Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
RYOBI
veteran
veteran
Mesaje: 2792
Membru din: 10 Mar 2006, 11:19
Localitate: BISTRITA

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de RYOBI » 18 Iun 2018, 18:42

Salut tdum ceva comparatii intre stella fi si fj sau aici e doar daiwa.Ms
Am 60 de bile albe.
fanatic76starter@yahoo.com
0745373235

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 18 Iun 2018, 20:39

Va salut.

V-am raspuns (cu placere) pe mesageria privata, intrucat intrebarea dumneavoastra si implicit raspunsul meu, nu au nici o legatura cu acest topic, care este dedicat exclusiv pentru Daiwa.

Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 07 Iul 2018, 12:27

Ziua buna!

Cred ca nu mai este o noutate, faptul ca inginerii de la Daiwa au implementat in unele din noile lor mulinete, un sistem de franare mai ,,sofisticat", denumit Automatic Tournament Drag, pe scurt ,,ATD" , sistem care se vrea superior celui anterior, Ultimate Tournament Drag pe scurt ,,UTD", desi notiunea de ,,ULTIMATE" in mod logic, exclude ideea ca ar mai putea exista altceva si mai bun. Altfel, denumirea UTD se poate dovedi o etichetare neinspirata...

UTD - presupune un sistem de franare echipat cu discuri de franare mult mai rezistente in timp, deci care isi vor pastra pentru mai multa vreme integritatea si performantele - lucru pe care dealtfel si-l doreste oricine, deci o proprietate exceptionala, daca este si autentica...

ATD - presupune un sistem de franare cu un comportamnet dual si anume, in prima faza a drillului, deci cea a socului datorat inteparii pestelui, frana actioneaza cu o valoare mai mica (deci poate ,,patina") iar in faza ulterioara inteparii, aceea de obosire, dirijare si apropiere a pestelui, valoarea fortei de retinere a firului, (a franarii) se comuta AUTOMAT la valoarea presetata din knobul de reglare.

O ciudatenie, o optiune, un dezavantaj, sau dimpotriva, un oarecare avantaj?!?!

Daca ar fi sa imi dau cu parerea, as spune ca nu e o optiune, fiindca nu putem opta cu DA sau NU in cazul ATD -ului, prin simplul fapt, ca odata implementat in mulineta, suntem nevoiti sa-l utilizam, fie ca ne place sau nu, fara posibilitatea de conversie optionala de la ATD la RTD - Regular Tournament Drag. Un buton de setare, sau o alta varianta, de exemplu livrarea mulinetei spre consumator, avand si un kit de conversie a franarii (discuri normale, etc) ar reprezenta o optiune. Asa... fara optiunea respentiva, m-as vedea nevoit sa-i implementez eu un sistem nou, modificat, care presupune analiza, gasirea de solutii, realizarea practica a componentelor, etc, in situatia in care nu m-as impaca cu ATD-ul (si chiar cred ca nu m-as impaca cu el). Pentru cei mai multi utilizatori insa, pt. care nu ar fi disponibila modificarea in regie proprie, ar ramane doar varianta evitarii achizitionarii unei astfel de mulinete (sau o cheltuiala suplimentara cu modificarea). Asa procedez si eu in situatii in care imi sunt anulate optiuni. Evit produsul respectiv. De exemplu, mulinetele fara buton de decuplare a antireturului, pentru mine, ca pescar, NU EXISTA! Manivelele fara buton de pliere rapida, pentru mine, ca pescar, NU EXISTA! Betele dintr-o bucata, pentru mine, ca pescar, NU EXISTA! etc...

Deci, am rezerve mari asupra eficientei si necesitatii existentei in noua mulineta Daiwa a acestei ... nascociri, care cert, nu este o optiune, ci dor altceva, cel mult o ,,inovatie" (asta, daca functioneaza cu adevarat), bagata fortat pe gatul consumatorului, cu o denumire pompoasa... Nici nu-mi dau seama cu exactitate cum ar trebui procedez ca sa reglez franarea la acest sistem ATD. Sa trag de fir repede sau lent, mai mult sau mai putin, in socuri repetate sau in tractiune lenta? Eu unul am nevoie sa pot intepa bine, pe masura contrei pe care o dau, in functie de distanta la care este naluca, iar firul sa fie protejat impotriva ruperii atat la soc cat si la tractiune. Intotdeauna raspund muscaturii cu o intepare dozata si mulata pe situatia respectiva. E optiunea mea, pe care nu as ceda-o in favoarea ATD - ului.

Daca este cineva care foloseste deja o mulineta Daiwa dotata cu aceasta inovatie - ATD, atunci il rog sa ne spuna cat de eficienta este (desi am indoieli) si daca chiar e, atunci sunt curios daca ajuta sau doar incurca. Eu unul prefer frana care ,,da fir" constant, strict la valoarea pe care i-o stabilesc EU, la inceputul partidei. Pentru o astfel de frana acord destul de mult timp si fac eforturi si teste, pentru a obtine o functionare cat mai fluenta, fara blocaje, intre un minim si un maxim de retinere a firului. Doar asa pot avea incredere deplina in mulineta pe care o utilizez.

Asa e si asa functioneaza pentru mine, deci e doar parerea mea, de aceea astept si parerile dumneavoastra ca sa inteleg mai bine situatia de ansamblu. Multumesc.

Rew.

sile07
junior
junior
Mesaje: 70
Membru din: 12 Ian 2015, 16:00
Localitate: Iasi

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de sile07 » 07 Iul 2018, 20:26

Pe la minutul 10.10 exemplifica clar eficienta ATD-ului...si diferenta fata de sistemul vechi de franare.
https://www.youtube.com/watch?v=_qHDvyrsnwE
Detin de vre-un an si jumatate o astfel mulineta cu ATD si nu am pierdut pesti la intepare sau in drill din cauza franei. O sa te distrezi cu filmuletul, HAI, HAI...

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Spring » 07 Iul 2018, 21:50

Mai oameni, marketing e marketing. Frâna aia e doar o frâna pe disc. Nu e inginerie spațială. E normal ca la mulinetele ieftine sa meargă cu rateuri și la alea scumpe sa meargă mai bine. E simplu. Plm nu mai filozofati atâta. Oricum toată stima pentru Daiwa pentru ce au făcut in ultimii doi ani. Forțează și concurenta sa facă produse mai ieftine și mai bune, și noi ca pescari avem de câștigat.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 08 Iul 2018, 01:20

sile07 scrie: O sa te distrezi cu filmuletul
Da, m-am amuzat putin de entuziasmul fetei vis-a-vis de performantele mulinetei testate de baieti in filmulet. Altfel, nimic nou. Mulineta cu ATD cedeaza fir lesne atunci cand este bruscata si intra in regim normal de franare setata doar in tractiune lenta.

Nu am intre Daiwele mele niciuna cu ATD, de aceea am intrebat despre ele eventualii utilizatori. Desi spuneti ca se comporta bine frana, am totusi doua intrebari, zic eu legitime, pentru doua situatii destul de frecvente:

1) Cum poate fi extras rapid dintre structuri pestele intepat, daca mulineta da drumul in mod automat la fir sub valoarea de franare reglata, atunci cand o bruscam?

2) Daca intra un somn pe naluca cu care dam la salau si o ia din loc in viteza, tragand rapid firul cedat lesne de frana ,,automatica" chiar si stransa ulterior, mai este vreun avantaj de pe urma acestei ,,imbunatatiri"?

Va multumesc domnule ,,sile07" pentru raspuns si ma bucur ca pe dumneavoastra mulineta cu sistem ATD va serveste multumitor. Cu respect!

Spring scrie: Plm nu mai filozofati atâta.
Bine. Eu folosesc doar mulinete de la Daiwa, dar nu am intre cele 10 bucati cu care imi fac ,,damblaua" niciuna cu ATD, asa ca mi-am permis sa intreb utilizatorii despre aceasta frana minune...

Imi pare rau domnule ,,Spring" daca v-am produs iritare ,,filozofand". De aceea, nu mai adaug nimic, iar subiectul acesta este incheiat din acest moment pentru mine. Scuze de deranj.

Rew.

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Spring » 08 Iul 2018, 10:18

Domnule Tdum îmi cer scuze ca am fost așa incisiv. Nu a fost frumos din partea mea și nu meritați o atitudine cum a fost a mea. Ce vroiam sa punctez e ca diferența dintre frânele astea e mai mult la nivel de marketing decât de tehnologie. Așa cred eu.
Multă sănătate!
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 08 Iul 2018, 16:33

@Spring

E totul in regula, nu va faceti probleme! Multumesc mult pentru urarea de sanatate (chiar am nevoie). Numai bine!

Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 08 Iul 2018, 17:58

Pescuiesc cu o asemenea frana de cca jumate de an.

Sunt intru totul in asentimentul celor spuse de T-dum referitoare la oportunitatea si valoarea practica a unei astfel de frane. Mi-am exprimat cam aceleasi idei in legatura cu astfel de frana pe alalalt forum si am fost luat la misto cand am ridicat intrebarea daca e eficienta in intepare,zicandu-mi-se la misto ca as fi afirmat ca nu e buna la pescuitul salaului. Ceea ce este si mai amuzant este ca astfel de talibani Daiwa nici macar nu au fost in stare sa explice ce inseamna frana ATD. :D :D Mai jos doua video edificatoare

https://www.youtube.com/watch?v=ga2_XZKB_mE

https://www.youtube.com/watch?v=ga2_XZKB_mE

Dupa parerea lui Allan Hawke ATD , este tot una cu UTD, fiind doar o chestiune de marketing , insa dupa filmuletele de mai sus se pare ca ....ATD exista..

Deaorece am pescuit preponderent cu Shimano, e firesc sa o compar cu aceasta frana..mie imi place sa reglez frana in functie de naluca,fir,distanta,lanseta..vreau sa cedeze fir exact asa cum am reglat-o, nici mai mult nici mai putin..ATD e ciudata deci pentru mine, trebuie sa fiu atent cum o reglez..la primul peste care l-am prins cu acesta frana-un pastrav bataios- a fost necesar sa umblu la frana in dril de vreo 3 ori pina am gasit pozitia buna.

Eu nu zic ca nu e buna, de exemplu la firele subtiri si moi e o protectie suplimentara..doar ca trebuie sa tii cont de particularitatile ei..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 08 Iul 2018, 19:59

Desi am spus ca nu mai ,,filozofez", mai am totusi de adaugat ceva, daca nu este cu suparare, legat de acest subiect. Am adus in discutie frana de tip ATD de la Daiwa, fiindca eram curios ce relevanta are din punct de vedere practic, adica din perspectiva utilizatorilor. Din punct de vedere structural, asa cum am vazut impreuna in cadrul acestui topic, v-am prezentat mai multe mulinete Daiwa cu sistemul ATD, cum ar fi modelele Saltist, Prorex, BG, (poate si altele) si impresiaia pe care mi-au creat-o, este aceea ca nu implica o tehnologie diferita din punct de vedere al elementelor structurale. Deci, daca sistemul chiar functioneaza in peactica, asa cum spune constructorul, atunci aceasta se datoreaza proprietatilor materialului din care sunt confectionate discurile de franare si care dau efectele speciale, proprii ATD-ului. Daca e asa, atunci, grija mare si cu intretinerea/ungerea acestor discuri speciale.

Sincer, credeam ca e doar marketing, de aceea am si intrebat, deoarece pun mai mare pret pe informatiile ce vin de la utilizatori decat pe cele venite de la producatori.

Rew.

Scrie răspuns