despre firul folosit la pescuit

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
legio1083
veteran
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 19 Apr 2004, 14:12
Localitate: IASI
Contact:

Mesaj de legio1083 » 20 Mar 2005, 18:02

si tu care te plangeai ca stai prost cu vederea... INSEAMNA CA EU SUNT CHIOR DE-A DREPTU'! :oops:
Au si grosim din alea cum vreau eu?
Am niste monturi in cap si-mi trebuie gros tare...
Legio - Patria Nostra

Prieteni Pescari _Iasi

Teodor
veteran
veteran
Mesaje: 746
Membru din: 09 Dec 2004, 12:38
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Teodor » 20 Mar 2005, 18:12

Despre grosimi nu pot sa dau detalii...
Detalii gasesti aici: http://www.mustad.no/products/other/fis ... e/thor.php
La noi se gaseste cel dycroic (mimetic).
"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare

Avatar utilizator
legio1083
veteran
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 19 Apr 2004, 14:12
Localitate: IASI
Contact:

Mesaj de legio1083 » 22 Mar 2005, 14:01

Hai sa vezi faza dulce!
Ma duc la Mag de la Filialka pe Stefan...
-D-na, aveti fluorocarbon?
-Da, e aia de 2,40m pt blinkerit, cu inele dinalea ca sticla...
-Nu d-na , un fir dinala, invizibil uin apa...
-Nici nu exista asa ceva! Asculta-ma pe mine ca stiu ce spun!
-E de la Mustad , Thor ii zice.
-Inafara de Ayaka nu mai face si alte fire , ce dracu' , eu am adus marfa !
- Bine doamna, Cer scuze...

Plec si vad in coltul din dreapta jos , vreo 6 mini role de Mustad Thor...

Betoana , gagica, nu? :lol: :shock:
Legio - Patria Nostra

Prieteni Pescari _Iasi

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 22 Mar 2005, 14:03

cum arata? :D :D
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
legio1083
veteran
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 19 Apr 2004, 14:12
Localitate: IASI
Contact:

Mesaj de legio1083 » 22 Mar 2005, 14:13

Cine?... Doamna? BUNAAAA, da' acu' vreo 25 de ani... :wink:
Firul?
Vezi ca da Teodor un linck mai sus...
Legio - Patria Nostra

Prieteni Pescari _Iasi

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 22 Mar 2005, 14:28

io credeam ca era buna acuma ca atunci se explica :oops:
cat despre fir il stiu f bine ca doar l-am recomandat cu cateva mesaje mai sus :D ....tztztztz
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Dady
veteran
veteran
Mesaje: 544
Membru din: 17 Oct 2004, 08:42
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de Dady » 29 Mar 2005, 13:29

Constantin, fire bune se mai gasesc si pe piata noastra. Daca urmaresti pescuitul la voblere, cred ca microvoblere, ti-as recomanda fire 0,14-0,16mm, bineinteles monofilament. Daca pescuiesti cu tuistere sau mai stiu eu cu ce greutati mai mari la naluca, poti folosi sfori.Diferenta este ca vob. va misca cit mai bine in monofilamente, lansarea acestora este net superioara cu mono. Nu te-as sfatuii sa cumperi mono scufundabil, destinat pescuitului englezesc. Am inteles ca esti din Bacau, atunci nimic mai simplu sa te duci la magazin la Gelu, in piata centrala si sa cumperi din gama tubertini ceea ce este produs pt pescuit spin, sau tratata suprafata cu silicon
si tratat UV pt ca sa reziste la radiatii solare. Nu este scump, dar ai certitudinea ca platesti un fir care are grosimea calibrata si inscriptionata corect.Fata de ceea ce se gaseste pe piata noastra, toate ce le-am vazut supra dimensionate.Cel de la energo are memorie pronuntata si nu sta ca lumea. Fir bun an luat de la Smart, ca multe altele fabricat in Japan. La 0,14mm tine 2,70kg, la0,16 tine 3,6 kg.Daca vrei si la tine nu gasesti te pot servi. Eu mi-am luat de la 0,12 la 0,18mmEste excelent, curge f. bine si asigura lanseuri f. lungi.ceva mai slab, dar tot bun incomparabil cu ce gasesti pe piata poti sa gasesti Tubertini Progect 1 special pt mulineta, cu suprafata tratata antifrictiune.(0,12mm-1,9- kg) sau Tubertini TGX-tot pt mulineta 0,14 -2,600kg. Sint f multe fire excelente dar astea poti sa le obti destul de usor. Mai este si Trabucco, dar nu prea l-am folosit.
Dady

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 29 Mar 2005, 13:53

dady,

sa stii ca am prins oarece clean si pastrav fara nici o problema cu atza chiar cu voblere dady :).

cu o atza de 0.12 vei da totdeauna mai departe decat cu un mono de 0.16, ai rezistenta mai mare, elasticitate zero iar atza nu are rigiditatea si memoria plasticului. cei 2m de fluorocarbon lider iti asigura si invizibilitatea pe apa.

de 2 ani nu mai folosesc monofilament la spinning si nu-i duc lipsa deloc, da' chiar deloc.

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 29 Mar 2005, 14:27

Mi-am luat si eu un Erson de 0.16 pentru rauri prin toamna (ca l-am vazut prin nu stiu ce revista si mi-a sarit in ochi pe raftul magazinului) si am pescuit de vreo 3 ori cu el, pot sa spun ca la pretul de nimic care l-am dat pe 150 metri e un fir ok, nu m-am asteptat..am scos ditamai copacii de pe fund cu 0.16, tine bine la nod si e destul de rigid, sa vedem la vara cand da un pic soarele-n el daca-si mai pastreaza rezistenta
Am si Trabucco Ninja de 0.25 pe un tambur cu care mai dau la twistere, ar fi destul de ok daca n-ar fi asa slab la nod, pentru un 0.25 si cate Kg scrie pe el ca tzine (moreover mai scrie si made in Japan) ar trebui sa fie mai serios

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 29 Mar 2005, 14:28

Mi-am luat si eu un Erson de 0.16 pentru rauri prin toamna (ca l-am vazut prin nu stiu ce revista si mi-a sarit in ochi pe raftul magazinului) si am pescuit de vreo 3 ori cu el, pot sa spun ca la pretul de nimic care l-am dat pe 150 metri e un fir ok, nu m-am asteptat..am scos ditamai copacii de pe fund cu 0.16, tine bine la nod si e destul de rigid, sa vedem la vara cand da un pic soarele-n el daca-si mai pastreaza rezistenta
Am si Lineaeffe Ninja de 0.25 pe un tambur cu care mai dau la twistere, ar fi destul de ok daca n-ar fi asa slab la nod, pentru un 0.25 si cate Kg scrie pe el ca tzine (moreover mai scrie si made in Japan) ar trebui sa fie mai serios

Scrie răspuns