Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 16 Oct 2023, 13:38

OldSVF - vă mulțumesc pentru apreciere.
Nu am citit postarea inițială a lui lucalucian, deci nu știu nici cu ce m-a jignit și nici dacă aș ști, nu aș intra în polemici cu el. Sunt convins că e mult mai tânăr decât mine, iar ochii lui nu au văzut cât au văzut ai mei, mâinile lui n-au lucrat cât ale mele... Etc. Oricum, mulțumesc moderatorului care a luat atitudine dacă postarea a fost tendențioasă și nu respecta subiectul topicului.
Nu m-am supărat, mă bucur de aprecierea multora dintre dv. și tocmai de aceea postez în continuare, în general când apar situații inedite, cu informații și soluții noi la probleme, fiindcă nu are rost să fiu repetitiv.
Am avut magazin de pescuit și m-am ocupat și de garanții și postgaranții, așa că am adunat și pe această cale unele informații pe care le-am împărtășit cu dv. Să fie de folos!
Am aflat de la amici, că domnul/băiatul lucalucian își face reclamă că servisează mulinete. Foarte bine! Doar că respectul și aprecierea se câștigă în timp, prin merite proprii, prin prestații tehnice, nu prin denigrarea altora. Părerea mea...
Cât despre mulinetele de generație nouă, recomand achiziționarea lor din magazine fizice nu online, ca să aveți ocazia de a le verifica minuțios jocurile, zgomotele, etc... Fiindcă se pare că C. T.C. - ul a devenit o noțiune/acțiune teoretică.
Vă salut cu respect stimați colegi de forum.
T. D. Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 19 Oct 2023, 12:01

În pagina anterioară când am vorbit despre centrarea platoului de sub rotor, am sugerat că neajunsurile generate câteodată de descentrarea acelui platou ar fi putit fi prevenite dacă în faza de proiectare se prevedeau știfturi, respectiv orificii de ghidaj.
Chiar ieri, am avut ocazia să fac o poză unei Daiwe de cca 20 de ani, pentru a ilustra exact ceea ce am sugerat că ar fi fost constructiv. Știfturi și orificii de ghidaj:
Imagine
Deci, așa se lucra în trecut. Nici măcar nu era nevoie de o centrare de precizie la modelul respectiv și totuși au prevăzut acele ghidaje. Oare de ce se renunță în timp la unele aspecte tehnice utile, uneori chiar dacă e mare nevoie de ele?
T. D. Rew.

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 398
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de OldSVF » 19 Oct 2023, 12:19

Dar oare se mai fabrica ceva ca înainte?Nu se mai dorește durabilitate și calitate, e așa zisul sindrom al uzurii rapide și îl găsim cam in toate produsele de pe piața.

lucalucian
senior
senior
Mesaje: 494
Membru din: 27 Apr 2010, 20:52
Localitate: Craiova

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de lucalucian » 24 Oct 2023, 03:27

Daiwa va fi intotdeauna mai buna ca shimano. Daca aveti cheie pentru desfacerea capacului, din capac se poate ajutsa distanta dintre pinioane si jocul in manivela, fara a mai pune seibi de reglaj. ;)

pi3.14
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 16 Dec 2019, 12:25

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de pi3.14 » 30 Oct 2023, 20:26

Muahahahahaha

aalbu
senior
senior
Mesaje: 338
Membru din: 26 Mar 2017, 10:30

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de aalbu » 20 Mar 2024, 16:06

Salut, ai MP.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Zamfi » 20 Mar 2024, 17:13

Pe vremuri ce dispute ar fi starnit o afirmatie de genul ...Ce artificii! :) ))
Acum lumea e plictisita, poate si mai matura...
Si totusi parca era frumos pe vremuri :) )))
Scuze de off topic.De parca ar conta...
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Scrie răspuns