DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 18 Sep 2004, 17:24

Andrei, nu se vorbea despre plumb pe vobler ci grub pe vobler. Dar nu trebuie pus nici unul nici altul.

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 18 Sep 2004, 18:29

Scuze atunci? Da grundu nu se da cumva peste lemn?? Eu nu folosesc asa ceva!! A folosit Stefan si nu e prea bun!! Contine prea multe uleiuri.
Deja ma plictisesc acasa! Ard pana maine!! :x Daca nu se alege nimica nici de partida asta atunci chiar nush ce sa mai zic.
Fir intins tuturor care sunt deja la pescuit sau care intentioneaza sa mearga!! Mai tarziu sau maine.
Ingreuneaza ff mult vopseaua si stratul final de plastic voblerasele astea mici. Inainte erau floating de floating iar acum sunt aproape suspending. Daca stiam mai puneam putintel de plumb. Lipuseii(schneiderii) au iesit exact cum imi doream sa iasa. Scufundatori si bat exact cum vreu eu sa bata. Am facut un perch de 2,5cm si unu de aproape 4. Imi place la nebunie cum au iesit. Sunt paternurile cele mai reusite de pana acum. Am mai facut un fat de 2,5cm asta cu burta galbenmurdar, flancuri galben deschis si spate gri, iar apoi am dat peste cu glitter. Asta arata la fel de bine. Acu intrebarea este daca si prind.
Ramane de vazut! Altii au mai facut ceva? Eu deja trebuie sa-mi mai iau cutii pt voblere si plastice k nu mai am loc unde sa le pun.
Pe mai incolo!!!

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 18 Sep 2004, 18:57

Cred ca ne-am inteles gresit. Grub-ul este o naluca de pastic, ii mai zice si twister. Nu are nimic de-a face cu grundu care nici nu stiu ce este.
Si eu ma duc la pescuit miine.

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 18 Sep 2004, 19:08

Scuze! Sunt obosit! Aseara m-am culcat pe la 2 k atunci am terminat cu voblerele.

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 19 Sep 2004, 14:36

Am ajuns de pe CrisUL Negru! Destul de slaba zi. Am crezut ka am prins o zi activa, cand azi dimineata dupa ce s-a luminat am si luat un avatel, stefan un clean si un biban, apoi eu inca 2 avatei si un biban, iar stefan inca un clean, dar ne-am inselat. Am mers si in locuri cu apa mai adanca, dar nici o saritura, nici un atac, nici macar o saritura de pestisori. Ne-am mai plimbat, macar am vazut cum sunt locurile si macar stium unde ne ducem si alta data.
Oricum e prima oara cand pescuim in zona asta(si eu si el).
La voblerele noastre am prins exclusiv, iar eu am mai avut un atac mai puternic la un rapala original floater de 3cm.
Azi am prins si un avat la un vobler fat(rau de tot), in rest nimica iesit din comun. Un singur avat am mai prins la vobler fat pana acum, dar ala nu avea bataie asa de puternica ca si asta.
Foarte slab a fost anul acesta sau cel putin nu nimeresc eu zile bune sau locuri bune sau....
Pa! Sunt obosit(trag pe dreapta)!!

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 19 Sep 2004, 18:12

bogdank scrie:Eu fac barbetele din plastic de la cutiile casetelor audio. Sunt chiar de grosimea celor originale ale lui Rapala. Pina acum au fost eficiente. Le lipesc cu adezivi epoxidici (din doua componente), am incercat si cu Bison si e OK. Lipiciurile Epoxi sunt bune pentru ca pina se intaresc mai pot sa modelez putin "imbinarea" sa arate bine.
Si cum modelezi acel plastic?
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 20 Sep 2004, 10:51

Trebuie facute plutitoare, intai vopsite si apoi alicele de plumb care le fac suspending.

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 20 Sep 2004, 11:01

Daca nu l-ai nimerit si se scufunda prea mult, incearca sa pui ancore mai mici, sau chiar carlige simple.

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 20 Sep 2004, 11:41

Iti imaginezi cum arata un vobler daca dupa ce i-ai facut toate straturile si l-ai vopsit dai gauri in el??
Eu sincer nici nu vreau sa ma gandesc. O sa fac rost de alt plastic(asta e prea greoi) si rezolv problema. Am facut si voblere suspending. Acestea sunt prea mici ca sa-ti dai cu parerea dinainte cata greutate se mai pune pe el cu vopsea si plastice. Acuma stiu raspunsu si la aceasta intrebare.
Sunt primele de 2,5 care au iesit k lumea. Am prins deja cu unu din ele.

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 27 Sep 2004, 07:29

In cel mai rau caz strici unul si apoi stii ce greutati trebuie. Insa una sau doua gauri mici (2.5-3mm) astupate cu chit si apoi vopsite nu strica cu nimic "frumusetea voblerului). La stiuca merge foarte bine si un vobler care arata ca un pestisor ranit sau bolnav, chiar un pic "jumulit de solzi".

Scrie răspuns