Delfin 10

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
legio1083
veteran
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 19 Apr 2004, 14:12
Localitate: IASI
Contact:

Delfin 10

Mesaj de legio1083 » 14 Iun 2004, 12:26

Salut!
Mai tine cineva minte cum era pescuitul pe vremea Germinei si a Dam-ului 330? Eu unul habar n-am pt ca nu ma nascusem pe atunci... Da' sunt fascinat de acea perioada, de aerul ei de poveste si de senzatia pe care ti-o confera o "scula" din generatia "Mihai Viteazul" ...
Am cateva antichitati pe care le folosesc atunci cand vreau sa savurez fiecare minut petrecut pe malul apei , fara sa-mi pese de cati pesti prind /daca prind .

Necazul e altul. Am o mulineta Delfin 10 , mare si "discreta" precum spititul si suprafata Maicii Rusia. O ador mai intai pt ca e primita de la o persoana draga mie dar si datorita senzatiei pe care o am atunci cand o folosesc, parca as fi acum 30 de ani pe malul apei , care mai are si ceva continut de ihtiofauna... S-A DISTRUS PIK-UP-UL !!! Sistemul acela prost conceput (cu arc interior) s-a dezintegrat pur si simplu si "galetul" S-a blocat cu rugina si nu mai poate fi remediat... :(

Poate are cineva habar cum pot sa-mi readuc la vata dinozaurul asta care inseamna f. mult pt mine... :cry: Stiu ca pe vremea lu' Nicu era o adevarat "industrie" specializata in manufacturarea pieselor pt "rasnite", si ma gandesc totusi la posibilitatea in care cineva mai cunoaste un astfel de "armurier" care sa-mi repare Delfinul ... Tot ce-ar fi de schimbat la ea e Pik-up-ul, adica sarma aia de neam prost care se termina intr-o parte cu niste piese de plumb si cu un clinci de tabla ,si in extremitatea opusa cu sistemul ala oribil conceput ci arc inrerior si cu suruburile alea ce amintesc de tancurile T32... Un eventual "transplant " de la un alt Delfin decedat din cauze interne dar la care organul vizat de mine e functional , e de asemenea binevenit! :P

Asadar , in cazul in care ma puteti ajuta, va rog s-o faceti si puteti fi sigur ca va voi pomeni pana dau coltu' !

Numa' bine si stress in fire!

Costi--------------------------------------------------<*))))><
Legio - Patria Nostra

Prieteni Pescari _Iasi

Scrie răspuns