Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de George1985 » 10 Iul 2018, 08:22

Se intretin si discurile de frana de pe mulineta?
Mulinetele mele nu au fost nici macar desfacute de cand le am pe partea respectiva...
Singurul lucru care il fac este sa mai curat/adaug, de 2-3 ori pe an, niste vaselina pe zona de contact dintre "fluture" si discuri.

Cred ca frana ATD a fost dezvoltata pt pescuitul cu fire subtiri/subdimensionate.
Din filmulete lucreaza bine pt cateva tipuri de pescuit pe care le practic.
Un Prorex LT 2000 am invartit prin magazin, mi s-a parut ideal pt fineturi.
Momentan am pe "finete" cu Bradia 1503 care are o frana foarte slaba pt jig sau stiuci mai imbracate. Dar e potrivina ca marime/greutate pe batul de 2.40.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 10 Iul 2018, 09:44

@ George1985
Va salut stimate domn.
George1985 scrie:Se intretin si discurile de frana de pe mulineta?
Mai rar, dar, da, se spala si se ung, daca sunt impregnate cu mizerie/particule rezultate din frecari.

La toate mulinetele cu sistem de franare de tip ATD pe care le-am deschis, am vazut in tambur o vaselina de culoare albicioasa si cred ca in mare parte si acesteia i se datoreaza proprietatea aparte de a patina la bruscari, mult mai usor decat la tractiune lenta/sustinuta. Asta in teorie si in filmuletele de prezentare ticluite de producatori. In practica, poate fi doar buna si atat, fara sa difere prea mult de restul franelor. Dar asta, o simt cel mai bine utilizatorii... Daca vor, pot sa confirme sau sa infirme aici... Eu n-am pescuit pana acum cu asa ceva.
George1985 scrie:Singurul lucru care il fac este sa mai curat/adaug, de 2-3 ori pe an, niste vaselina pe zona de contact dintre "fluture" si discuri.
Procedura pe care spuneti ca o executati, ajuta doar in cazul Daiwelor de tip Real Four, la care intr-adevar, baza knobului de reglare a franei, prin strangere/destrangere se freaca pe discul metalic din tambur, cu care vine in contact. La alte tipuri de Daiwe, nu trebuie uns in acel punct, fiindca nu serveste la nimic, knobul avand baza de sprijin prevazuta cu o catare ce nu-i permite sa se roteasca pe ax, deci nici sa se frece de discul cu care vine in contact, ci doar sa apese pe el.

Rew.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de George1985 » 10 Iul 2018, 10:48

tdum scrie:@ George1985
Va salut stimate domn.
George1985 scrie:
George1985 scrie:Singurul lucru care il fac este sa mai curat/adaug, de 2-3 ori pe an, niste vaselina pe zona de contact dintre "fluture" si discuri.
Procedura pe care spuneti ca o executati, ajuta doar in cazul Daiwelor de tip Real Four, la care intr-adevar, baza knobului de reglare a franei, prin strangere/destrangere se freaca pe discul metalic din tambur, cu care vine in contact. La alte tipuri de Daiwe, nu trebuie uns in acel punct, fiindca nu serveste la nimic, knobul avand baza de sprijin prevazuta cu o catare ce nu-i permite sa se roteasca pe ax, deci nici sa se frece de discul cu care vine in contact, ci doar sa apese pe el.

Rew.
Va salut
Ale mele sunt real four, deci din prostie am nimerit sa le ajut cumva...

Cu respect!
Multa sanatate!

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 11 Iul 2018, 05:03

Am desfacut frana de la Fuego Aunt discuri din aluminiu si discuri din pasla. Astea din urma sunt impregnate cu un fel de vaselina albicioasa semitare. Probabil ca sa se evite aplatizarea excesiva a discurilor din pasla.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 12 Iul 2018, 12:56

Rugaminte:

Daca a dat cineva, pe undeva, de schema mulinetei Daiwa Exist - 2018, il rog sa posteze aici un link sau o poza cu aceasta schema. Pana voi avea ocazia sa deschid una si sa constat singur cum au alcatuit-o, va mai trece ceva timp si sunt curios daca macar de data asta le-a iesit cum trebuie, daca tot au modificat-o radical, monocoque, etc... In special, ma intereseaza cate sprijine antitorsiune are axul tamburului. Daca e tot unul si acela bazat tot pe frecare si nu pe rostogolire, atunci nu va fi mai rezistenta decat anterioarele, fie ele Exist ori Certate, Branzino, sau altele, fiindca se uzeaza axul tamburului si ghidajele prin care culiseaza acesta, inainte de a se uza dantura... cum am vazut de atatea ori. Am pus aici si pe alte topicuri, cu nenumarate ocazii si poze exact pe aceasta tema, poze care din pacate nu se mai vad pe acest forum, probabil, niciodata...

Deci, sa vedem daca ,,frumoasa" asta va fi o ,,iubire" de-o vara sau una de-o viata?

Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 13 Iul 2018, 09:32

Da, a dat de schema mulinetei Daiwa Exist 2018 dl. Semlecan Gheorghe si a postat-o pe topicul cu reparatii. Ii multumesc mult, mi-am satisfacut curiozitatea si mi-am luat portia de dezamagire in acelasi timp examinand-o. Aveam asteptari prea mari de la ei (de la inginerii firmei Daiwa)...

Rew.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de George1985 » 13 Iul 2018, 09:53

De ce sunteti dezamagit?
Cei care au avut ocazia sa le invarta au pareri favorabile.
Modelul vechi 2015 merge foarte bine, ma tot uit dupa unul SH...nu apar mai deloc.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 13 Iul 2018, 10:35

Domnule George, cum sa nu fiu dezamagit? Suntem in 2018 si mulineta de top de la Daiwa are un singur suport antitorsiune, si acela nu e pe rulment ci pe frecare pe o bara? Ce relevanta mai are ca se invarte bine in gol? Am vazut poate prea multe mulinete cu un singur sprijin antitorsiune, chiar cu rulment pe el, (Morethan, Infinity Q, Bradia) care au ajuns sa troncane inainte de a aparea uzura danturii si rontaitul, fiindca s-au uzat atat axul tamburului cat si bucsele prin care culiseaza acesta. Am pus zeci de poze cu dovezi in acest sens pe mai multe topicuri si am discutat de nenumarate ori pe aceasta tema. Vor fi destui care vor da banii pe asa o mulineta, dar nu si eu! Cei mai dezamagiti de ele vor fi cei care le vor folosi intensiv. Apoi vor aparea la vanzari second hand. Un sfat prietenesc: Nu va bucurati daca se iveste o astfel de ocazie si nu cheltuiti degeba! Si asta v-o spun eu, ca un utilizator exclusiv de Daiwa.

Rew.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de George1985 » 13 Iul 2018, 10:53

Si eu folosesc daiwele de mult timp.
In afar de probleme aferente seriilor respective tip antiretur care da rateuri, galet zgomotos sau aserea firului conica(rezolvat cu distantiere) nu mi-au pus probleme.
Nu stiu sa fie o mulineta pe viata, nici macar branzino sau saltiga de la daiwa.
In fine pe Dunare se intampla niste chestii care fac pestele inactiv, de mai scriu pe forumuri...
Suntem prea putini care ne activam intr-o discutie pt a forma o parere obiectiva 100%.
Deoarece fiecare foloseste/intretine mulineta corespunzator sau nu.
Niciuna nu are doua bari antitorsiune,dar au cativa ani si functioneaza "dupa buget".

Ce pot sa afirm.. Made in Japan, la mulinetele din seriile mai vechi, este un Must Have!!!

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de SF » 13 Iul 2018, 15:26

tdum scrie:
Nu am intre Daiwele mele niciuna cu ATD, de aceea am intrebat despre ele eventualii utilizatori. Desi spuneti ca se comporta bine frana, am totusi doua intrebari, zic eu legitime, pentru doua situatii destul de frecvente:

1) Cum poate fi extras rapid dintre structuri pestele intepat, daca mulineta da drumul in mod automat la fir sub valoarea de franare reglata, atunci cand o bruscam?

2) Daca intra un somn pe naluca cu care dam la salau si o ia din loc in viteza, tragand rapid firul cedat lesne de frana ,,automatica" chiar si stransa ulterior, mai este vreun avantaj de pe urma acestei ,,imbunatatiri"?


Rew.
Ziceam pe undeva ca tensiunea nu-i constanta in fir in tiempu luptei , si cand pleaca in viteza ai mai mult decat cand pleaca incet . O comparam cu un individ care se suie pe cantar , daca o faci incet acu marcheaza aproape greutatea , daca sari poate rupi cantaru :D
Sa zicem , o linie de 6 lb (intodeuna cand zic asta ma gandesc la toata linia , fir , leader , noduri , carlig ) cu frana de 5 lb nu ar trebui sa se rupa niciodata , insa asta depinde de viteza cu care trage :wink: , asta nu se poate separa , nu exista . De la o anumita viteza in sus tensiunea in fir o sa depaseasca limita de rupere a firului , chiar daca frana ramane pe 5 si funsctioneaza perfect . Intodeauna am spus ca exista ceva mai multe specii decat cele pescuite in Romania , si prin urmare trebuie vazuta treaba din mai multe unghiuri .

Pescuiesc cu scule fara ATD , insa umblu la frana de ori de cate ori ii nevoie in drill , ii normal , la fel sa ridic pick-upu daca situatia o cere (cam greu cu Van Stall :wink: ) , ii normal sa pun mana pe tambur pentru ca am nevoie de un extra insa fara sa-mi reduc posibilitatea de a reduce cat mai repede cada ii cazu .

Aia care au scornit asta au ajuns in punctu asta .

Aia cu antireturu nu o mai comentez , nu cred ca are rost .

In structuri , la pesti care intra , dai din start mai strans , mai gros , cu mai mult leader si cu atentie sporita , oricum , odata ce intra nu mai scot fir mult , deci se cam termina cu franatu

Scrie răspuns