Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 15 Feb 2018, 12:50

Acum eu sunt plecat de acasa , dar am fost instiintat ca Fuego a aterizat la Arad. Sambata ma intorc, va stau la dispozitie in particular domnule T-Dum - cu orice informatii doriti despre Fuego, cu minima conditie sa puna firul bine, in caz contrar am sa o returnez fara sa umblu in ea.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

marcel gheorghita
senior
senior
Mesaje: 394
Membru din: 11 Dec 2005, 09:15
Localitate: Botosani

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de marcel gheorghita » 15 Feb 2018, 15:32

Neamtul scrie:Asa procedez si eu, indiferent ca mulineta are pickup cu inchidere manuale sau din manivela. Asa m-am invatat de la bun inceput. E mai sanatos asa pentru orice mulineta. Probabil de aia nici nu cred ca as avea probleme cu acest tip de tambur.Daca asta o sa fie singura lor problema, nu e mare lucru. Cred ca e mai important cum se prezinta mulineta pe termen lung-> angrenaje, frana, jocuri.
Inca nu sunt hotarat de care sa cumpar dar probabil va fi un Exceler...sau poate un Freams LT adus din Japonia. :roll: :lol:
Deocamdata urmaresc ce se discuta... :wink:
Am eu pe drum un Exceler LT 2500, din state....daca ai rabdare, iti spun cum e, cand ajunge....

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 15 Feb 2018, 15:51

In cazul in care aveti probleme cu vreo prastie din asta de Daiwa care aduna firul clepsidra iata mai jos o solutie simpla la aceasta problema.

https://www.youtube.com/watch?v=x1ge4gTIkDs
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Neamtul
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 31 Mar 2009, 22:33
Localitate: Timis

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Neamtul » 15 Feb 2018, 23:42

@marcel gheorghita
De ce din state? Era mai simplu si mai ieftin din EU.
Oricum, eu vorbeam de Freams LT, Exceler pot sa fac rost rapid daca imi trebuie. Freams nu stiu daca va ajunge prea curand la noi, e o mulineta pentru piata japoneza.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de George1985 » 16 Feb 2018, 09:33

ANDREI RIGA scrie: Aici nu pot fii de acord : o mulineta de 100 usd trebuie sa-si faca treaba bine. Fata de mulinetaele mai scumpe si mult mai scumpe poate nu e cea mai confortabila, nu va avea aceeasi frana de lupta, nu va fii cea mai usoara, nu se va invarti liber de 1000 de ori si poate nu va face fata unui peste foarte mare, dar trebuie sa-si faca treaba bine la modul general, pentru ca va duce grosul vanzarilor. Daca una de 100 usd te astepti sa fie nashpa, una de 200 ron o cumperi si o arunci direct la gunoi (vezi spre ex Ecusima) ?
Trebuie sa iei in considerare ca platesti si "firma". La japoneze mai mult ca la altele.
De acord ca nu te astepti sa fie naspa sau sa nu functioneze corect, dar daca vrei calitate la o firma de renume ca e Mercedes, Bmw ori Daiwa sau Shimano trebuie sa urci in gama. Cum spui si tu...
Din pct meu de vedere cine are un Certate(primul model) vechi intretinut, o Bradia in stare buna sau un model similar, nici nu se uita la modelele noi.

Cum vine nea Sigi cu afirmatii ca si-a comandat o "prastie de Daiwa"...cum poti sa te apreciezi ca un fin cunoscator si sa comanzi o "prastie" :lol1:

Revenind la modelele noi, cu tehnica foarte buna pe hartie, cum explica si d-nul Tdum, nu se traduce neaparat intr-o mulineta buna in viata reala.
La Daiwa ma invatasem cu modele vechi "real four", simplu de intretinut si durabile...nu perfecte, deoarece au niste probleme recunoscute gen antiretur sau o etansare mai slaba ori "marait". Dar foarte bune in pescuitul real.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 16 Feb 2018, 18:49

O firma care lasa pe piata modele in care a asamblat piese de la alt model e ''prastie'' din toate punctele de vedere.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Neamtul
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 31 Mar 2009, 22:33
Localitate: Timis

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Neamtul » 16 Feb 2018, 19:11

Hai sa asteptam sa vedem cu se prezinta Fuego LT 2000 daca tot a aterizat la Arad.
Nu cred ca e cazul sa arunci cu noroi in Daiwa doar pentru ca au patit unii sa achizitioneze un produs imperfect. Eu cate am avut, vazut si am invartit, toate au fost ok. Nu or fi toate modelele lor reusite dar daca ma uit in jur......

PS:
Chiar nu sunt fanboy Daiwa. Am mulinete Shimano, Penn, Daiwa, Ryobi, Okuma, Spro, etc.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 16 Feb 2018, 19:18

da, ok..mai stii, poate am noroc si am primit un Exist undercover.. :D
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

misulica70
veteran
veteran
Mesaje: 1934
Membru din: 03 Sep 2012, 21:37
Localitate: Radauti/Sv.
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de misulica70 » 16 Feb 2018, 19:20

George1985 scrie: firma de renume ca e Mercedes

Au murit sau iesit la pensie nemtii care faceau Mercedes,acuma fiind piata de super consum e mult si prost.
[si totusi am mercedes]

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 17 Feb 2018, 14:39

Astazi a venit Fuego, intr-un sfarsit.
Am avut noroc si ghinion, simultan. :D
Noroc , pentru ca aduna firul binisor. Nu ca si o mulineta pe wormshaft, dar binisor.
Ghinion, pentru ca face ca o rasnita. Prima imagine care mi-a venit in fata ochilor ,atunci cand i-am dat prima pedala a fost a unei rasnite de piper pe care o avea bunica mea si cu care ma jucam cand eram mic..No , fix asa face si Fuego asta..are un punct unde agata ceva si se aude un sunet dezagreabil doar cand mecanismul ajunge in locul acela..Chiar si pina sa ajunga in acel punct se aude un fel de huruit..Am
Am linga ea Legalis 2500 LT, mulineta fara prea multe pretentii, mai ieftina cu cca.40 de dolari decat Fuego ,dar care ruleaza impecabil..Daca o tin de talpa si o dau peste cap , manivela se invarte singura la Legalis..Fuego nici poveste sa faca miscarea asta :? .
Sincer, nici nu stiu ce sa fac cu ea..daca o trimit inapoi pe garantie ma costa cu transportul dus intors cat as fi dat pe o mulineta adevarata , cum este Shimano..plus ca n-am garantia ca primesc una care sa ruleze bine, si sa adune si firul cum trebuie..
Sa o pun la vanzare, sincer mi-ar fi jena pentru ca nu pot sa spun despre ea ca este noua , dar face ca si o rasnita, ca nu are sa o cumpere nimeni, si daca o cumpara careva apoi ulterior imi bate obrazul ca i-am dat mosor defect.. :D
Deci , vrand nevrand va trebui sa o desfac si sa vad ce naiba agata in mecanismul interior...poate si-au uitat vreo surubelnita, ceva, inauntru .. :lol1:
Insa un lucru imi este foarte clar..Daiwa e o prastie de firma incapabila sa scoata mulinete identice , o firma care ''scapa'' pe piata produse cu defecte majore..imi e foarte clar ca e prima si ultima mulineta cumparata de la ei..Ca daca era doar un fashait , nu ma deranja, stiu ca afara cand pescuiesti nu il bagi in seama, dar harshaitul ala il simti la fiecare tura de manivela..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns