Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de SF » 06 Oct 2018, 12:05

Pai aia ziceam si eu , ca poti da fara probleme pana intr-un punct , dau si eu linistit in mare , insa pana in 4000 si max 40 de grame , pana acolo duce batu pe care ii pusa mulineta , petru bete mai tari deja se schimba treaba . Prefer scule mai tari .

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 22 Oct 2018, 16:56

Recitind câteva mesaje mai vechi, am sesizat o ciudăţenie:

În textele în care apare cuvântul ,,TOP", acesta este înlocuit cu doi de k , adică cu ,,kk"

De exemplu:
,,mulinete de top" a devenit ,,mulinete de kk" (de ex. în pagina 40)

Am încercat să citez aici textele respective, dar în citat, apar la forma corectă, cea în care au fost editate de autori. Nu mai înţeleg nimic. Pozele nu se mai vad, textele apar mutilate... Ca şi cum cineva s-ar amuza pe seama noastră.

Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 22 Oct 2018, 17:04

P.S. Na! Se manifestă chiar acum! Am scris un cuvânt din 3 litere similar cu ,,vârf" şi a fost automat inlocuit cu ,,KK" !!!!!

Ia să încerc sa-l scriu repetat de trei ori, să vedem ce iese:
TOPTOPTOP

Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 22 Oct 2018, 17:10

Teste cu cuvântul în cauză:

Scris o dată:
top

Scris de trei ori cu pauze:
top top top

Scris de trei ori fără pauze:
toptoptop

Să vedem ce iese

Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 22 Oct 2018, 17:18

Alte teste:

Acelaşi cuvânt, scris de două ori, cu şi fără pauze:

top top

toptop

Se pare că e o anomalie... Lucrurile astea nu le înţeleg deloc...

Concluzia: Nu mai folosim cuvântul respectiv, că iese altceva. Mai bine să spunem ,,Vârf" - ,,mulinete de vârf", altfel vor fi de kaka...

Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 22 Oct 2018, 20:47

Spring a spus..
Iar daiwele astea noi se pare ca au schimbat regulile jocului la ce angrenaje au pus in ele și cum am rezolvat insurubarea manivelei.
Nu au schimbat nimic. Iti dau un feedback de pe apa..Fuego 4000 LT, pescuita la jig pe Dunare cu jiguri de 14-21 gr uzual, din cand in cand cu jiguri de un oz..e in corzi dupa un sezon. A inceput sa macine, si la un lanseu la distanta, a murit in recuperare cu o iarba agatata accidental pe fir. A fost trimisa inapoi pe garantie, sa vedem ce se intimpla..Chiar daca manivela este infiletabila filetul este invers decat la Shimano si numara putine spire, asadar mare grija cum o infiletati si cat o de tare o strangeti ,eu am vazut una aproape blocata care abia, abia sa dat desfacuta..Cel putin la seria Fuego, nu le vad potrivite decat pe aplicatii light-medium light..Spre comparatie IUltegra 2500 S , acelasi ''plastic''o trecut bine mersi de cel de-al patralea an al existentei..La fel de proaste pe palierul gamei de mijloc, noile Shhimano au doar o singura bara de sustinere si am auzit de foarte multe si variate probleme de la macinat din primele luni de folosinta pina la galet aproape complet destrans in timpul pescuitului.. Sa nu mai vorbim de Stella de 600 de euro blocata in pescuit cu jiguri de 5 gr..Io unu' o sa cumpar cat mai ieftine si cand se strica, arunc sau tin pt piese de schimb..E clar ca nu materialele sunt de vina ,ci proasta executie a pieselor, asamblare deficitara,ungere la fel de deficitara..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de SF » 24 Oct 2018, 12:06

Pai Fuego 4000 tine aproape de 3 ori mai mult fir decat Ultegra 2500 , si cantaresc aproape la fel ,Fuego para in cazu asta un colos cu picioare de lut .

Nici nu stiu unde s-ar putea folosi , io unu nu as folosi asa o mulineta , in marime mica da , insa 4000 ....

Conteaza si materialu , la Saltiga am insurubat manivela ani de zile , in magazin am pipait un BG , am montat manivela , am desmontat-o , o ajuns un amic , vorbind cu el si vanzatoru am vrut sa o montez din nou , nu am pus bine manivela si am deformat filetu in asa fel incat nu se mai putea pune manivela , ca am tot incercat vreo 15 minute intre 3 da nu mai mergea .

Daiwa face un model , Blast , un normal si unu LT , ala normal ii cu vreo 200 de grame mai greu in 4000 decat ala LT , cu 3500 pescuiesc fara probleme pilkere de 60 , poppere de 50 si softuri pe capete de 50 gr , insa ma indoiesc ca as face-o cu un LT .

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 24 Oct 2018, 17:26

Tine pa naiba, ce nu iti e clar, dupa juma de an Fuego 4000 LT e la reparat pe cand ultegra 2500 merge bine mersi si acuma , dupa 3-4 ani de folosinta intensa..Io am folosit-o si cu jiguri de 28 gr , la Dunare , nu odata..Ambele sunt din compozit , ambele sunt usoare..ce nu-ti e clar??

Iti zic si ce are Daiwa..odata ca s-au dus dintii pe roata conducatoare si a doua este ca sistemul de culisare ,chiar daca e pe doua bare , e fragil si se impaneaza din cauza jocurilor aparute..

Mno, de aia eu pescuiesc doar light cu a mea..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 25 Oct 2018, 10:46

semlecangheorghe scrie:
24 Oct 2018, 17:26
Sa nu mai vorbim de Stella de 600 de euro blocata in pescuit cu jiguri de 5 gr..
Dacă cumva e vorba de defectarea wormshaftului, atunci... Nu e prima! Şi nu trebuie să ,,dăm cu piatra" acum într-o firmă sau în alta. Am întâmpinat de nenumărate ori diverse probleme, pâna la defecte şi chiar blocaje generate de wormshaft şi la Daiwa, Cormoran, Quantum, Balzer, etc. atât la mulinete vechi cât şi la mulinete noi. Wormshaftul poate fi fiabil doar în condiţiile utilizării unei prelucrări de precizie sporită a pieselor, utilizarea de materiale de calitate superioară, exigenţă mare în asamblarea componentelor şi gresarea corectă. Lucruri tot mai rar întâlnite în prezent. Deasemenea, în utilizare trebuie evitate solicitările gen apăsări sau loviri, de-a lungul axului tamburului, care ar putea produce deformări ale cursorului sau ale ,,vârfurilor" de canale. Am rezerve ca se pot întruni toate aceste condiţii permanent, în cel mai fericit mod. Firma Daiwa a prins această idee şi după ani buni de utilizare a wormshaftului în mulinetele de spinning, în care a lansat pe piaţă adevărate legende gen Tournament, Force, Fuego, Airity, SS Tournament şi altele, au renunţat la acest sistem de depănător (wormshaft). Eu îl consider ca pe o alegere tehnică delicată ce necesită atenţie atât în exploatare cât şi la întreţinere.

În ceea ce mă priveşte, am renunţat la Daiwele cu wormshaft şi de curând am refuzat politicos chiar o Daiwa legendară ce mi-a fost oferită cu titlul de cadou de un coleg de forum. La fel am renunţat şi la cele cu alcătuire mixtă şi le-am păstrat doar pe cele full metal (aliaj aluminiu) şi cu depănătorul obligatoriu pe pinioane.

Poate e de neânţeles pentru alţii la ce serveşte un rotor şi un braţ de pickup din metal, dar pentru mine, care am reparat şi încă repar sute de articulaţii de pickup nemetalice, are sens! Plasticul, zaionul, ci4 sau ncrt-ul se poate crăpa sau forfeca foarte uşor, sau se uzează rapid în punctul în care braţul de pickup pivotează pe aripa de rotor şi mulineta începe să aşeze firul tot mai prost şi jocurile şi uzurile tot cresc. E mult mai ,,sănătos"metal pe metal (aluminiu, nu magneziu) şi infinit mai rezistent în timp. Diferenţele de masă între un rotor de metal şi unul ,,inovator" nu mi se par semnificative nici justificate ca să merite o alegere mult mai dezavantajoasă din alte puncte de vedere.

Fiecare din noi facem alegeri după anumite criterii. Îmi pare rău pentru aceia care aleg o masă mică sau foarte mică în detrimentul rezistenţei în timp a produsului. O păţesc şi apoi se plâng...

Vechea mea Daiwa Exceler Plus, 2500 E, (2009) cu corp de aluminiu, încă funcţionează perfect în prezent în posesia unui prieten, după ce m-a servit pe mine ani de zile, Dunăre, şalău, somn, - întreţinere corectă... Sâmbăta trecută prindeam şalăi împreună pe lac şi mi-a spus la un moment dat: ,,Vezi cu ce prind?" Prindea cu băbuţa, la care nici măcar antireturul nu a dat încă nici un rateu. Mă îndoiesc că noul Exist monocoque 2018 va rezista atât de mult ca această mulinetă masivă şi ieftină din 2009, deşi la interior sunt pe acelaşi principiu de antitorsiune ambele, adică o singură bară antitorsiune...

Da, ,,povestea merge mai departe", dar sunt tot mai nesigur de direcţia ,,poveştii"

Un fan Daiwa declarat TD(um)

Rew.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de SF » 25 Oct 2018, 11:18

semlecangheorghe scrie:
24 Oct 2018, 17:26
Tine pa naiba, ce nu iti e clar, dupa juma de an Fuego 4000 LT e la reparat pe cand ultegra 2500 merge bine mersi si acuma , dupa 3-4 ani de folosinta intensa..Io am folosit-o si cu jiguri de 28 gr , la Dunare , nu odata..Ambele sunt din compozit , ambele sunt usoare..ce nu-ti e clar??

Iti zic si ce are Daiwa..odata ca s-au dus dintii pe roata conducatoare si a doua este ca sistemul de culisare ,chiar daca e pe doua bare , e fragil si se impaneaza din cauza jocurilor aparute..

Mno, de aia eu pescuiesc doar light cu a mea..
Totul ii clar , cred ca se vede bine de la monitoru asta :shock:

Ziceam ca tine de 3 ori , aproape , mai mult fir . Cand imi cumpar o mulineta ma uit la cat fir tine si in ce grosime , ce rost are sa dau cu un mosor mare , fir subtire , sa ajung sa pun umplutura , dealtfel nici nu se pupa cu un bat light un tambur mare , stii , primu inel nu-i totusi compatibil cu ditai tamburu , daca ajungi sa modifici si batu nu mai stiu ce sa zic ...

Daca consider ca am nevoie de 150 m de 15 lb o sa-mi caut o mulineta pe masura asta , sau cat mai apropiata (depinde si de fir , unele de 15 lb is mai fine decat altele ), dupa aia viteza de recuperare .Is primele doua lucruri la care ma uit .

O Daiwa Fuego 4000 LT tine o gramada de fir gros , 150 m de 0,37 . Nu ai ce face la light cu asemenea mosor . Marimea echivalenta la Ultegra aia de 2500 ar fi un 2000 , ori daca 4000 LT cantareste aproape la fel cat Ultegra 2500 , Fuego 2000 cantareste 185 gr si Ultegra 2500 ,depinde ce model ai , insa...in jur de 240 gr , chiar crezi ca-s la fel :?:

Dealtfel , zicand ca o folosesti la light , imi dai dreptate cand spun ca merg pana intr-o marime , insa .....hai sa zicem ca ai monitoru defect :D

Scrie răspuns