Diferenta motor 2 si 4 timpi

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
Adrian SB
veteran
veteran
Mesaje: 1152
Membru din: 15 Dec 2007, 19:44
Localitate: Sibiu

Diferenta motor 2 si 4 timpi

Mesaj de Adrian SB » 10 Feb 2009, 19:53

E diferenta mare intre performantele motoarelor de 2 si 4 timpi? Stiu ca cele in 4 timpi au baie de ulei si nu folosesc benzina amestec. Au din aceasta cauza o viata mai lunga? Banuiesc ca din p.d.v al puterii dezvoltate nu e nici o diferenta la aceeasi capacitate cilindrica.

Avatar utilizator
silvian2007
junior
junior
Mesaje: 50
Membru din: 21 Noi 2006, 22:07
Localitate: Braila

.

Mesaj de silvian2007 » 11 Feb 2009, 23:01

Stiu doar ca cele in 2 timpi au consum mai mare de combustibil dar in acelasi timp au un cuplu mult mai mare decat cel in 4 timpi care in schimb e ceva mai silentios si are un consum considerabil mai mic decat primul...

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 11 Feb 2009, 23:24

aici te contrazic putin: am mers cu un prieten el cu yamah de 2,5cp in 2timpi, eu cu suzuki de 2,5cp 4 timpi, motorul lui abia se auzea...iar al meu suzuki..avion!!!! face zgomot nu gluma.

la relanti totusi 4 timpi era mai silentios... consum inifm la 2,5cp
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
mihaif99
senior
senior
Mesaje: 321
Membru din: 20 Sep 2006, 21:02

Mesaj de mihaif99 » 12 Feb 2009, 03:40

e klar??

:wink:

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 12 Feb 2009, 12:19

ovidiu scrie:aici te contrazic putin: am mers cu un prieten el cu yamah de 2,5cp in 2timpi, eu cu suzuki de 2,5cp 4 timpi, motorul lui abia se auzea...iar al meu suzuki..avion!!!! face zgomot nu gluma.

la relanti totusi 4 timpi era mai silentios... consum inifm la 2,5cp

Ovidiu cam ce inseamna consum "infim" la suzuki 2,5 ?
Te intreb ca sa pot face o eventuala comparatie atunci cind incep sa-i fac rodajul la al meu .
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 12 Feb 2009, 12:31

valistrati scrie:Ovidiu cam ce inseamna consum "infim" la suzuki 2,5 ?
Te intreb ca sa pot face o eventuala comparatie atunci cind incep sa-i fac rodajul la al meu .
exact nu as putea spune, am masurat odata, cam 700ml de benzina dupa vreo 2h de plimbare 2 persoane in barca, 3/4 acceleratie.
Inca nu am reusit sa consum 1L capacitatea rezervorului deci cred ca consuma putin de tot... am dupa mine mereu 2l de banzina dar pe apa inca nu am completat niciodata.


Singur in barca la umblat 1h efectiv, consum cred ca mai putin de jumatate din rezervor, dimineata las incalzire 3-7minute... cat ma mai moshcaiesc pe mal... si apoi 3/4! la full nu am observat nimic in plus, poate ceva zgomot si presupun ca si consum, viteza insesizabil sau prea putin.

cred ca 10l de benzina iti ajung pana la prima revizie!

tot suzuki ai?
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 12 Feb 2009, 13:25

Da cu 0 ore de functionare.... :lol:
Prima revizie zice cartea ca tre sa o faci dupa 10 ore ,in diverse trepte ...
Oricum deabia astept sa scap de gheata de pe Belis si sa imi fac rodajul.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 12 Feb 2009, 13:39

valistrati scrie:Da cu 0 ore de functionare.... :lol:
Prima revizie zice cartea ca tre sa o faci dupa 10 ore ,in diverse trepte ...
Oricum deabia astept sa scap de gheata de pe Belis si sa imi fac rodajul.
mie in bucuresti mi-au zis sa vin cam la 25h, eu nu am socotit, dar estimez ca aveam la revizie cam 25-40h de functionare, acum dupa prima revizie (175lei) m-au invitat dupa 50h, o sa-l duc la iarna urmatoare, sau daca doamne fereste il faultez :?

in primele 8h nu l-am forjat am mers 1/2 si rar 2/3 acceleratie.
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 12 Feb 2009, 13:50

Ovidiu ,necazul meu e ca mi-am adus motorul tocmai din UK si din pacate in Cluj nu am unde sa-mi fac reviziile nici in garantie nici in afara ei.
In schimb mi-au dat catea tehnica in engleza si am sa ma descurc pe plan "particular"...adica am sa incerc sa fac ca la carte ...
Asa si zice la rodaj ca nu trebuie sa depasesti turatia de trei sferturi decit dupa 5 ore de functionare..
Prima revizie e dupa 10 ore si tre sa scimbi uleiul din "cutie" si cel din cizma ...dupa care ii mai faci o revizie la 6 luni (50 h).
Sper sa ma descurc.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 12 Feb 2009, 13:53

urmeaza cartea!
oricum cred ca avem carti asemanatoare, eu il incalzeam mereu dimineata in jur de 5 minute si " dii silver!" :D
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Scrie răspuns