Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
HENRICH
junior
junior
Mesaje: 77
Membru din: 29 Sep 2016, 20:04

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de HENRICH » 07 Ian 2020, 15:12

Multumesc!Azi am primit mulineta,am desfācut galetul,întradevā pe o parte se poate înlocuii bucsa de poliamidā si cel de bronz,dar mai are pe partea opusā o bucsā de plastic cu cote,la care nu am gāsit rulment.Ori ce idee este bine venitā.Cu stimā!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 07 Ian 2020, 20:49

Cu placere.

Bucsa din portgalet (bine unsa) ramane pe pozitie. Se inlocuiesc doar celelalte doua, (cea alba si cea din bronz, din int. galetului), cu un rulment si doua saibe. Atentie! Rulmentul trebuie sa fie rezistent la coroziune si absolut silentios, pentru a fi multumit de acest upgrade. Oricum, puneti bine la pastrare piesele originale, fiindca in timp, sunt sanse mari sa fie necesara montarea lor la loc. E o combinatie gandita sa fie mai rezistenta si mai putin problematica decat varianta cu rulment.

T.D. Rew.

HENRICH
junior
junior
Mesaje: 77
Membru din: 29 Sep 2016, 20:04

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de HENRICH » 08 Ian 2020, 07:09

Multumesc!

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de SF » 26 Feb 2020, 19:21

Here we go :wink:

https://www.youtube.com/watch?v=0WU5BnHjMgM

Mi-am cerut un 14000 , de pe mal ! Gigel , daca vrei sa zici ceva poti sa o faci , preferabil dupa ce ai pescuit una , sau si asa , dupa ureche , ca oricum nu conteaza , sau , minune , dupa ani de asteptare , poate ma surprinzi si-mi recomanzi una mai buna ........ :lol:

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de SF » 26 Feb 2020, 19:32

Inca odata , au crescut greutatea , insa ii relativ .... De la 570 gr cu 10 kile drag au trecut la 645 cu 25 de kile , modelu intermediar era undeva la mijloc de greutate cu 15 kile de frana , si cand zic frana ma refer la iesiri de 200-300 m , ii dificil daca nu imposibil pentru majoritatea de inteles , insa chestia asta se intampla , practic orice mosor inafara de vreo 4-5 , nu fac fata la o iesire in forta plus viteza la o asa distanta , is ultimii ani care au permis spinningu la animale de pe mal , ton , peste spada , si alti vitezomani , cand asta era apanaju strict al pescuitului la trena cu 700-800 m de fir , mono de 1 sau in zona . Ii ceva absolut deosebit , din punctu meu de vedere .+

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 26 Feb 2020, 19:48

Saltiga ta e un biet partz, scuzatz iexpresia , cu pretentii de '' Clive Christian ''
Si tu iesti ca amaratii aia din ''aieroport '', care , pina la imbarcare, se dau cu parfumuri d-alea scumpe doar , doar ''miros'' si ei ai a bani..
Si asa ''curios'' mi-s sa pedalez o Saltiga cum eram la scoala de ora aia de ''educatie politica'' sau cum naiba ii zicea..)))
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de SF » 26 Feb 2020, 20:04

semlecangheorghe scrie:
26 Feb 2020, 19:48
Saltiga ta e un biet partz, scuzatz iexpresia , cu pretentii de '' Clive Christian ''
Si tu iesti ca amaratii aia din ''aieroport '', care , pina la imbarcare, se dau cu parfumuri d-alea scumpe doar , doar ''miros'' si ei ai a bani..
Si asa ''curios'' mi-s sa pedalez o Saltiga cum eram la scoala de ora aia de ''educatie politica'' sau cum naiba ii zicea..)))
Te implor sa-mi recomanzi ceva mai bun , is asa de pierdut in valuri :lol: :lol: :lol:

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de SF » 26 Feb 2020, 20:16

SF scrie:
26 Feb 2020, 20:04
semlecangheorghe scrie:
26 Feb 2020, 19:48
Saltiga ta e un biet partz, scuzatz iexpresia , cu pretentii de '' Clive Christian ''
Si tu iesti ca amaratii aia din ''aieroport '', care , pina la imbarcare, se dau cu parfumuri d-alea scumpe doar , doar ''miros'' si ei ai a bani..
Si asa ''curios'' mi-s sa pedalez o Saltiga cum eram la scoala de ora aia de ''educatie politica'' sau cum naiba ii zicea..)))
Te implor sa-mi recomanzi ceva mai bun , is asa de pierdut in valuri :lol: :lol: :lol:
Gigel , daca vrei sa vezi cum dispar 200 m de 30 lb in mai putin de un minut , si iese fum din mosor , intre decembrie si februarie , anu viitor, imi faci o vizita :wink:

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de SF » 26 Feb 2020, 20:22

Si dupa aia vorbesti :wink:

Ii plin yutube de prostanaci care vorbesc despre scule cu care inca nu au pescuit :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 26 Feb 2020, 21:29

SF scrie:
26 Feb 2020, 20:04
semlecangheorghe scrie:
26 Feb 2020, 19:48
Saltiga ta e un biet partz, scuzatz iexpresia , cu pretentii de '' Clive Christian ''
Si tu iesti ca amaratii aia din ''aieroport '', care , pina la imbarcare, se dau cu parfumuri d-alea scumpe doar , doar ''miros'' si ei ai a bani..
Si asa ''curios'' mi-s sa pedalez o Saltiga cum eram la scoala de ora aia de ''educatie politica'' sau cum naiba ii zicea..)))
Te implor sa-mi recomanzi ceva mai bun , is asa de pierdut in valuri :lol: :lol: :lol:
Avem sisteme de valori diferite ,deci , nu am cum sa iti recomand ceva mai bun pentru tine..
Io zic mai bine sa meri la pescuit..pina nu cazi si tu in depresie ca si King si o sa incepi sa te canti p-acilea pa teme de genu': suntem o plaga pentru planeta....pescuitu' o evoluat in involutie.....tehnologia grafitului o rapit savoarea trestiei si a liniei infasurata pe scarita cioplita cu brisca Opinel...si alte bla, bla -uri ale pescarului digital care inevitabil sa lasa da pescuit intr-un gest de o maretie suprema dupa ce o pescuit toate speciile,la toate tehnicile, cu toate Saltigile din lume..Lasa-ma bre sa dau cu Penn-u ' mieu si sa ma bucur da pescuit..ok???
p.s.- vezi ca s-ar putea sa iti iau invitatia da buna, ca anu' asta mai am de gand sa colind oleaca prin lume....
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns