Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de zvic » 22 Iul 2018, 09:17

Nu stiu care-s avantajele dar faptul ca flexeaza asa tare imi da impresia ca e foarte fragila.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 22 Iul 2018, 19:02

Asa am avut si eu o impresie din asta cand mi-am luat Ultegra. Cu timpul am vazut ca e doar o impresie, adica la ce pesti pescuim noi,nu conteaza.oricum sunt facute sa te tina limitata cativa ani si apoi alta..asta e trendul producatorilor..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 27 Iul 2018, 08:47

Daiwa Legalis 3500 HA:
Imagine
Dupa cum se vede, nu rezista la apa sarata... Totusi, aceasta mulineta era inca functionala si antireturul nu dadea rateuri. Mi-a confirmat cu aceasta ocazie eficienta pe care o banuiam a noii alcaturiri a rulmentilor de antiretur.

Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 09 Aug 2018, 10:41

semlecangheorghe scrie:Care ar fi avantajele unei mulinete complet rigide ??
Asa cum spune colegul de forum dl. Zvic, o mulineta complet rigida, nu va flexa in sarcina. As mai adauga la asta, ca o mulineta full metal va rezista mai bine in situatiile inerente - mici ,,accidente" sau situatii solicitante care pot sa apara in timpul unei partidei de pescuit, dar si la uzura in timp.

In ceea ce ma priveste, am facut un mic efort in ultima vreme si am reusit sa schimb si putinele Daiwe pe care le mai aveam cu corp, rotor si brat pickup din altceva decat metal, cu unele full metal: Certate - model vechi, Infinity Q - model vechi, TD Sol - model vechi. Toate full metal, asa cum nu se mai fabrica la Daiwa in prezent si probabil nici in viitor. Acum le am pe toate Real Four si cu optiunea de a permuta manivelele si tamburii dupa cum impune situatia de moment. De acum ma intereseaza doar ca fapt divers ce mai apare pe piata, fiindca eu raman fidelizat pe aceste modele si mi-as dori sa am viata pana o stric si pe ultima. (Am pretentii prea mari - seamana a nemurire)

Am sa pun cateva poze mai jos cu unele probleme pe care le-am expus si in topicul de reparatii (nu se mai vad pozele acolo) cu componente non metal, fie plastic, zaion sau alta gaselnita.
Uzurile avanseaza mai repede unde este plastic pe plastic:
Imagineupload images online

Am vazut multe brate de pickup rupte:
Imagine

Am vazut in decursul vremii zeci de astfel de situatii:
Imagine

O carcasa elastica si cu capac elastic poate duce la deteriorarea angrenajului in sarcina si necesita un surub instalat preventiv ca sa tina capacul in pozitie:
Imagine

Zaion casant... E suficienta o lovire accidentala a tamburului sau extragerea fortata a unui tambur intepenit pe ax si se poate ajunge aici:
Imaginescreengrab

Nu mai am pozele cu rotor spart, dar am vazut zeci de situatii cu aripi de rotor sau orificiul central deteriorat. Si ar mai fi exemple.

De aceea, pentru mine, am ales majoritatea mulinetelor de tip full metal, Real Four, Daiwa!

Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 09 Aug 2018, 20:57

Nu stiu cum poate sa distruga cineva in felurile acelea o mulineta..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 10 Aug 2018, 09:11

Mulineta din ultima fotografie, este chiar o Daiwa (Ballistic) construita din celebrul Zaion. Cel care mi-a trimis-o, spunea ca se invarte excelent, insa cand am primit-o (prin Posta Romana) si am incercat s-o invart, nu a fost posibil, fiindca era complet blocata. N-am fortat-o deloc, ci am deschis-o si am gasit ceea ce se vede in poza de mai sus. Nu pun nici o clipa la indoiala spusele expeditorului, asa ca nu-mi ramane decat sa banuiesc transportatorul. Stiu ca zaionul este pretentios si e suficient sa cada un colet cu o astfel de mulineta pe jos, iar masa tamburului sa transmita prin ax socul si sa foarfece butucul pinionului ,,de oscilatie" Banuiesc ca asta s-a intamplat. Asa ceva nu era posibil la o carcasa din metal.

Carcasele (corpuri, rotoare, brate pickup) din aliaj de aluminiu, mi se par cele mai rezistente. Mai ales la uzura. Un bun exemplu este articulatia bratului pickupului, care rezista excelent la uzura, in locul unde pivoteaza pe rotor, fara nici un fel de bucsa, ex. TD Sol, InfinityQ, Certate (modelele vechi) fata de de articulatia de la bratul pickupului unui Morethan Branzino, (din aceeasi generatie) unde rotorul este din magneziu, iar butucul pe care pivoteaza bratul pickupului, se erodeaza evident si deranjant. Nu rezista la uzura si aceea e una din cele mai grave carente ale celebrei mulinete. Dar asta e o eroare de proiectare care putea fi evitata prin folosirea unei bucse in acel punct, sau de ce nu, a unui rulment?!?! Au protejat corpul si rotorul din pretiosul magneziu cu grunduri si vopsele de calitate, au facut saibe din ,,plastic" unde se strange rotorul pe angrenaj, ca sa nu-l vatame, dar in cel mai critic punct, nu au luat nici o masura de protectie... Am pus si poze in topicul cu reparatii cu o astfel de articulatie de Morethan Branzino 3000 - nenorocita, daca va amintiti, (ca de vazut nu se mai vad). Dezamagitor!

Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 10 Aug 2018, 10:15

P.S.

Se pare ca materialul din care sunt confectionate noile mulinete Daiwa din generatia L&T (light&tough), denumit DS5, dupa cum arata producatorul in testele din linkul de mai jos, ar fi aproape la fel de bun ca Zaionul de dinaintea sa...

http://www.daiwa-cormoran.info/dw/en/pr ... ovs_page=1

Ar fi fost interesant si testul efectuat cu aceeasi sarcina, aplicata pe o placa cu aceleasi dimansiuni, insa, din aliaj de aluminiu... Dar si cu sarcini mai mari, cu momentele de rupere, la toate materialele luate in discutie, nu???

Da, marele avantaj al acestor materiale inovatoare folosite la mulinetele construite recent de Daiwa (si alte firme), pe langa masa foarte mica, este acela ca rezista bine la apa sarata si ca atare nu se oxideaza. Asta imi aduce aminte de o masina facuta de nemti, pe care am avut-o cu zeci de ani in urma, care era usoara, cea mai usoara, si nu se oxida caroseria ei in veci... Trabant se numea...

Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 11 Aug 2018, 06:36

Am pentru servisare-ungere, mai exact, un Shimano Stradic FB , corp din ci4+.
Este a unui prieten care pescuieste foarte mult la somn si este obisnuit cu scule de forta gen Penn , nu cu fineturi de spining..Drept urmare o tratat Stradicul ca si cum ar fi Penn, trantindu-l prin barca ori pe ponton. In urma faptului Stradicul are o lovitura in rotor in urma careia s-a desprins putin din vopsea odata cu o bucatica mica de material, deci lovitura a fost destul de serioasa. In ciuda faptului , rulajul nu pare sa fie afectat, a pescuit cu ea in continuare.

Daca este sa comparam compozit(pe baza de carbon) si metalul ca si material pentru carcase , eu vad lucrurile cam asa..
Faptul ca este din metal-ce nu poate fi decat un aliaj usor pe baza de aluminiu- nu inseamna ca mulineta este indestructibila. Era in urma cu cativa ani pe aici pe forum cineva cu un Shimano cu piciorul mulinetei retezat-omul cazuse pe cand avea lanseta in mana si ghinion, cazuse exact pe mulineta.

Cele cu corp din alt aliaj decat aluminiu, sunt foarte grele.
Indiferent daca e aluminiu sau alt metal, locasurile rulmentilor nu sunt prelucrate la toate modelele . Sa prelucrezi un locas de rulment preupune o faza de lucru pe CNC, ceea ce ridica semnificativ costurile.Daca locasul unui rulment nu este in cote de rulment si mulineta este expusa la soare ore intregi apare fenomenul de dilatare cu toate consecintele ulterioare. Cred ca materialele compozite sunt mai putin predispuse la dilatare decat aliajele usoare, si asta este un plus in favoarea lor. Un alt minus pe care il vad la metale este faptul ca pot avea pori sau mici goluri din turnare, ceea ce poate duce la pagube la fel de mari.Compozitele au elasticitate mai mare decat aliajele usoare, chiar daca par fragile nu se rup in sarcina..Cunosc n exmple de somni capitali dati afara cu mulinete de spining mici in raport cu dimensiunea capturii..Unul dintre acesti pesti avea in jur de 2 m si a fost scos dintr-o apa curgatoare, curent puternic si agaturi..mulineta era din ci4. Toate acestea ma fac sa privesc compozitele ca si pe o alternativa deloc de refuzat. Pentru spining, in special pentru pescuitul cu fire foarte subtiri , la salau, sunt o adevrata revelatie..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
lau_bau
veteran
veteran
Mesaje: 2021
Membru din: 23 Ian 2012, 19:13
Localitate: Timisoara

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de lau_bau » 11 Aug 2018, 11:10

Va salut
Poate cineva sa imi indice cum sa pun fir corect pe o daiwa de 3000 fara sa am problema la lansare,dril, etc...???
Am văzut că majoritatea pe daiwa pun firul usor conic cu baza mare spre piulita de strângere a franei pt a nu face peruci.
La Shimano de la gen Arcspool nu exista aceasta problema.
Multumesc.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 11 Aug 2018, 14:09

@lau_bau

Va salut.

Pot sa va spun cum procedez eu, in conditiile in care am incalcit ultima data firul in urma cu vreo 10-12 ani si in prezent sunt utilizator exclusiv de mulinete de la Daiwa.

Chiar azi, de dimineata, mi-am facut de lucru vreo 3-4 ore cu tamburii si firele. Am mai adaugat buraj sub firele care s-au mai scurtat in timp si la doua din mulinete am schimbat cate una din saibele de sub tambur cu altele putin mai groase. Am facut acest lucru, fiindca a existat o mica conicitate a firului stocat, aproape imperceptibila, inspre buza tamburului (asa cum ati spus dv. ca ,,se poarta" la unii) Imi place sa vad firul incarcat drept, fara nici cea mai mica conicitate, in nici o directie si insist pana obtin perfect acest lucru. Pot sa va pun si poze cu toti tamburii daca exista cea mai mica indoiala asupra acestui aspect.

Conicitatea, inspre buza tamburului, este de obicei efectul uneia sau mai multor uzuri cumulate, mai degraba decat al unui trend benefic si intentionat.

De ce nu incalcesc firele? Fiindca mi-am format o deprindere, care a devenit un gest automat: Stopul pe fir, spre finalul lansarii, cu degetul pe buza tamburului, urmata de inchiderea cu mana a pickupului si imediat intinderea firului tragand de el putin din fata mulinetei. Astfel spirele sunt bine stranse pe tambur si nu vor pleca decat frumos, pe rand, la urmatoarea lansare, nu mai multe deodata ca sa genereze peruci. Aceasta deprindere mi-am format-o cu mult inainte de a incepe sa folosesc Daiwe si nu are legatura cu aceasta firma.

Dupa ce legea a permis pescuitul in timpul noptii, spinningul pe intuneric mi-a adus si o rata mare de peruci, pana am adoptat procedeul descris mai sus. De atunci, il utilizez in mod automat si ziua. Pare complicat, dar dureaza doar 2 secunde, odata ce l-ai deprins si s-a terminat cu perucile pentru totdeauna. Prietenii cu care pescuiesc si au adoptat metoda mea, au scapat si ei de problema cu incalcitul firului.

Depinde de dv. daca sunteti dispus sa incercati. Precizez inca odata, ca procedeul este valabil pentru toate marcile de mulinete.

Sa auzim de bine!

Rew.

Scrie răspuns