Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
ily
veteran
veteran
Mesaje: 789
Membru din: 05 Feb 2011, 15:15
Localitate: sibiu

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de ily » 06 Feb 2023, 22:17

Imagine
Colectie personala BRADIA.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 09 Feb 2023, 10:36

V-ați rezolvat problema mulinetelor pe termen lung. Bradia, e un model reușit al celor de la Daiwa. Cu o ungere periodică a articulației brațului de pickup și a galetului, nu vor apărea probleme. Sunt foarte fiabile și silențioase. Mi-au plăcut mult, mai ales mărimile 2000, 2500R și 4000. Le-am folosit cu plăcere până am trecut la Daiwele full metal, Infinity Q și Certate fabricate până în 2009.
Felicitări Ily pt. colecția dv.!
T. D. Rew.

liviu68
senior
senior
Mesaje: 410
Membru din: 17 Mai 2007, 18:47
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de liviu68 » 21 Apr 2023, 11:07

Pare sa fie o inflație, pe unele site-uri de vanzari, de mulinete Certate din gama LT, inclusiv mărimile care mie îmi par mai utile, respectiv 3000 și 4000. Ma surprinde ca nu s-au vândut instantaneu, deși preturile afișate par destul de competitive comparativ cu preturile la care apar cu stoc 0 în magazine.
Este o problema confirmata cu ele ori poate prin comparație cu mulinete din aceeași gama de preț sunt achiziții și mai fiabile mai sigure mulinete precum shimano Stella?
Nu încerc sa redeschid polemica daiwa vs shimano, utilizez și eu atât Certate cât și Stella de care sunt foarte incantat, doar ca informațiile pe care le-am găsit despre fiabilitatea modelelor Certate LT sunt puține, ceea ce ar putea sa însemne ori ca nu au probleme specifice, ori ca nu s-au vândut foarte multe.
Ma interesează, în principal, dacă își păstrează funcționarea fluida pe care o arata de noi intervale de timp comparabile cu Stella, ori poate ajung sa mârâie destul de repede asa cum se întâmpla odinioara cu unele modele Certate.

Jet93
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 14 Apr 2022, 07:45

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Jet93 » 21 Apr 2023, 13:16

Daca o sa mergi in un magazin unde se vonde shimano si daiwa, vanzatorul o sa recomande mereu shimano.
O fi un motiv pt vanzarile reduse de modele scumpe daiwa?

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 13 Iul 2023, 07:46

Daiwa Hyper Custom 2500R, pescuită în apă sărată:
Imagine
Imagine
Imagine
Toți rulmenții au avut huruit, iar unul (de pe dreapta pinionului conducător) a fost înțepenit complet. O pată de rugină era prezentă și pe pinionul (melc) din oțel.
Deci, stimați colegi de forum, să evitați contactul acestor mulinete cu apa sărată. Pe apă dulce, sunt excepționale.
T. D. Rew.

Jet93
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 14 Apr 2022, 07:45

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Jet93 » 18 Iul 2023, 12:57

E treaba stiuta ca daiwele mai vechi sunt etajsate cam aproximativ.
De aici si aparitia sistemului magseal...
Cele mai noi au rezolvat oarecum problema, dar cum bine stim, nu ma au durabilitatea celor vechi sau mai bine spus sunt 'consumabile'.

Jet93
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 14 Apr 2022, 07:45

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Jet93 » 18 Iul 2023, 13:29

Ma chinui de cativa ani sa iau un shimano, dar am mai luat un certate si o caldia, plus o tatula de cast de cand mi-am propus sa iau un shimano pt comparatie...
Si niste dam-uri quick 5, le recomand tuturor sa se fereasca de ele, ca nu se strica deloc tractoarele astea...

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 20 Iul 2023, 11:43

Certate de generație nouă. Zaion și magseal... Piese din plastic, cote și rezistență diminuată. Piața cere să fie ușoare!
Imagine
Imagine
Acesta e tributul plătit. La vechile Certate nu am văzut așa ceva.
S-au reparat, (nu prin înlocuire) după metodele descrise mai demult pe topicul de reparații.

davidg
junior
junior
Mesaje: 33
Membru din: 31 Oct 2018, 15:34

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de davidg » 20 Iul 2023, 12:45

Este evident din pozele dvs. ca mulineta respectiva a primit un soc - o lovitura in tambur, care l-a impins inauntru. Si nu vorbim de o lovitura usoara, din ce se vede. Poate a fost scapata si a aterizat pe tambur.
O astfel de lovitura ar strica ceva in majoritatea mulinetelor de aceasta marime.
In opinia mea este tendentios sa criticam fabricantul pentru astfel de probleme, care apar CLAR in urma unor lovituri la care sunt supuse respectivele produse.
Numai bine!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 21 Iul 2023, 06:37

Da. Analiza avariei m-a condus logic la concluzia că mulineta a încasat un șoc în tambur, dar nu a fost nici măcar o urmă subtilă pe acesta. Poate a fost scăpată pe o podea acoperită cu un covor...
Nu critic fabricantul. Afirmația mea prin care am menționat că la modelele vechi nu apăreau astfel de avarii, este o afirmație de ordin statistic. Fabricanții se adaptează cererii de pe piață. E alegerea consumatorului cu ce vrea să pescuiască. Cu ceva rezistent dar masiv, ori cu ceva ușor dar sensibil... Modelele actuale de pe piață reflectă cererea utilizatorilor.
La același model de mulinetă am văzut în mod repetat și ax al tamburului îndoit. E un alt exemplu de deranjament ce nu apărea la modelele vechi, care aveau axul mult mai gros dar mult mai greu.
Asta e...

T. D. Rew.

Scrie răspuns