Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 02 Sep 2023, 14:03

O mulinetă ,,monococă" de pe vremea când Daiwa nu exista 🙂:
Imagine

Full metal, oțel inoxidabil, bronz și aluminiu. Perfect funcțională după cca. 80 de ani!
Imagine

Galet rotativ, corp de aluminiu, trei tamburi, pinion conducător din aluminiu pe ax din oțel, pinion condus din bronz, doi rulmenți, axul tamburului foarte gros, manivelă din bronz înfiletată pe butucul de oțel și cântărește cât un Certate 2500R.
Imagine
A fost a bunicului meu, dar am folosit-o și eu până acum 16 ani, în pescuitul cu rotativa la clean. Tot respectul pentru cei care au construit-o. Nemuritoare! Așa ceva nu se mai construiește în ziua de azi.
Imagine
E un reper de comparație cu tehnologia actuală, magseal, zaion, etc. pentru a evidenția fiabilitatea, progresul, latura comercială, și altele.
Postarea aceasta e din categoria ,,fapt divers" 🙂
T. D. Rew.

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de DEM » 24 Sep 2023, 16:46

:respekt: :respekt: :respekt:
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 05 Oct 2023, 14:27

Degeaba scrie Daiwa, dacă... Imagine

Montând un ax foarte gros, de 6mm...
Imagine

Se mărește atât de mult orificiul din melc, încât peretele acestuia devine prea subțire, fiindcă diametrul pinionului melcat nu e destul de mare...
Imagine

Atunci se întâmplă asta:
Imagine

Proiectantul a neglijat și calitatea materialului melcului și cotele acestuia.
La orice mulinetă, capacitatea de frânare a tamburului ar trebui să fie mai mică sau egală cu capacitatea de tracțiune a angrenajului. Astfel, frâna ar patina înainte de a se sparge ceva în mulinetă.
În această situație, reparația presupune înlocuirea piesei avariate.
T. D. Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 13 Oct 2023, 21:37

La Daiwele de generație nouă, cele cu ulei magnetic și corp din zaion se întâmplă destul de des să se descentreze ansamblul magnetic, uneori chiar la montarea din fabrică, lucru care duce la apariția de frecări între platoul magnetic și cămașa rotativă. Acest lucru ar fi putut fi prevenit dacă în faza de proiectare se prevedeau orificii de ghidaj în platoul magnetic și știfturi de ghidaj pe suportul acestuia. Așa... Zaionul se deformează ușor în zona orificiilor șurulurilor:
Imagine

Orificiile pentru șuruburi din platoul magnetic sunt prea largi și apar probleme de centrare a acestuia:
Imagine

Pentru un reglaj de precizie al fixării și centrării platoului magnetic, vă recomand următoarea rezolvare pe care găsit-o și am aplicat-o cu succes.
Tăiați o fâșie din tablă subțire și introduceți-o între platou și cămașă, pe post de ghidaj temporar. Eu am folosit tablă din cupru:
Imagine

Ungeți cu ulei extrafin partea de cămașă care pătrunde în rulmentul de antiretur și așezați ansamblul magnetic în poziția de montaj:
Imagine

Montați și strângeți bine șuruburule ce fixează platoul. În cazul de față eu am avut probleme cu șuruburile, ele fiind deteriorate de intervenții anterioare, așa cum se vede, dar m-am descurcat. Se extrage apoi tăblița de ghidare din ansamblul magnetic și se poate observa o centrare bună (parțială, fiindcă se va desăvârși prin fixarea rotorului) :
Imagine

Apoi urmează adăugarea uleiului magnetic pentru etanșare:
Imagine

După aceasta, se montează rotorul, centrarea va fi finalizată și se fac testele de rotație și de antiretur. Rezultatul ar trebui să fie excelent. O rotație fluidă, silențioasă și un stop antirevers instant.

În cazul de față, a fost vorba de un Luvias de generație nouă. La modelele vechi, nu existau astfel de neajunsuri...

T. D. Rew.

Jet93
senior
senior
Mesaje: 368
Membru din: 14 Apr 2022, 07:45

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Jet93 » 15 Oct 2023, 10:20

Ne mai putem apropia de o mulineta noua, japoneza, fara sa avem semne de intrebare?

lucalucian
senior
senior
Mesaje: 494
Membru din: 27 Apr 2010, 20:52
Localitate: Craiova

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de lucalucian » 15 Oct 2023, 17:53

Daca ma ascultati si va uitati la un filmulet pe youtube cu rusi ati fi vazut ca inainte de adaugarea uleiului magnetic, ei centreaza bucsa la mana. Dupa ce verifica rotirea mulinetei se adauga uleiul magnetic.

[editat de jb]

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Spring » 15 Oct 2023, 20:40

Mai omule postarea era chiar despre problema asta și cum se rezolva înainte sa pui uleiul magnetic. Tu ști sa citești?
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

lucalucian
senior
senior
Mesaje: 494
Membru din: 27 Apr 2010, 20:52
Localitate: Craiova

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de lucalucian » 16 Oct 2023, 02:33

Eu am dat rezolvarea cea mai simpla, domnule Spring ;)

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 16 Oct 2023, 08:47

Stimați colegi de forum, eu am prezentat în postarea mea anterioară o soluție de rezolvare a unei probleme ce poate apărea ocazional, nu o modalitate standard de montaj pentru orice mulinetă Daiwa cu magseal.
În cazul prezentat era o problemă care nu a putut fi soluționată printr-un simplu montaj de fabrică sau al unui tehnician de întreținere. Nu știu dacă pe YouTube este prezentată această soluție sau alta de remediere a defectului respectiv, fiindcă eu nu urmăresc astfel de filmulețe nici ale rușilor, nici ale altcuiva. Eu postez aici și pe topicul de reparații, cu respect pentru dumneavoastră rezolvări pe care le-am aplicat personal. Dacă undeva există filmulețe cu rezolvarea problemei pe care v-am prezentat-o, vă asigur că nu am știut de ele, fiindcă nu am nevoie de astfel de modele inspiraționale. Rezolvarea a fost generată de propriul meu raționament. După cum spune colegul de forum lucalucian, el v-a prezentat cea mai simplă rezolvare. Dacă e așa, postarea mea cu metoda de centrare a a unui ansamblului magnetic (CU PROBLEME DE REGLARE!!!) devine o postare complicată, poate chiar inutilă. Dacă internetul abundă de astfel de rezolvări, atunci poate că și topicul de reparații devine inutil, iar timpul pe care l-am alocat întreținerii acestui topic e o pierdere... Una mare... Dar mi-o asum. Am vrut să ajut, să ofer informații pe care le-am crezut utile, ca să vă puteți rezolva în regie proprie problemele, să nu mai apelați la altcineva. Nu caut să-mi atrag clientelă, nu-mi fac reclamă și nu am făcut publice nici măcar datele mele de contact. Sunt doar un membru pe acest forum.

T. D. Rew.

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 398
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de OldSVF » 16 Oct 2023, 12:10

tdum scrie:
16 Oct 2023, 08:47
Stimați colegi de forum, eu am prezentat în postarea mea anterioară o soluție de rezolvare a unei probleme ce poate apărea ocazional, nu o modalitate standard de montaj pentru orice mulinetă Daiwa cu magseal.
În cazul prezentat era o problemă care nu a putut fi soluționată printr-un simplu montaj de fabrică sau al unui tehnician de întreținere. Nu știu dacă pe YouTube este prezentată această soluție sau alta de remediere a defectului respectiv, fiindcă eu nu urmăresc astfel de filmulețe nici ale rușilor, nici ale altcuiva. Eu postez aici și pe topicul de reparații, cu respect pentru dumneavoastră rezolvări pe care le-am aplicat personal. Dacă undeva există filmulețe cu rezolvarea problemei pe care v-am prezentat-o, vă asigur că nu am știut de ele, fiindcă nu am nevoie de astfel de modele inspiraționale. Rezolvarea a fost generată de propriul meu raționament. După cum spune colegul de forum lucalucian, el v-a prezentat cea mai simplă rezolvare. Dacă e așa, postarea mea cu metoda de centrare a a unui ansamblului magnetic (CU PROBLEME DE REGLARE!!!) devine o postare complicată, poate chiar inutilă. Dacă internetul abundă de astfel de rezolvări, atunci poate că și topicul de reparații devine inutil, iar timpul pe care l-am alocat întreținerii acestui topic e o pierdere... Una mare... Dar mi-o asum. Am vrut să ajut, să ofer informații pe care le-am crezut utile, ca să vă puteți rezolva în regie proprie problemele, să nu mai apelați la altcineva. Nu caut să-mi atrag clientelă, nu-mi fac reclamă și nu am făcut publice nici măcar datele mele de contact. Sunt doar un membru pe acest forum.

T. D. Rew.
Vroiam sa scriu aseară dat fiind faptul că omul și jignise...am zis sa aștept poate moderează cineva,ceea ce s-a și întâmplat :respekt: .Domnule Tdum nu are rost să vă supărați pe indivizi care nici macar nu își dau seama ce ați vrut să arătați prin reglajul de mai sus și cer în continuare reglaj manual :lol:
Eu zic să-l ignorați și să postați in continuare soluții și idei la problemele apărute la mulinete.Deși pescuitul a ajuns oarecum la 0 pentru mine,recunosc că intru și citesc cu plăcere ceea ce se scrie pe topicul asta.O zi faina in continuare :respekt:

Scrie răspuns