Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 28 Oct 2018, 11:34

@ George 1985

Cu permisiunea dumneavoastra, Freams - Theory - Certate --- reprezinta un trio destul de diferit.

Freams(A) este d.p.d.v. structural ruda buna cu Exceler (EA) si cu Legalis (HA) si inca cateva care au tot un singur rulment cu bile pe rotor, dar doua axe antitorsiune si tot corp metalic.

Theory (SP) este d.p.d.v. structural ruda buna cu Lexa si au ambele corp metalic. Theory (zaion) este ruda buna cu Ballistic (SH)si nu au corp din metal, au un singur rulment cu bile pe rotor si au o singura axa antitorsiune.

Certate este d.p.d.v. structural ruda buna cu Infinity Q si impart ambele acelasi corp si mecanisme cu Bradia, dar nu si rotorul care la Bradia este din plastic. Toate au doi rulmenti cu bile pe rotor si un singur sprijin antitorsiune, care nu se bazeaza insa pe frecare pe bara sau pe patina ci pe rostogolire (rulment).

Daca vorbim de modelele mai noi de Certate sau Infinity Q care sunt echipate cu Air Rotor, atunci ele s-au apropiat ca performante de vechea Bradia si s-au indepartat de modelele initiale de Certate si Infinity Q.

Certatele, modelul nou, a ramas pe un singur sprijin antitorsiune, desi a mai aparut un brat suplimentar pe racordul de oscilatie/antitorsiune, fata de modelul vechi. Nu au inchis insa cu nimic acest brat si ca atare are alt rol, nu unul in antitorsiune. Pe acest brat suplimentar au mutat rola silence (cea cu simering din cauciuc)si aceasta nu va mai rula de acum pe capacul carterului ci pe o cale de rulare profilata din carter (corp). In locul din care au luat acea rola silence au montat un al doilea rulment, asa ca acum la aceste modele noi, antitorsiunea desi are doi rulmenti, ei sunt montati pe acelasi unic sprijin, iar uzura axului tamburului si a bucselor floating shaftului nu e cu nimic mai redusa decat la modele vechi. Oricum, e mai bine decat la modelul Steez sau Exist (model vechi sau nou) Unde e tot un sprijin antitorsiune, dar e pe frecare nu pe rulment. In gol se invart mai usor decat cele cu rulment, fiindca nu au acea rola presoare (silence), dar in sarcina sunt inferioare datorita frecarii pe bara antitorsiune, frecare direct proportionala cu sarcina aplicata.

Acestea sunt observatii pe care le-am retinut in timp si le-am reprodus acum din memorie. La cei 52 de ani, pot avea scapari si se pot strecura inexactitati. Daca e asa, va rog sa ma corectati. Va multumesc.

Rew.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de George1985 » 30 Oct 2018, 10:20

Idee era ca au progresat modelele fata de cele vechi pe anumite segmente de pret.
Theory zaion era cam acelasi lucru cu freams zaion. Odata cu freams metalic au upgradat tot pachetul.
Ce nu se poate spune despre certate 2013 fata de modelul 2010.
In schimb freams sta bine la calitatile per ansamblu, luat ca o mulineta intreaga. Cu ceva rulmenti in plus si o manivela infiletabila putea iesi un model destul de aproape de certate. Dar japonezul nu e batut in cap totusi.
Si ca tot am adus vorba de certate, am vazut una care a stat doua luni pe fundul dunarii. Scoasa din apa era inca functionala!
Dupa o curatare si gresare era cam la 85% ca functionare. E vorba despre modelul magseal anterior celui 2016.
Asa ceva nu se poate in cazul intrarii mizeriei in interior. Pt mine a confirmat faptul ca magseal nu este doar un nume de marketing...cum se vehiculeaza pe forumuri.

Ce nu imi place este diferentierea de tamburi care a aparut pe noile modele. Nu se mai potrivesc cei din gama real four ca la cele vechi, iar tamburii sunt greu de gasit si scumpi.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 07 Noi 2018, 11:08

Am lansat o întrebare, dar în topicul de vânzare-cumpărare şi nu cred că era locul potrivit. O reiau aici, fiindcă sunt curios de un răspuns de la cei mai documentaţi decât mine:

,, Ştie cineva dintre colegii de forum o altă mulinetă în afară de Daiwa TD Sol 2500 care să întrunească următorii parametri?

- Mărimea 2500.
- Raport de recuperare egal sau mai mic de 4,7:1.
- Manivela mai lungă sau egală cu 60mm.
- Corp plus capac, rotor, braţ pickup, METALICE (deci full metal).
- Arc de viaţă lungă la pickup.
- Rulment într-un galet cimentat, care oricum nu se taie.
- Preţ mai mic sau egal cu 200$ (pentru o mulinetă nouă).

Eu nu ştiu, de la nici o firmă, cu atât mai puţin de la Daiwa! Poate există. Sau au existat demult, în trecut... Ce spuneţi? "

Rew.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de SF » 07 Noi 2018, 22:40

As putea sa pun intrebari din astea pt. o gramada de mosoare , bete , fire si in general despre orice , zau ....

Pescuitu inseamna sa pescuiesti , cerintele de pe mal s-ar putea sa nu corespunda cu modelu visat in atelier , in chip ...care ar fi cea mai buna mulineta posibil .....

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 19 Noi 2018, 15:16

Stimaţi colegi de forum, vin cu o întrebare la dv. în legărură cu mulineta Daiwa Exist LT (monocoque). Întrucât nu am luat încă contact fizic cu această mulinetă, am o nedumerire legată de materialul din care este construită piesa cu nr 84 din schema de mai jos:
http://www.spin-review.ru/reels/daiwa/p ... 000s_p.pdf
Este vorba de capacul-mască ce închide ,,coada" mulinetei. Acest capac, la acest model, nu are doar un rol decorativ ca la alte Daiwe, ci şi un rol mecanic foarte important. În acest capac se fixează unul din capetele unicei axe antitorsiune (nr. 82) aşa cum se vede pe schemă. Acest capac preia astfel o parte importantă a şocurilor inerente ce apar în momentele înţepărilor din timpul pescuitului. Acest şoc este cu atât mai mare cu cât racordul de oscilaţie-antitorsiune se află mai aproape de acest capac (cursa oscilaţiei tamburului, la limita inferioară, adică axul tamburului (81) retras la maxim în corpul mulinetei).

Sper că inginerii niponi au gândit şi construit acest capac din metal şi nu din plastic. Altfel... La câte şocuri ar putea rezista suportul acela pentru capătul barei antitorsiune, profilat din capacul respectiv? Poate că mai există vreun contact suplimentar de sprijin, dar nu se vede pe schemă. Pe schemă se vede doar o bară, sprijinită în două puncte, din care cel puţin unul se poate dovedi precar, aşa cum v-am semnalat. La preţul la care se vinde această mulinetă, nu ar trebui să existe erori de nici un fel.

Îi intreb pe aceia dintre dv. care au această mulinetă sau cunosc acest detaliu:
Din ce material este construit acel capac (84 pe schemă) ?

Mulţumesc.

Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 19 Noi 2018, 21:43

Domnule, acum totul e marketing, chiar daca costa multi bani nu inseamna ca e facuta cum scrie la carte..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 22 Noi 2018, 15:02

semlecangheorghe scrie:
19 Noi 2018, 21:43
Domnule, acum totul e marketing, chiar daca costa multi bani nu inseamna ca e facuta cum scrie la carte..
Aşa este! Iar dacă noi, prin schimbul de informaţii şi analiză reuşim să tragem nişte concluzii documentate şi argumentate, atunci, vom cheltui judicios banii, în cunoştinţă de cauză, iar dacă e vorba de un produs superficial, atunci banii rămân în buzunarul nostru, căci dacă vrem, putem dejuca orice plan de marketing, oricât de elaborat ar fi şi oricât de frumos ar fi ambalat, in situaţia în care produsul nu se ridică la nivelul cerinţelor impuse printre altele şi de preţ.

Nu spun că trebuie ,,căutat nod în papură". E util însă pentru noi, să ne concentrăm atenţia asupra acelor repere care, aşa cum s-a dovedit de-a lungul anilor, au generat probleme. E nevoie de puţină bunăvoinţă şi un efort comun. Mai devreme sau mai târziu, orice produs îşi devoalează calităţile şi carenţele. Acestea din urmă sunt însă dureroase când le constatăm pe banii noştri, câteodată exagerat de mulţi...

Rew.

HENRICH
junior
junior
Mesaje: 77
Membru din: 29 Sep 2016, 20:04

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de HENRICH » 22 Noi 2018, 18:55

A-si fi curios la mulinete- cat este diferenta de pret intre pretul de fabricatie, si cea de vanzare...?

Avatar utilizator
rapace
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 10 Sep 2012, 13:29

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de rapace » 22 Noi 2018, 21:36

Ce parere aveti de noua serie lt am o caldia de vreo 3 saptamani in talie 3000 nu am prins inca nimic de talie care sa poata sa o puna la incercare ....dar sincer imi fac griji pt ea este prea usoara in mana,de imi spun ca e talie 1000 pt. clean , pastrav ...deci ceva pareri lt ca si durabilitate si functionalitate in combat ar fi binevenite

Avatar utilizator
rapace
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 10 Sep 2012, 13:29

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de rapace » 22 Noi 2018, 21:51

HENRICH scrie:
22 Noi 2018, 18:55
A-si fi curios la mulinete- cat este diferenta de pret intre pretul de fabricatie, si cea de vanzare...?

Sa spunem ca tot ce poarta un nume trebuie platit cu varf si indesat..pentru mine costul de fabricatie a unei mulinete ce retail costa 100 de eurashi este sub 10 eur si spun bine ' productie' ......nu productia ii costa mult ci reclama ...logistica etc ......cat despre varfurile de gama jdm poate se ajunge la 25 de usd/mulinel

Scrie răspuns