Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 07 Iul 2017, 09:59

Salutare stimati colegi de forum! Asa cum banuiam, atunci cand am discutat despre Daiwa BG, se comfirma tot mai des, ca exista un trend nou la Daiwa. Calitate - la bani putini.
Aveam nevoie pentru pescuitul rapitorilor mici de o mulineta mica si am gasit la rubrica de vanzari cumparari de pe forum, la 200 de lei o Daiwa noua, marimea 1003. Mai mult de curiozitate, am luat-o si am deschis-o sa vad ce poate sa contina pt 200 lei (vreo 300 in magazin) asa ca impartasesc cu bucurie cu dumneavoastra urmatoarele infirmatii ce nu reies din prezentarile oficiale ale produsului, dar care pot conta in alegerea noastra:
Imagine
- Dupa cum se vede, are doua axe antitorsiune, ceea ce nu gaseam ininte nici macar la TD Sol, TD Tierra sau altele mai scumpe.
- Rulmentii sunt capsulati (inoxidabili)

Imagine
- Rulmentul de antiretur nu va mai da rateuri (nici macar la frig) fiindca este echipat cu arcuri elicoidale pe fiecare rola in parte, ceea ce nu era prezent inainte nici in Infinity Q sau Certate si altele la 300 de euro.

Imagine
- Pickupul de tip tubular (Premium - ca la Morethan Branzino) actioneaza un rotor drag foarte eficient. Acest rotor drag, apanajul mulinetelor scumpe de la Daiwa, blocheaza air-rotorul acestei mulinete ieftine in timpul lansarii.
- Caraitoarea franei suna extraordinar de bine fata de real four chiar daca este mult mai simplist construita.

Acestea sunt informatiile suplimentare despre aceasta Daiwa Revros E 1003 HA pe care vi le ofer.

Un bun prieten a luat la recomandarea mea din aceeasi sursa pentru match mulineta Exceler E 2506 HA cu doi tamburi shallow si 6:1 la numai 300 de lei. Noua si aceasta. Aceleasi facilitati, iata:

Imagine
In plus, excelerul are corp metalic. Chiar si asa, are doar 255 grame.
Ambele mulinete ca si BG - ul sunt construite in spiritul noului trend:
Foarte usor de deschis. Acest lucru l-am evidentiat in ultima fotografie. Am desfacut doar 4 suruburi ca sa expun angrenajul si sa verific ungerea. Foarte o.k.

Va doresc un pescuit placut si probleme cat mai putine. Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 07 Iul 2017, 10:08

P.S.
Am uitat sa specific:
Aceasta noua generatie de Daiwe nu contin ulei magnetic, conservanti si ,,E"-uri.
Rew.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de johnnybravo » 07 Iul 2017, 20:59

Ca și mecanica poate sunt ok, rămâne sa vezi dacă și rezistenta în timp e buna sau nu.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de anem » 07 Iul 2017, 22:31

sa speram ca au reusit sa remedieze majoritatea problemelor care le au ... cine stie, poate peste vreo 2 ani (dupa ce vor trece testul timpului) o sa imi arunc un ochi din nou in casa celor de la Daiwa.
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 08 Iul 2017, 01:31

la cum arata antireturul asta nou, eu m-as risca la una
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de George1985 » 08 Iul 2017, 08:11

Ieftin si bun pare posibil.
S-au desteptat pana la urma si au acoperit gama de jos cu mulinete ok.
Revosul e peste Excelerul vechi cu toate ca e mai ieftin.
Bg-ul aduna pareri bune din toata lumea, e bine.
Nu mai are rost sa arunci 1500-2000 ron sa ai o mulineta buna, doar daca vrei tehnica de top.
Personal m-am convins de antireturul la generatia mai noua, tine.
Acum daca sunt si mai usor de intretinut e perfect.
Tdum ca sa dai capacul lateral jos, trebuie intai dat rotorul?
:respekt:

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 08 Iul 2017, 08:32

George1985 scrie:Tdum ca sa dai capacul lateral jos, trebuie intai dat rotorul?
:respekt:
Salut. La Revros am dat prima data rotorul jos, fiindca am vrut sa vad ce rulment au pe antiretur si apoi am deschis carterul sa arunc o privire in interior. La Exceler am scos doar cele patru suruburi, asa cum am spus (cum se vede si in foto) si gata. Am putut sa expun interiorul fara a mai da jos rotorul. Nu exista suruburi ascunse nici piese in plus, de parca au dorit sa fie cat mai facila interventia la intretinere. Mai simplu decat atat, mai rar. Si lista de componente contine mai putine repere decat modelele anterioare. Oricum, erau bine unse si nu e cazul de deschis prea curand, decat de curiozitate. Sa auzim de bine!
Rew.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de vali stratonov » 08 Iul 2017, 08:41

Daiwa rulesssss :respekt: :respekt: :respekt:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 08 Iul 2017, 09:12

:lol: prea au ramas de caruta.. :lol: :lol: :lol: acuma fac penitente...modelele ieftine sunt mai fiabile decat ''avioanele ''de sute de euro..no las ca-i bine..poate a contat si feedback-ul de pe forumuri...nuu, nu-i vorba de aia care le ridicau in slavi ci de aia care au vazut realitatea din spatele reclamei (de ex.mag-seal) si or scris despre ea(instabilitatea uleiului,antiretur de rahat,etc)..Sper sa nu mpr :D si sa apuc sa vad si rulment la galet la modelele de la 80 de euro in sus..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 08 Iul 2017, 09:26

semlecangheorghe scrie:la cum arata antireturul asta nou, eu m-as risca la una
Va salut! Avand in vedere pretul Daiwelor de acest tip, riscul e minim domnule Semlecan. Eu l-am platit doar de curiozitate, sa vad despre ce este vorba, insa cand am vazut cum sta treaba, am vandut una din cele 10 Daiwe (una care avea wormshaft, PS 600 made Japan) si am facut loc acestui Revros (made Wietnam) intre celelalte 9... Totusi, daca vreti o mulineta mai rigida, (pt. sarcini mai mari) atunci Revrosul nu este potrivit, fiind din plastic. Excelerul insa este metalic, are si doi tamburi metalici care au aceeasi masa si am vazut ceva interesant la tamburii Excelerului din poza si anume un canal special pentru prima spira si un spatiu special frezat in tambur pentru a ,,ingropa" nodul de fixare a firului si a preveni astfel alunecarea sau formarea unei umflaturi. O treaba desteapta. Sa auzim de bine.
Rew.

Scrie răspuns