Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de George1985 » 18 Feb 2018, 12:52

De asta spun ca seriile noi au probleme. Se produc foarte multe si nu sta nimeni sa le verifice pe bucata. Apoi sunt probleme de calitate a fabricatiei.
Feedbackul v-a face sa imbunatateasca calitatea, in mod normal.
In un an doi se vor remedia...sper.
Eu am patit cu un bat care mi-a venit si era stramb, l-am expediat instantaneu.
La a doua comanda am cerut vanzatorului sa il verifice inainte...nu dureaza asa mult si e mai ieftin pt amandoi.

Totusi Fuego imi pare o mulineta putin subdimensionata pt Dunare.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 18 Feb 2018, 15:50

Marimea 2500 Fuego LT are tamburul mai mic in diametru decat Ultegra 2500(2012) cu aproximativ 2mm.. Diametrul axului este cu doar 4 sutimi(0.04mm)mai mic la Fuego decat la Ultegra. Totusi puterea drag-ului este data mult mai mare la Fuego decat la Ultegra. Anul trecut, nedorind sa schimb firul , am PUS Ultegra la lucru cu jiguri 10-28 gr..totul a fost ok, atunci nu vad de ce n-ar merge Si Fuego pe gramajele acelea..vreau sa vad cat de ergonomica este in pescuit, cata atentie trebuie sa-i dau pentru bucle, si cum merge frana pe viu..acel ATD. Ambele mulinete au raport de recuperare identic sau foarte apropiat..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 20 Feb 2018, 17:33

Intre prieteni, ne-am comandat in total 4 mulinete Daiwa. Doua Fuego si doua Legalis.
Initial Fuego nu a fost pe stoc , si a venit un Legalis 2500LT. Ruleaza impecabil. Apoi au venit cele doua Fuego , noi asteptandu-ne sa mearga ca si Legalis-ul daca nu mai bine. Ei nu a fost sa fie asa. Fuego ajuns la mine merge ca o rasnita. Ailalata Fuego nu e rasnita dar nu ruleaza smoothnes, ruleaza greu. Am desfacut Fuego si dupa indelungi bibileli cu lupe si tot felul de lanterne am gasit in interiorul axului melcat o portiune de cativa mm. care era numai santuri. Initial asa se simtea de parca era nisip , apoi am intrat cu o perie de fina de la aerograf si am reusit sa atenuez ,incat nu mai agata. Din pacate ruleaza tot greu, deloc smoothnes..Apoi a sosit si Legalis, al doilea. Asta ,mergea ca si primul Fuego..rasnita.
Tehnic sunt mulinete foarte solide, diametrul axului la 2500 este cat la Biomasterul de 4000.Am fost superincantat de felul cum sunt prinsi rulmentii cu bile pe axul melcat. Rulmentul mic avea cota de rulment atat pe ax cat si in consola.Dupa ce se inchidea cu flansa avea 0 jocuri.Stinca. Rulmentul antirevers-pe arcuri elicoidale, cred ca superfiabil fata de alea anterioare ,cu lamele.Toate se invarteau lin, frumos, fara jocuri. In momentul cand era introdus axul tamburului..jale .Din punctul meu de vedere axul melcat este un rebut in serie..poate si axul principal sa aiba o oarecare abatere.In fine, am zis pas si din 4 Daiwa am returnat 3. ..adica 3 din 4..Pina acum am luat in considerare doar informatii de la alte persoane, iata cu parere de rau experienta mea personala cu Daiwa..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 20 Feb 2018, 18:12

Maestre, imi pare sincer rau pentru experienta neplacuta pe care ati avut-o. Nu stiu din ce sursa ati obtinut acele mulinete, dar cred ca daca ati fi asteptat pana apareau pe stoc la Total Fishing sau la un magazin din orasul dv. atunci ati fi fost scutit de toate belelele. Acesta e internetul, de multe ori o loterie! Oricum ar fi, faulteaza grav magazinele fizice. O suma de intamplari, asemanatoare cu a dv. m-au determinat sa inchid acum cativa ani sectiunea de pescuit din magazinul propriu. Vindeam produse impecabile pe care le verificam personal si tot nu puteam concura cu tentatia si comoditatea reprezentata de vanzarile online. Garantia calitatii nu poate rivaliza cu tentatia chilipirului... Asa ca am renuntat...

In lumina acestor informatii, imi pretuiesc cu atat mai mult vechile Daiwe cu care pescuiesc. Oricum, nu am tentatii sa le schimb. Am primit de curand o oferta de 1200 lei de la un amic pentru Infinity Q-ul meu de 2500 (Japan) si tot nu l-am dat.

Azi mi-am batut capul cu o mulineta (altceva decat Daiwa), pe care n-am s-o numesc rasnita (desi poate merita) si maiine am sa postez pe topicul de reparatii rezolvarea. Fusese doar asamblata prost de japonezi de data asta, dar macar era unsa, nu ca alte surori de-ale ei...

Va multumesc pentru informatii. Interesante!

Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 20 Feb 2018, 18:51

Pai au fost cumparate din Germania, cel putin le putem returna fara probleme.Daca o fi sa imi iau o Daiwa apoi, numai daca am posibilitatea sa pun mana pe ea, altfel nu.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de George1985 » 20 Feb 2018, 20:08

Nici produsele din Germania nu mai sunt ce erau odata...au inceput sa vina rebuturi si de acolo...
Macar sa stiu ca intentionam sa imi aduc o mulineta de acolo.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 20 Feb 2018, 22:09

Cei care vand, indiferent din ce tara sunt, nu au ei nici o vina in privinta asta. Singurul care este responsabil este producatorul..Vanzatorul dealtfel a si pus la dispozitie curier gratuit GLS, respectele mele pentru nemti..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Spring » 21 Feb 2018, 02:02

Daiwa a scos seriile astea sa rivalizeze cu shimano seria hangane. Balisticul lt e și ca design asemanator strădui lui fb, pana și dungile de la tambur sunt la fel. Fuego ataca seria ultegra-nasci. Angrenajele de aluminiu și rulmenții scumpi....trebuiau sa taie undeva la costuri. Mai bine puneau prețul mai mare cu 10% și erau mai atenți la calitate. Din păcate cam toți producătorii procedează la fel.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de stefanflorin » 21 Feb 2018, 07:31

Din ce am vazut, Fuego e zamac nu aluminiu deci care costuri
?
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 21 Feb 2018, 07:51

E aluminiu pe ax de otel si are garnituri de cauciuc pe capeti. Nu conteaza, chiar zamac ordinar sa fie, nu aveau jocuri deloc, un astfel de angrenaj bine uns tine mult si bine..probllema e ca unele piese sunt rebut. Asta e tot ..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns