dezgatatoare

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
@ndrey
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 126
Membru din: 15 Mar 2007, 07:28
Localitate: Rm. Valcea

Mesaj de @ndrey » 23 Oct 2007, 19:17

Dornea Ionut scrie:Busta, cauta pe aici informatii legate de constructia voblerelor si vei vedea ca partea din spate, cea de care este agatata ancora, este aceeasi cu partea din fata, de care este agatat firul. La asta cred ca te refereai. Sarmele pe care le vezi tu iesind din interiorul corpului voblerului sunt de fapt numai una... :wink:
sau poate nu

Avatar utilizator
Busta
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 204
Membru din: 17 Aug 2007, 19:36
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Busta » 23 Oct 2007, 19:59

Dornea Ionut scrie:Busta, cauta pe aici informatii legate de constructia voblerelor si vei vedea ca partea din spate, cea de care este agatata ancora, este aceeasi cu partea din fata, de care este agatat firul. La asta cred ca te refereai. Sarmele pe care le vezi tu iesind din interiorul corpului voblerului sunt de fapt numai una... :wink:
stiu asta mersi , dar nu ma refeream la RUPTURA de tot doar ca .. daca pocneste si se fisureaza voblerul (cele din balsa) si cele din plastic se pot crapa

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 24 Oct 2007, 09:50

Busta scrie:
Dornea Ionut scrie:Busta, cauta pe aici informatii legate de constructia voblerelor si vei vedea ca partea din spate, cea de care este agatata ancora, este aceeasi cu partea din fata, de care este agatat firul. La asta cred ca te refereai. Sarmele pe care le vezi tu iesind din interiorul corpului voblerului sunt de fapt numai una... :wink:
stiu asta mersi , dar nu ma refeream la RUPTURA de tot doar ca .. daca pocneste si se fisureaza voblerul (cele din balsa) si cele din plastic se pot crapa
Decat sa pierzi mai multe... :lol:

nutzu_z
senior
senior
Mesaje: 335
Membru din: 10 Noi 2004, 13:10
Localitate: TIMISOARA
Contact:

Mesaj de nutzu_z » 24 Oct 2007, 11:19

Am mai pus si intr-un topic de la discutii generale:

Imagine

Imagine

...la 30 ron!

Avatar utilizator
vytalie
junior
junior
Mesaje: 32
Membru din: 19 Sep 2006, 13:39
Localitate: chisinau
Contact:

Mesaj de vytalie » 24 Oct 2007, 16:02

[quote="nutzu_z"]Am mai pus si intr-un topic de la discutii generale:

[quote]
cum functioneaza?
zbit'n cotlon

Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Mesaj de Dornea Ionut » 24 Oct 2007, 17:42

Ce sa zic atunci.... Probabil ca exista si riscul ca ele sa se deterioreze. Ce preferi? Sa incerci sa il scapi de la innec, cu riscul de a il sparge, sau sa te dezlipesti de el din start? :(

Sau.... fuga pe fundul apei si dezgata tu cu mana...
Sau... invata pe deasupra agataturile din apa si arunca pe langa ele...
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

nutzu_z
senior
senior
Mesaje: 335
Membru din: 10 Noi 2004, 13:10
Localitate: TIMISOARA
Contact:

Mesaj de nutzu_z » 24 Oct 2007, 20:37

vytalie scrie:
nutzu_z scrie:Am mai pus si intr-un topic de la discutii generale:
cum functioneaza?
Pai in primul rand legi de inelul acela mic o ata din aia de rufe, superrezistenta.In momentul in care ti s-a agatat o naluca ridici inelul mare patrat de pe cel mare si rotund, bagi linia (firul principal) pe cel rotund dupa care cel patrat il impingi la loc peste cel patrat. Firul o sa stea prin acel locas dintre inele, cum se vede in prima poza in partea de sus.Dai drumul la bila pe fir la vale pana la vobler.Acolo voblerul o sa intre prin inelul mare si rotund si o sa il impinga pe cel patrat in sus.Inelul mare rotund o sa se opreasca in tripla iar in momentul in care o sa tragi cel patrat se duce inapoi in jos, tot mecanismul blocandu-se pe tripla. De acolo e o formalitate, tripla ori se rupe ori se indoaie si uite asa ai salvat o naluca!

nutzu_z
senior
senior
Mesaje: 335
Membru din: 10 Noi 2004, 13:10
Localitate: TIMISOARA
Contact:

Mesaj de nutzu_z » 24 Oct 2007, 20:39

Corect ar fi fost ca acest tip de dezgatator sa aibe in componenta si un arc interior care trebuia sa tina in tensiune inelul patrat peste cel rotund.Dar functioneaza foarte bine si asa!

Avatar utilizator
georgel_spin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 194
Membru din: 13 Iul 2007, 23:19
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

Mesaj de georgel_spin » 25 Oct 2007, 14:53

eu mi-am facut unul dintr-o plasa de minciog legata cu cordelina de alpinism si agrafe mari plus un plumb de 100g
merga de minune si la inceput am fost cam neincrezator
merita,mergi mei vesel la magazin dupa voblere si chiar le dai sansa sa se inmulteasca in cutie, :lol:
anu asta am lasat cam 15 si baiu ii ca ma atasasem de ele
Numa bine si fire intinse!!!-------------<*))))))><
http://www.rapitori.ro/forum/album_pers ... er_id=7566

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 25 Oct 2007, 15:22

am lasat si eu o gramada de naluci in agatatori. de aceea m-am interesat de dezgatator... ca vine iarna si... Nici vara nu prea am intrat dupa ele. preferam sa-l las acolo decat sa tulbur locul respectiv intrand in apa dupa el :oops:

Scrie răspuns