Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 15 Noi 2019, 23:01

Forumul acesta are acum peste 15000 de membri. Probabil sunt vreo 10 insi printre acesti 15000 care au mulineta Daiwa Morethan. As dori sa stiu daca printre acestia este macar unul care poate sa spuna ca mulineta aceasta (a sa) este silentioasa, ca nu are nici un fasait in functionare. Intreb despre mulineta cu raport de recuperare de 6:1, mag seal, air rotor, nu despre Morethan Branzino.

Eu nu am vazut pana acuma niciuna care sa se apropie macar de silentiozitatea primului model. Oare am avut eu contact cu cele mai nenorocite dintre ele, sau acesta este unul din standardele mai recente ale Daiwa? ,,Commited to quality" parca e lozinca lor...

Sunt curios de raspunsul dv.

T.D. Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 16 Noi 2019, 08:27

P.S.
Am căutat pe internet şi am găsit motto-ul exact al celor de la Daiwa:

,,Commited to Total Quality"

Mai era şi un ,,Total" acolo, care îmi scăpase. Cu atât mai rău pt. ei, raportat la contextul actual.

Aştept răspunsul la întrebarea de mai sus (din postarea anterioară), al posesorilor de mulinete Daiwa Morethan. Măcar una din ele de ar fi în regulă, ar fi bine. Dacă nu, atunci îmi pare rău să o spun, dar acesta este trendul în care merge povestea. Trist, fiindcă vorbim de o mulinetă cu un preţ care poate fi echivalent cu salariul unui român pe o luna...

T.D. Rew.

Avatar utilizator
isti87300
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 165
Membru din: 19 Mar 2015, 18:08
Localitate: Targu Mures

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de isti87300 » 18 Noi 2019, 17:08

Se uita cineva care are ambele mulinete certate 2500r si 3000 (modelul 04) daca knoburile de frana se potrivesc de la una la alta? multumesc

Stefan D
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 256
Membru din: 01 Dec 2017, 15:27

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Stefan D » 23 Noi 2019, 02:18

Te salut Tdum și bineînțeles și pe colegii noștri!
Am avut pana de curând Morethan “17 2510 PE-H care dacă scos din cutie avea un fashait, după cam o luna de învârtit ocazional prin casa cu câte un prieten a început sa super-fashaie. O învărteam și râdeam. Râdeam și de raportul 6:1 dar eram hotărât sa o folosesc la șalău pt ca era f frumoasa! Și se învârtea ok! Zero jocuri far cu toate astea.... când împingean in manivela parca fashaitul se ducea spre jajait, iar când încercam sa învârt trăgând spre exterior devenea silențioasă dar țăcănea la interior. Rotorului întotdeauna când se învârtea dădea impresia ca atinge undeva. Fashaitul nu era constant (cu alte cuvinte).Ce sa mai spun?Dupa câteva luni bune a cumpărat-o prietenul meu și colegul nostru , cel cu care o învărteam și nu înțelegeam ce este cu ea , încântat de aspect, de preț și cu speranța ca o pune la punct. Nici astăzi după încă doua luni tot nu are fir pus pe ea pt ca nu a apucat sa o dea cuiva sa vadă ce este cu fashaitul. O sa va anunț despre ce si cum, Personal sunt dezgustat și am devenit nostalgic după Stella FJ pe care o “acuzam” de lipsa putere și îmi părea sensibilă. Și sincer regret parca și mai mult Steluțele FI vândute destul de ieftin. Fashaitul lor era nimic pe lângă Morethan “17. Atenție! Morethan “14 este din alt film fără legătura cu modelul “17. Are și alt raport (4.8:1).
Cam asta este, din păcate msi trebuie sa adaugi una care fashaie și chitzaie, la lista ta.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 28 Noi 2019, 19:21

Va salut.

Intrebasem daca exista macar una care nu fasaie. Dupa feedback-ul colegilor de forum, se pare ca nu. Bine ca despre Certate Hyper Custom constructorul a stiut sa spuna (fals, dupa cum am aratat in alta postare) ca e mai galagios, decat Certatele standard datorita combinatiei angrenajelor (bronz pe otel, ca la Morethan Branzino) iar despre Branzino astea noi, cu o alta combinatie a angrenajelor (bronz pe bronz) si care sunt infinit mai zgomotoase, nu au spus nimic.

Traim vremuri ,,ciudate"...

T.D. Rew.

Avatar utilizator
andreisavin
veteran
veteran
Mesaje: 927
Membru din: 10 Noi 2013, 18:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de andreisavin » 29 Noi 2019, 08:32

Probabil din cauza ca Certatele oricum se vindea bine, iar dupa ce au gresit angrenajele si au primit reclamatii, au cautat o scuza(penibila de altfel). Morethanul in schimb nu prea se vinde...cel putin nu atat de bine ca modelul anterior.

HENRICH
junior
junior
Mesaje: 77
Membru din: 29 Sep 2016, 20:04

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de HENRICH » 05 Ian 2020, 17:42

Dm tdum,la mulineta daiwa prorex 2500 ra,are rulment la galet?Cu stimā!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 05 Ian 2020, 20:01

HENRICH scrie:
05 Ian 2020, 17:42
Dm tdum,la mulineta daiwa prorex 2500 ra,are rulment la galet?Cu stimā!
Va salut domnule Henrich. Mulineta Daiwa de care intrebati nu are rulment in galet. Acesta ruleaza pe bucse.

T.D. Rew.

HENRICH
junior
junior
Mesaje: 77
Membru din: 29 Sep 2016, 20:04

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de HENRICH » 06 Ian 2020, 12:19

Si se poate inlocuii cu rulment,si daca da ce cote are?

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 06 Ian 2020, 20:38

Da, se poate.
tdum scrie:
30 Oct 2017, 17:22
cotele acestui rulment fiind: interior-3mm, exterior-6mm, profunzime-2,5mm si doua saibe cu cotele interior - 3mm, exterior-4,5mm, profunzime- 0,5mm.
Rew.
T.D. Rew.

Scrie răspuns