai adanc lemnul decat solutia asta de plastic diluat.
nu ca nu as folosi asa ceva,ba din contra,dar............asta e cu lacul.
sa iti mai spun de duritatea suprafetei obtinute cu lac fata de cea cu pahare de plastic?? nu cred,nu e nevoie ca stii bine,deci...nu denigra lacul :wink: :lol:

Mark Twain
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 237
Membru din: 11 Apr 2005, 08:56

Mesaj de Mark Twain » 06 Noi 2008, 09:31

eu folosesc lac celulozic pe baza de apa (nu ataca vopseaua acrilica) si le dau in 3-4-5 straturi; eu zic ca pt clean sunt numa bune; a dat si stiuca in ele si nu a patruns lacul; chestia asta cu nitrodiluant si pahare e mult prea complicata; intr-un borcan de 800 cl cred ca lacuiesti peste 1000 voblere! sa-mi dea Domnul viata lunga si timp mult

Avatar utilizator
georgel_spin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 194
Membru din: 13 Iul 2007, 23:19
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

Mesaj de georgel_spin » 06 Noi 2008, 11:12

prima data....multumesc pt sfaturi si explicatii dar eu am uitat sa mentionez ca eu vreau de fapt o solutie pt ultimul strat peste vopsea,tempera.............
Numa bine si fire intinse!!!-------------<*))))))><
http://www.rapitori.ro/forum/album_pers ... er_id=7566

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 06 Noi 2008, 15:57

aha aici alte treburi...daca vb asa de la inceput.... :wink:

Franko
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 18
Membru din: 27 Aug 2007, 21:02
Localitate: Oradea

Mesaj de Franko » 07 Noi 2008, 22:14

Da peste culori cu lac din spray da cateva ori f. putin ca sa nu-ti curga culorile si peste aceste straturi de lac incearca sa dai cu lac pe baza de apa .Acesta este ca si mierea si trebuie intins cu pensula au se poate pulveriza dar cu presiune. Dupa intarire are consistenta dura ,cu greu il zgarii cu unghia.
mai poti incerca Bizon dublu component transparent dar se intinde greu si lasa santuri. Eu am incercat cu el si dupa ce l-am dilut cu diliant 506 .Este destul de bun dar este scump . Cel putin eu caut solutii ieftine ca un vobler sa-m iasa la cel mult 3-4 ron altfel merita cumparate.
ps.Am scris pentru co mi-a placut ca unii au lasat secretele la o parte. Oare francezii si italienii sunt pescari mai buni ca noi , sau mai fair play ? de pe saiturile lor poti afla multe . Poate am sa atasez si ceva lincuri daca for fi cereri.

Avatar utilizator
Ungureanu Ovidiu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 287
Membru din: 07 Noi 2008, 10:20
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Ungureanu Ovidiu » 09 Noi 2008, 08:43

Salutare tuturor! :D
-este careva din TM care sa se ocupe cu voblere hand made?
-poate reusim o intalnire la o cafea/suc/bere, ceva.. schimb de idei si experienta :idea:



PS: sunt nou pe acest site :roll:

Avatar utilizator
Razvan V.
veteran
veteran
Mesaje: 551
Membru din: 26 Dec 2010, 20:58
Localitate: Ludus/Mures

Mesaj de Razvan V. » 15 Oct 2011, 11:34

Am gasit un "tutorial" pentru voblere home made si pare destul de interesant. Ceea ce ma intereseaza pe mine este cum primesc voblerele miscarea. Din slefuirea pe care o fac?

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Mesaj de anem » 15 Oct 2011, 11:54

Razvan V. - s-au scris atatea despre cum se obtin anumite miscari incat nu prea mai vad ce ar mai fi de adaugat ... gasesti si aici pe forum o multime de informatii (pe care acum mi lene sa le caut) dar si pe alte forumuri ...

sper sa nu fie nici o problema daca pun un link catre un alt forum ...

http://www.prietenipescari.ro/pescuit/forum/board,39.0/

aici gasesti nu mai putin de 267 de pagini cu informatii de toate felurile ... de la miscari pana la slefuiri si vopsiri ... spor la citit :lol:
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
Razvan V.
veteran
veteran
Mesaje: 551
Membru din: 26 Dec 2010, 20:58
Localitate: Ludus/Mures

Mesaj de Razvan V. » 15 Oct 2011, 13:07

Multumesc. Incep lectura, procur materiale si incerc sa ma apuc de treaba cat mai curand

Scrie răspuns