DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
cociuba.dalin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 13 Oct 2008, 19:18

Mesaj de cociuba.dalin » 23 Oct 2008, 16:51

http://www.rapitori.ro/forum/album_page.php?pic_id=6157

voblere date cu un strat de poxipol si 2 de lac, cele doua straturi de lac uniformizeaza micile denivelari ale poxipolului in final iesind o suprafata neteda, eu il intind cu degetul, incearca daca vrei.

la ce probleme te referi? :roll:

Mark Twain
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 237
Membru din: 11 Apr 2005, 08:56

Mesaj de Mark Twain » 23 Oct 2008, 17:08

poate poxipolul tau e mai apos :) - al meu nu e asa si nu cred ca se poate intinde f bine; poxipolul in 2-3 min deja se intareste .

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 23 Oct 2008, 18:21

master scrie:http://www.rapitori.ro/forum/album_page.php?pic_id=6157

voblere date cu un strat de poxipol si 2 de lac, cele doua straturi de lac uniformizeaza micile denivelari ale poxipolului in final iesind o suprafata neteda, eu il intind cu degetul, incearca daca vrei.

la ce probleme te referi? :roll:
ce faci mah te lazui cu marfa altuia.... :lol:

@marck ...omu foloseste alt fel de epoxy

Mark Twain
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 237
Membru din: 11 Apr 2005, 08:56

Mesaj de Mark Twain » 23 Oct 2008, 18:24

sa nu mai spuna ca e "poxipol " ca se apuca toti sa faca chestia asta si le ies arici pe vobler :)

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 23 Oct 2008, 18:29

ehh mege si cu poxipol...eu il folosesc la slidere de 15+cm

cociuba.dalin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 13 Oct 2008, 19:18

Mesaj de cociuba.dalin » 23 Oct 2008, 22:11

Mark Twain scrie:sa nu mai spuna ca e "poxipol " ca se apuca toti sa faca chestia asta si le ies arici pe vobler :)
hai sa o lasam balta cu poxipolul ca am impresia ca vorbesc alta limba,

POXIPOL TRANSPARENT, de curiozitate ati incercat?, nu inteleg un lucru vorbim fara sa stim cum si ce si ne tinem mari si tari, si cand ne intreaba un novice ne dam in secrete, ei nu cred ca-i ok . numai bine.

va pun poze ca am facut anu asta 100 aprox sa vedeti ca-s nivelate uniform? dupa epoxiurile de afara asta este metoda mea cea mai durabila in timp (UV, dinti) de protejare.

cociuba.dalin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 13 Oct 2008, 19:18

Mesaj de cociuba.dalin » 23 Oct 2008, 22:18

ps,

am si eu o rugaminte ma puteti ajuta, invata cum sa intaresc rnr-uri sa nu se ciobeasca la un pescuit intensiv tarate pe fund pietros, eu la rnr-uei tratarea dureaza mai mult, nu am probleme cu puscatul lemnului ci doar cu ciobirea pana la lemn, prieteni de-ai mei folosesc solutii de afar si tot le crapa, intreb la deruta ati avea idee cu sa fac sa nu se mai intample.

multumesc.

Mark Twain
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 237
Membru din: 11 Apr 2005, 08:56

Mesaj de Mark Twain » 24 Oct 2008, 00:44

da master am incercat transparent, gri inchis; nu stiu cum aplici tu poxipolul transparent pe vobler si sa nu ramana denivelari; eu unul nu vad cum si poate tu ai o tehnica anume; zi-ne si noua ca o voi folosi si eu ! ms anticipat! PS da, eu sunt incepator (doar vreo 70 la activ), dar nu ma dau mare si tare cum zici tu; pur si simplu nu "vad" cum faci tu.

MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Mesaj de MAYER_MARYUS » 24 Oct 2008, 08:05

[quote="Mark Twain"]da master am incercat transparent, gri inchis; nu stiu cum aplici tu poxipolul transparent pe vobler si sa nu ramana denivelari; eu unul nu vad cum si poate tu ai o tehnica anume; zi-ne si noua ca o voi folosi si eu ! ms anticipat! PS da, eu sunt incepator (doar vreo 70 la activ), dar nu ma dau mare si tare cum zici tu; pur si simplu nu "vad" cum faci tu.[/quote]

o sa incerc eu o solutie zilele astea si va spun cum a decurs, referitor la 'imbracarea' voblerului, este o substanta ca mierea de groasa iar in 12 ore se face piatra, mai intai incerc eu pe unul ca sa nu ma injure lumea:)
daca este ok va zic si cum se numeste produsul si de unde se poate cumpara :P


ps: material pt barbete nu mai vrea nimeni :D ?

cociuba.dalin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 13 Oct 2008, 19:18

Mesaj de cociuba.dalin » 24 Oct 2008, 08:57

MAYER_MARYUS scrie:
ps: material pt barbete nu mai vrea nimeni :D ?
salut, policarbonat ai, m-ar interesa daca se poate binenteles iti trimit mp.

multumesc.

Scrie răspuns