Daiwa SS II

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Gerula
veteran
veteran
Mesaje: 2282
Membru din: 07 Noi 2005, 19:19
Localitate: Bucuresti

Daiwa SS II

Mesaj de Gerula » 18 Sep 2006, 08:39

Au scos la un moment dat un model care sa combine avantajele seriei SS Tournament (mecanism schneck, frana bazata) cu caracteristicile unei mulinete moderne. SS II au ABS, Twist Buster 2, infinte antireverse alea alea.
Are careva o mulineta de-asta sa ne spuna cum se comporta? :)

Din pacate, din ce am vazut seria asta incepe de la 1500 :cry:.
Cu lacrimi Bastus!

mihai florescu
veteran
veteran
Mesaje: 909
Membru din: 29 Feb 2004, 13:56
Localitate: Rosiori-Bucuresti

Re: Daiwa SS II

Mesaj de mihai florescu » 18 Sep 2006, 09:25

Gerula scrie:Au scos la un moment dat un model care sa combine avantajele seriei SS Tournament (mecanism schneck, frana bazata) cu caracteristicile unei mulinete moderne. SS II au ABS, Twist Buster 2, infinte antireverse alea alea.
Are careva o mulineta de-asta sa ne spuna cum se comporta? :)

Din pacate, din ce am vazut seria asta incepe de la 1500 :cry:.
Cred ca faci o confuzie intre worm gear si schneck.
Pt Daiwa SSII ia legatura cu Gabi Udila, nr lui de tel imi ceri pe privat.
Imagine

Avatar utilizator
Gerula
veteran
veteran
Mesaje: 2282
Membru din: 07 Noi 2005, 19:19
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa SS II

Mesaj de Gerula » 18 Sep 2006, 09:43

mihai.f scrie:
Cred ca faci o confuzie intre worm gear si schneck.
E, nu chiar, e adevarat ca schneck-ul "pur sange" are axul dintr-o bucata, nu din doua "legate" prin pinioane ca la worm gear, dar in rest principiul e acelasi, sunt "veri primari" ca sa zic asa :wink:. Sincer nici nu stiu ce termen au americanii/englezii pentru schneck, cuvantul exista si in engleza dar nu l-am vazut vreodata folosit la mulinete pe un site de limba engleza.

Da-mi te rog pe PM numarul omului, sa vad ce preturi are.
Cu lacrimi Bastus!

gabi udila
senior
senior
Mesaje: 320
Membru din: 09 Iun 2005, 22:38
Localitate: craiova

Mesaj de gabi udila » 18 Sep 2006, 11:05

nu exista nici o diferenta intre ss2 si tds nici de mecanism nici de comportament.

Avatar utilizator
Gerula
veteran
veteran
Mesaje: 2282
Membru din: 07 Noi 2005, 19:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gerula » 18 Sep 2006, 11:14

TDS parca are un rulment in plus. Ai cumva SS2 noi de vanzare? Daca da ce modele si la ce pret?
Cu lacrimi Bastus!

Sir Caca
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 158
Membru din: 05 Noi 2005, 18:16
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Sir Caca » 18 Sep 2006, 13:55

Baieti desi nu cunosc mulineta despre care este vorba va sugerez sa nu va orientati spre Daiwa pentru ca am vazut aceasi mulineta de aproape 500 Euro (Daiws Infinity-pescuit la crap) produsa in UE si produsa in China, 100% identica in interior, dar cea din China dupa un sezon (la crap 6 luni) toata scartaia. Si considerand ca intr-un sezon de crap nu faci atat de multe lanseuri cat in 8 ore de spinning deci uzura si solicitarea este incomparabil mai mare la spinning, nu cred ca este o investitie sigura Daiwa.

Avatar utilizator
taicanoe
veteran
veteran
Mesaje: 1477
Membru din: 17 Feb 2005, 10:33
Localitate: Reșița
Contact:

Mesaj de taicanoe » 18 Sep 2006, 14:45

Ne trecem pe rainbow, baracuda si alte asemenea specialitati :lol: ... lasam daiwele sau shimano-urile ... ca nu e "o investitie sigura" :lol:
S'altare și bunăstare !

gabi udila
senior
senior
Mesaje: 320
Membru din: 09 Iun 2005, 22:38
Localitate: craiova

Mesaj de gabi udila » 18 Sep 2006, 18:03

scuze nu am de vinzare.e adevarat are un rulment mai putin ss2-ul dar e rezolvabila problema.e much better decit capricorn,stradic......

Jean Scurtu

ss tournament II

Mesaj de Jean Scurtu » 18 Sep 2006, 18:09

udila gabriel scrie:scuze nu am de vinzare.e adevarat are un rulment mai putin ss2-ul dar e rezolvabila problema.e much better decit capricorn,stradic......
Gabi,

E si normal sa fie mai buna ca si pretul ei e mai mare si aici in U.S.A.,cel putin,pretul reflecta calitatea.

Jean Scurtu

mihai florescu
veteran
veteran
Mesaje: 909
Membru din: 29 Feb 2004, 13:56
Localitate: Rosiori-Bucuresti

Mesaj de mihai florescu » 18 Sep 2006, 18:20

Daiwa ExcelerDaiwa SS, Emcas(surf) sint made in China.Emblem Pro(surf)) sint made in Japan ,varianta Americana pt Infinty este facuta in Thailnd, si sint super bune.
Shimano face aceeasi treaba ca si Daiwa, se foloseste de "made in Japan" si....scoate bani.Bravo lor, pt ca sint destui(printre care am fost si eu) care au ceva stampile pe creer, asta vor asta primesc.
Ultima oară modificat 20 Sep 2006, 15:26 de către mihai florescu, modificat 1 dată în total.
Imagine

Scrie răspuns