Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Neamtul
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 31 Mar 2009, 22:33
Localitate: Timis

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Neamtul » 17 Feb 2018, 17:55

Fasaitul cred ca e de la magseal, il stiu si de la alte mulinete. Vezi sa nu fie indoita bara antitorsiune din partea de sus a carcasei. A explicat domnu tdum ce si cum pe o pagina anterioara. Acest fenomen nu l-am mai intalnit decat la o singura mulineta Daiwa, la un magazin din Timisoara, celelalte(acelasi model) mergeau impecabil. E trist sa primesti o mulineta cu defect, este adevarat dar atata timp cat eu am avut numai mulinete Daiwa bune in ultimii 10 ani, le voi cumpara cu incredere in continuare.
Zgomote de rasnita....am auzit de astfel de cazuri si la concurenta si stii la ce firma ma refer aici. Am si avut in mana cateva. Acelasi model, una ok, una rasnita, una jocuri, una fara jocuri deci nu vad sa fie superioara o firma sau alta.
Oricum, pacat, imi pare rau ca mulineta primita nu functioneaza ok. Chiar sunt curios ce vei gasi in interior, sa vad daca am banuit bine.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 17 Feb 2018, 18:30

Pai nu era unsa aproape deloc pe pinioane, si la racordul de oscilatie era grad pe o parte a gaurii superioare de culisare existand pericolul sa muste din bara de culisare..

Imagine
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 17 Feb 2018, 18:32

Sunt convins ca si la Shimano exista probleme similare, dar, nu cred ca la Shimano ai auzit ca la doua mulinete noi,aceeasi marime,acelasi model ,una sa adune firul bine, si ailalta sa il adune clepsidra..nuai Daiwa era capabila sa produca asa ceva.. :mrgreen:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Neamtul
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 31 Mar 2009, 22:33
Localitate: Timis

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Neamtul » 17 Feb 2018, 20:02

Sa inteleg ca acum merge? Ma gandesc ca dupa putina ungere si finisare a gaurii ar trebui sa fie ok.
Cu adunatul firului nu stiu. Nu am avut, nu am vazut sa fie probleme la ncio mulineta din cate am vazut sau avut, indiferent de fabricant.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 17 Feb 2018, 20:15

@ Semlecan Gheorghe.

Stimate domn, mi-ati starnit interesul cu aceasta semnalare a dv. pe care eu pana acum nu am intalnit-o la Daiwele noi-noute. Adica, zgomote datorate ,,agatarii in anumite puncte" si lipsa agentului de gresare.
semlecangheorghe scrie:Fuego asta..are un punct unde agata ceva si se aude un sunet dezagreabil
Puteti stabili o incidenta a ,,punctului unde agata" :

1) La fiecare tura de manivela?
2) La fiecare tura a rotorului?
3) La fiecare urcare/ coborare a tamburului?

Banuiesc varianta a treia. Daca e asa, cu voia dv. va sugerez sa ajustati putin orificiul circular din racordul de oscilatie/antitorsiune care culiseaza pe bara dinspre talpa mulinetei. Asta, daca nu cumva ati rezolvat-o deja intre timp.

Cat despre unsoare, nu inteleg cum au reusit sa unga pinionul condus (cel de bronz) asa cum se vede in poza si totusi, sa ramana uscat pinionul conducator in zona in care vine in contact cu pinionul condus, cum se vede in aceeasi poza. Oricum, problema pe care o semnalati, banuiesc, asa cum am sugerat mai sus, ca necesita si altceva pentru remediere, nu doar vaselina.

Sunt sigur ca aveti priceperea sa rezolvati problema si sa va bucurati in final de mulineta.

Si eu astept sa-mi ajunga Daiwa cu nr 11, tot noua, pt. a intregi ,,formatia", dar nu am nici o emotie legata de functionarea ei si sigur va aseza firul bine ca si celelalte 10. Am in prezent 19 tamburi incarcati corect. Oricum, e destinata pescuitului stationar si nu voi apuca sa o uzez, fiindca o voi folosi doar de doua-trei ori pe an.

Sper ca ne veti da in curand vesti bune!

Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 17 Feb 2018, 20:51

Am ajustat orificiul , si m-am bucurat prea devreme zicand ca am scapat ieftin.
Cand am bagat axul prin pinionul condus am constatat ca acolo exista ceva in care axul agata la fiecare culisare. Nu stiu ce este, am spalat cu wd 40 , am facut un dop de hartie pe care l-am trecut fortat de cateva ori stinga dreapta..nici un rezultat. Agata in continuare. Cred ca pinionul condus are un umar mic in interior si acolo este un grad pe care nu stiu cum o sa il scot. Deocamdata am lasat-o asa..Nu am mai intalnit problema aceasta..

Cat despre vaselina , mai mult ca sigur ca au pus un strop doi pe pinionul condus si atat , pe coroana dintata mare au uitat sa mai puna, asta este.

Desi pe site este data ca avand 7 rulmenti, pe cutie scrie ca are 6 rulmenti.
Eu am numarat in interior asa..2 pe axul condus, 1 pe roata de antrenare a camei , si doi pe capetii axului conducator. Total 5 +plus rulmentul antireveres.La galet are doua minunate bucse de teflon. Rulment , nu.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

lucalucian
senior
senior
Mesaje: 494
Membru din: 27 Apr 2010, 20:52
Localitate: Craiova

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de lucalucian » 17 Feb 2018, 21:07

De vina sunt si cei de la care ati comandat mulineta. Daca ar fi verificat-o si ar fi constatat ca nu merge fluid in mod normal nu trebuia sa v-o trimita. Dar puteti sa le lasati un review negativ, chiar asa ar trebui.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de George1985 » 18 Feb 2018, 10:08

Asta e riscul cand comanzi de afara produse.
Poate sa iti vina o mulineta defecta, un bat stramb sau un fir care nu are metrajul pe rola.
Din pct meu de vedere o zburam instantaneu retur.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 18 Feb 2018, 10:42

@ Semlecan Gherorghe.

Sunt incredintat ca veti rezolva problema, acum, ca ati verificat si stim ca nu e vorba de nici un blocaj pe barele stabilizatoare. Aveti mesaj privat.

Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 18 Feb 2018, 11:21

George1985 scrie:Asta e riscul cand comanzi de afara produse.
Poate sa iti vina o mulineta defecta, un bat stramb sau un fir care nu are metrajul pe rola.
Din pct meu de vedere o zburam instantaneu retur.
Da George, dar eu ma duc la Dunare si nu sa vina alta asa de repede..iar eu vreau sa o pescuiesc..si nu numai pe Dunare..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns