Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 12 Iul 2017, 09:36

@ Semlecangheorghe
semlecangheorghe scrie:@T-dum..ce parere aveti despre Daiwa Ninja?
Imi pare rau, dar nu pot deocamdata sa va ofer informatii suplimentare fata de cele ce apar in prezentarile oficiale despre Daiwa Ninja. Inca nu am avut contact cu aceasta mulineta si sunt si eu curios ce contine. Cred ca este in aceeasi categorie valorica si structurala cu Daiwa Revros. Totusi, la o examinare vizuala, Revrosul are un pickup mai pretentios. Ninja are ca si BG-ul pickup din sarma, nu tubular. Chiar luam in calcul sa cumpar si un BG si sa inversez pickupul sau chiar rotorul cu totul intre Revros si BG, ca sa am un BG superechipat, iar Revrosul cu pickup de BG sa-l vand la pret redus...

@ Zvic.
zvic scrie:Tdum, fenomenul ala cu 6 cocoase apare si la BG
Va multumesc pentru informatie. Poate totusi e o inovatie prezenta pe noile modele... mai vedem. Dumneavoastra ati simtit vreo imbunatatire sau vreo senzatie diferita in lansare fata de modelele vechi?

@ Spring
Spring scrie:Si cand faci peruci cu jumate de tambur? si cu conicitatea care trebuie?
Cu tot respectul, dar cred ca in acest caz nu e vorba de vreo problema la mulineta.

@ Rine
rine scrie:Daca nu-i lanseta încărcată suficient, daca n-ai recuperări mai ,in sarcina ,orice mulineta face peruci după câteva recuperări "slim"ca sa zic așa .indiferent cat de încărcat este tamburul.și cand rup, mulinez tinand firul (orice fel)tensionat printre degetele .lucrurile astea le știm toți ca d'aia tensionam firul cand Îl tragem de pe rola.poate nu stiu eu dar mulineta sa nu necesite procedura asta nu există.
Corect. Ader si eu la ceea ce spuneti.
Cu ceva ani in urma, am incalcit si eu ceva fire in timp ce pescuiam noaptea si nu apreciam corect momentul stopului in lanasare. Foloseam Okuma Alumina pe atunci, desi nu are importanta. Mi-am format insa deprinderea de a trage de fir in fata mulinetei dupa ce inchid pickupul si sa strang astfel spirele pe tambur. Pescuind la jig, (chiar si la vobler) exista timpul necesar pt. a face asta. De atunci n-am mai avut probleme. Si prietenii cu care pescuiesc au scapat de ,,peruci" procedand asa.

Rew.

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de zvic » 12 Iul 2017, 16:25

Nu simt nici o diferenta dpdv lanseuri, cam la fel. Pe de alta parte nici nu mi se pare bg ca fiind foarte fortoasa, totusi e ok pentru ce le folosesc eu.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de George1985 » 13 Iul 2017, 15:10

zvic scrie:Nu simt nici o diferenta dpdv lanseuri, cam la fel. Pe de alta parte nici nu mi se pare bg ca fiind foarte fortoasa, totusi e ok pentru ce le folosesc eu.
Zvic cum e BG 2500 comparativ cu Bradia ca forta?
Bradia am avut si imi pare rau ca am dat-o, Bg am pescuit doar de 3000 si nu foarte mult.

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de zvic » 13 Iul 2017, 18:08

Fata de bradia 2000 nu am facut comparatia, la rece pare mai fortoasa ... dar daca pun manivela de la bg pe bradia 2000 .... fac un 2000r+ -vorba lui tdum.
Trebuie sa le testez in aceeasi partida cu aceeasi naluca.

Fata de certate vintage custom 2500r (tocmai am dat-o) nu e la fel de fortoasa.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de George1985 » 14 Iul 2017, 09:02

Asa am auzit si de 3000 ca nu are forta mare cand recuperezi reactive, dar in dril are destula.

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de mircea13 » 15 Iul 2017, 07:31

semlecangheorghe scrie:@Tdum -referitor la rolul santului de pe galetul Shimano.
Marea problema a spiningului este ca rasuceste firul.Practic fiecare rotire a tamburului rasuceste firul textil ori mono in jurul propriei axe. La monofilament apar dupa o vreme buclele , iar la textil spirele se tensioneaza .

Unii cauta sa reduca aceste rasuciri (la textil) lasand firul cu capatul liber sa il duca apa, dupa care tin firul intre degete si recupereaza..Firul se derasuceste.Santul din galet ajuta la acesta derasucire.Iar aripioara de sub galet, specifica shimano, face ca apa si mizeria care vin pe fir sa nu ajunga in totalitate pe tambur .Dupa mine este cel mai bine gandit galet existent pe piata la categoria muinete de spining.

Despre asezarea firului cu doua cocoase este specifica sistemului pe cama , se regaseste si la Shimano la modelele sub Technium si problema la ele nu este atat la lansare cat la finetea cu care cedeaza fir in dril, mai ales daca firul este subtire.Sistemul pe wormshaft (si variantele lui )aseaza firul in asa fel incat poti regla frana la mare finete , lucru util in multe situatii pe care nu mai vreau sa le detaliez aici..

Am pescuit cu ambele tipuri de asezare a firului si stiu ce vorbesc, spre deosebire de talibanu' Georgel care nu-i bun decat sa vorbeasca aiurea pe linga subiect..ca de obicei..
https://www.youtube.com/watch?v=xPSZMsAmdtM
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de mircea13 » 15 Iul 2017, 08:05

Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 08 Aug 2017, 09:22

Daiwa Prorex Spin 2500 RA - in acord cu titlul topicului - ,, povestea merge mai departe "

O mulineta care are la baza mulineta Daiwa BG si care este echipata cu un pickup de categorie superioara, adica tubular, are 8 rulmenti cu bile si o masa de 285 de grame, ceea ce este destul de putin, avand in vedere ca beneficiaza de un corp marimea 3000 (din aluminiu) si de angrenaje de marimea 3000, echipat cu rotor si tambur de 2500, pentru a abtine un plus de putere. In rest, aceleasi caracteristici ca si Daiwa BG si nu le mai amintesc din nou.

Ceea ce este interesant de observat, la acest model Prorex este ca exista atat in varianta Prorex XR 2500 RA, cu ulei magnetic, cat si in varianta Prorex Spin 2500 RA fara ulei magnetic. Pare a fi un model cu care producatorii japonezi au tatonat piata... Oare au si ei indoieli...? Ramane de vazut feedbackul pietei.

Daiwa Prorex Spin 2500 RA, o mulineta bine echipata si rigida, careia ii intrevad succesul in spinning. In ceea ce ma priveste, preferam insa un raport de recuperare sub 5:1 in locul celui de 5,6:1. Altfel, daca ar fi sa fac o comparatie, as asemui-o ca performante si structurare generala cu Daiwa Bradia 2500 R. Cam atat.

Va doresc un pescuit cat mai placut si probleme cat mai putine.

Rew.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de George1985 » 08 Aug 2017, 12:10

Tdum ai vazut vreuna pe interior?

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 08 Aug 2017, 21:46

T-dum, de ce considerati pickup-ul tubular superior fata de unul clasic tip tija??
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns