daiwa ss tournament

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 14 Oct 2004, 17:35

mai degraba n-am inteles eu bine pentru ca sunt neatent. am fost in criza de timp toata saptamana. asa da, le-ai luat super ok. anunta-ma daca ai de gand sa renunti la 1300 zilele astea. :)

numa' bine!

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

EFTIN SI...BUN!

Mesaj de Adelin » 18 Oct 2004, 23:37

Atunci cand vrem sa facem un mit dintr-o mulineta, nu avem voie sa vorbim de excelentul raport "pret-calitate", ptr. ca, sa-mi fie cu iertare, dar "LEGENDA" cu siguranta nu va dura.E clar ca o mulineta care poarta un NUME trebuie sa mearga bine cand e scoasa din cutie, dar cand vezi ca proaspata achizitie costa cu 3 pana la 4 sute de unitati monetare mai putin decat suratele cu acelas NUME, e clar ca nu ai in mana "LEGENDA".Acum ca suntem cu picioarele pe pamant cred ca mulineta e OK... :mrgreen: [/b][/i]

Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 19 Oct 2004, 07:16

Adelin,

De ce nu spui ceva concret,parerea ta despre o anumita mulineta etc.????
"Ieftin si bun" s-ar putea sa nu se potriveasca.Cel putin aici(normal ca exceptia intareste regula) si ma refer unde sant eu,in aceasta concurenta acerba "ai ceea ce ai platit".
Pe acest forum fiecare incearca sa-si spuna parerea lui,chiar daca nu este cea mai buna si comparand-o cu cele spuse de altii trage concluziile,sau ramane la acelas nivel de "atotstiutor".
Iti doresc sa prinzi multi cleni,avati,stiuci,somni pe Crisul Alb,Canalul Colector,Mures si sa ne spui care crezi ca sant cele mai bune mulinete ca sa daramam "LEGENDA"

Jean Scurtu

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

ramane la acelas nivel de "atotstiutor".

Mesaj de Adelin » 21 Oct 2004, 00:25

Nu vreau sa par neam prost, tocmai de aceia nu voi vehicula NUME si MODELE care ar putea fi doar vise pt. multi dintre noi, idea era ca sa nu aducem ofrande unui lucru comercial.Mulineta o cumparam ca sa ne folosim sanatosi de ea la max., asta fiind si scopul pt care a fost produsa, nu sa filozofam si sa ne imbatosam in fata nonitorului, uitandu-ne cat de frumos sclipeste in vitrina si totusi ce micut e pretul care e si el pus la vedere pe tambur.Sper ca m-am facut inteles si nu vreau sa supar pe nimeni. 8)

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 21 Oct 2004, 08:34

se discuta tocmai de o mulineta ieftina, nu de stella sau saltiga.

danielT
junior
junior
Mesaje: 83
Membru din: 16 Iul 2004, 15:16
Contact:

Mesaj de danielT » 21 Oct 2004, 09:48

Eugen-daca vine cineva din State poate sa iti comande de la adresa www.troutlet.com ce model doresti la pretul de 74,95 usd plus taxe de transport(ptr. interiorul Statelor prietenul meu a platit 23 usd). Este site-ul cel mai ieftin pe care l-am gasit, fata de cabelas sau basspro.

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 21 Oct 2004, 11:23

daniel, merci de pont. m-am descurcat deja.

salutare.

Valentin G
junior
junior
Mesaje: 38
Membru din: 22 Noi 2004, 13:39
Localitate: Bucuresti

comparatie Tournament cu Capricorn

Mesaj de Valentin G » 23 Dec 2004, 10:28

Dragi pescari,

Ce mi-ati recomanda sa aleg intre mulinetele Daiwa Tournament SS2-1500C si Daiwa Capricorn CA1500A. Vreau sa folosesc multineta pentru spinning la clean, avat si eventual la salau cu fir textil.

Va multumesc,

Valentin

Jean Scurtu

Re: comparatie Tournament cu Capricorn

Mesaj de Jean Scurtu » 23 Dec 2004, 17:18

Valentin G scrie:Dragi pescari,

Ce mi-ati recomanda sa aleg intre mulinetele Daiwa Tournament SS2-1500C si Daiwa Capricorn CA1500A. Vreau sa folosesc multineta pentru spinning la clean, avat si eventual la salau cu fir textil.

Va multumesc,

Valentin
Valentin,

Amandoua mulinetele sant f. bune,poate un pic mai buna SS II,dar si mai scumpa.
Daca cumperi CAPRICORN alege 2000 deoarece la aceeasi greutate a mulinetei,intra mai mult fir pe tambur decat pe 1500(eu am un Capricon 2000, si trei SS TOURNAMENT 2 x 700, 1300, modele mai vechi ce nu au instant antiretur si de toate pot vorbi la superlativ)
Cu CAPRICORNUL 2000 am prins paddle xxx-ul de 15kg. ce e in Galeria Foto,cu fir de1,8kg. rezistenta.
Toate mulinetele DAIWA au frana f. fina si precisa.

Sarbatori Fericite!!!

Jean Scurtu

danielT
junior
junior
Mesaje: 83
Membru din: 16 Iul 2004, 15:16
Contact:

Mesaj de danielT » 24 Dec 2004, 16:21

@Valentin G- cum spunea si Jean nu stiu daca este vreo diferenta majora dar personal as alege SS II Tournament. Si eu am modelul mai vechi dar am vazut si SS II-ul si sunt ok. Sau o a 3-a varianta cam la aceeasi bani-Shimano Stradic. Succes la cumparaturi.

Scrie răspuns