Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
lau_bau
veteran
veteran
Mesaje: 2021
Membru din: 23 Ian 2012, 19:13
Localitate: Timisoara

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de lau_bau » 13 Aug 2018, 22:18

Multumesc domnule "tdum" pentru răspunsul complex si complet.
Si eu sunt "obsedat" sa zicem de așezarea firului pe tambur cat mai cilindric posibil si in timp mi am demonstrat că e varianta optimă.
Cu siguranta pentru aceasta Daiwa o sa incerc mișcarea indicata cu oprirea firului.
La o singură mulineta de spinning Shimano am avut probleme cu asa zisele peruci....Stella 4000 FB dar si aici doar cu fire 8x mai groase si cand tamburul era full. Explicația cred ca este tocmai așezarea usor relaxată a spirelor.
Va salut cu respect.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de SF » 15 Aug 2018, 11:16

Nu prea faceti popper si walking, ca pune bine firu si stopu la final nu ajunge , tre sa te obisnuiesti sa mulinezi in asa fel incat sa intre spirele stranse , daca una singura intra prea moale acolo ii peruca . Stranse nu inseamna sa intre ca atunci cand tractezi vreun vobler cu barbeta mare , insa tre sa intre bine .
Oricum , astea is treburi de inceput , daca dupa vreo doi ani de pescuit , de orice fel , inca faci peruci poate ii cazu sa te gandesti daca pescuitu ii pt. tine :D

Avatar utilizator
lau_bau
veteran
veteran
Mesaje: 2021
Membru din: 23 Ian 2012, 19:13
Localitate: Timisoara

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de lau_bau » 15 Aug 2018, 19:44

Buna remarca asta cu primii 2 ani....
:lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
RYOBI
veteran
veteran
Mesaje: 2792
Membru din: 10 Mar 2006, 11:19
Localitate: BISTRITA

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de RYOBI » 12 Sep 2018, 22:20

semlecangheorghe scrie:
11 Aug 2018, 06:36
Am pentru servisare-ungere, mai exact, un Shimano Stradic FB , corp din ci4+.
Este a unui prieten care pescuieste foarte mult la somn si este obisnuit cu scule de forta gen Penn , nu cu fineturi de spining..Drept urmare o tratat Stradicul ca si cum ar fi Penn, trantindu-l prin barca ori pe ponton. In urma faptului Stradicul are o lovitura in rotor in urma careia s-a desprins putin din vopsea odata cu o bucatica mica de material, deci lovitura a fost destul de serioasa. In ciuda faptului , rulajul nu pare sa fie afectat, a pescuit cu ea in continuare.

Daca este sa comparam compozit(pe baza de carbon) si metalul ca si material pentru carcase , eu vad lucrurile cam asa..
Faptul ca este din metal-ce nu poate fi decat un aliaj usor pe baza de aluminiu- nu inseamna ca mulineta este indestructibila. Era in urma cu cativa ani pe aici pe forum cineva cu un Shimano cu piciorul mulinetei retezat-omul cazuse pe cand avea lanseta in mana si ghinion, cazuse exact pe mulineta.

Cele cu corp din alt aliaj decat aluminiu, sunt foarte grele.
Indiferent daca e aluminiu sau alt metal, locasurile rulmentilor nu sunt prelucrate la toate modelele . Sa prelucrezi un locas de rulment preupune o faza de lucru pe CNC, ceea ce ridica semnificativ costurile.Daca locasul unui rulment nu este in cote de rulment si mulineta este expusa la soare ore intregi apare fenomenul de dilatare cu toate consecintele ulterioare. Cred ca materialele compozite sunt mai putin predispuse la dilatare decat aliajele usoare, si asta este un plus in favoarea lor. Un alt minus pe care il vad la metale este faptul ca pot avea pori sau mici goluri din turnare, ceea ce poate duce la pagube la fel de mari.Compozitele au elasticitate mai mare decat aliajele usoare, chiar daca par fragile nu se rup in sarcina..Cunosc n exmple de somni capitali dati afara cu mulinete de spining mici in raport cu dimensiunea capturii..Unul dintre acesti pesti avea in jur de 2 m si a fost scos dintr-o apa curgatoare, curent puternic si agaturi..mulineta era din ci4. Toate acestea ma fac sa privesc compozitele ca si pe o alternativa deloc de refuzat. Pentru spining, in special pentru pescuitul cu fire foarte subtiri , la salau, sunt o adevrata revelatie..
Gigi argumentele tale nu stau in picioare vrei sa ne convingi ca mulinetele din “plastic” sunt mai bune ca si mulinetele din aluminiu ca a dat unu somn afara de 2m cu o mulineta care nu are corpul din aluminiu nu i un argument convingator pt mine,pe mine ma intereseaza anduranta si fiabilitatea adic cu x marafeti sa mi iau o mulineta pe care nu trebuie sa i schimb in y ani.Oricum mai nou majoritate se fac din plastic pe care producatorii ni l baga pe gat cu 5 inovati care de multe ori nu fac doi bani,aici e vb de profit mai mare si costuri mai mici de productie eu nu o sa aleg niciodata o mulineta mai usoara cu 25g dar mai proasta calitativ acuma daca tu pescuiesti cu mulinete de plastic si esti multumit e f bine dar eu nu o sa dau niiciodata banii pe asa ceva
Am 60 de bile albe.
fanatic76starter@yahoo.com
0745373235

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 16 Sep 2018, 10:00

Ryobi,
1. nu incerc sa conving pe nimeni, mi-am spus punctul meu de vedere.
2.la ce spui tu ''plastic'' e cu totul altceva.
3.pe ce vrei sa dai tu banii e ultima mea grija.
4.subliniez inca odata...mi se rupe pe ce dai tu banii
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de SF » 22 Sep 2018, 17:50

Pana intr-un punct nu ii nici o problema cu scule din plastic , personal nu pescuiesc cu peste 20 lb cu scule din plastic , pana in 40 gr lansate , peste , cu naluci mai mari , pai incearca Gigi , sa vedem cate partide faci !
Treaburile is un pic mai complexe , cu 10 lb si softuri nu prea ai cum sa nenorocesti rapid nici o mulineta , eventual daca intepi toate pietrele sau cioatele ca un disperat ,cu frana stransa , ca mai sant cazuri .A , ca ai scos un peste mare odata , pai depinde de ce fir ai , in drill nu prea conteaza angrenaju , ci frana si cum stii sa o faci , daca nu te apuci sa folosesti mulineta ca pe un scripete in drill , depinzi de frana , nu de carcasa si angrenaje

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 27 Sep 2018, 04:53

SF-ule la pescuitul tau nu ma pronunt pentru ca nu il practic. Tu stii mai bine..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de SF » 29 Sep 2018, 11:19

Pana in ce marime de mulineta se fac cu "plastice" ? Pana unde baga Shimano Ci4?

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 30 Sep 2018, 20:10

stradic fb marime 4000 pe la 240 gr , frana 11kg..uzual ,pe apele noastre nu ai nevoie de mai mare decat la spining greu la somn.

La stiuca,salau,pastrav sunt modele foarte usoare care tin la tavaleala fix ca si cele cu corp metalic. Oricum si alea cu corp metalic sunt facute sa cedeze ceva in mecanism de la un timp, asa ca ce zice Ryobi e frectie la picior de lemn..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de SF » 30 Sep 2018, 21:36

Gigi , fara sa prinzi nici un somn , daca dai la somn cu o scula pana in 4000 cod shimano si din "plastic" , nu o sa te bucuri prea mult de scula , da , asta ii ideea !
La pastrav si restu , salaul intra , inclusiv avatu , nu-i nici o problema , cine da cu mai mult de 40 de grame la pestii astia ?, hai sa zicem , la salau pe Dunare or trece cativa peste 40 de grame , insa daca ne uitam poate nu dau cu sculele aste ce tie se par in regula :wink:

Scrie răspuns