Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 11 Iul 2017, 10:13

Pai un amic si-a luat un exceler model din asta mai nou. Nu mai retin exact modelul. Evident ca am pescuit si eu cu ea sa vad cum se simte la mana.Mergea lin, rotund, nimic de zis.Ce m-a frapat insa este ca atunci cand invarteai de tambur cu mana frana mergea super, insa daca trageai de fir asa cum trage un peste in dril cand forteaza frana nu ceda fir continuu ci in socuri, hopuri, nush cum sa le zic.Cu cat strangeam frana mai tare cu atat hopurile erau mai evidente.Se vedea clar cum rola galetului avea joc mare pe ax, joc lasat probabil ca sa nu se blocheze atat de usor de la mizerie..Probabil ca acolo , daca se pune un rulment problema dispare temporar. Zic temporar pentru ca daca nu are protectii suplimentare pe laterale asa cum are Shimano, apa intra la fel de bine la rulment cum intra si peste bucsa.Faptul nu ma mira, deoarece asa cum a-ti aratat erori de proiectare exista la Daiwa, si as aminti rulmentul fara shield de pe axul melcat prin care poate sa treaca agentul lubrifiant si sa ajunga pe rulmentul antirevers.Excelerul amicului meu a mers bine pina cand a drilat un somn pret de vreo 15-20 de minute, timp dupa care pestele s-a dezgatat. In urma drilului, Exccelerul care avea nu stiu exact..1 luna de folosinta aproximativ , a prins un clinchet usor la fiecare schimbare de sens a axului, semn ca inauntru au ajuns totusi niste tensiuni.Cam asta este cu Daiwele..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 11 Iul 2017, 10:52

Iau de bun ceea ce spuneti si va multumesc pentru informatii. Nu-mi ramane decat sa ma bucur ca cel putin mulinetele mele nu au astfel de probleme si sa-mi para rau in acelasi timp ca nu pot sa le pescuiesc decat cel mult o singura zi (sau cateva ore) pe saptamana...
Rew.

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Spring » 11 Iul 2017, 11:55

Eu am avut un exceler ha model sua, foarte multumit de ea, solida, tot ce vrei. Problema a venit cand am pus pe ea textil. Dupa o partida cu 2 peruci firul a fost gata. I-am facut-o cadou unui unchi care si cum da la spinning cu ea si merge foarte bine, dar cu mono. Pot spune ca e o mulineta adevarata si ca raport calitate pret e excelenta. Acum au mai aparut si ale mulinete.

Daiwa a fost lider mondial multi ani, au facut si fac mulinete foarte bune. Am luat in primavara o Emblem Z 2000 second, fabricata prin 2001?? nu stiu exact. Deci tin sa spun ca dupa ce m-am jucat cu mulineta asta ii inteleg pe fanii vechi Daiwa(nu si pe cei noi). Calitate nu gluma! Mie imi pare rau ca au renuntat la wormshaft pentru ca din mica mea experienta e un sistem mult mai bun de infasurare al firelor, mai ales textile de diametre mici.

Eu presimt ca in viitor vor fi tot mai bune atat daiwa cat si shimano, se pare ca pe viitor vor avea concurenta serioasa de la okuma si nu isi vor mai bate joc de noi cum au facut in ultimii 5 ani.

Parerea mea.
Acuma ca ne lipim de un brand...e normal. Am inceput sa pescuiesc cu daiwa si pe urma am trecut pe shimano datorita conditiilor mele de pescuit pentru care le consider mai potrivite, si pentru ca in ultimii 3-4 ani shimano a oferit mai multa calitate pentru aceeasi bani. Pe viitor cine stie....se pare ca Daiwa revine in forta.

Tdum, iti multumesc pentru munca ta si pentru pasiunea pe care o expui.
Sanatate!
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 11 Iul 2017, 13:32

Spring scrie:Tdum, iti multumesc pentru munca ta si pentru pasiunea pe care o expui.
Sanatate!
Pentru putin. Dialogul si schimbul de informatii cu dv. imi fac placere, iar postarile nu imi iau atata timp cat s-ar crede, intrucat acum 20-30 de ani foloseam acelasi tip de tastatura (,,qwerty") in meseria pe care am avut-o la vremea aceea, deci sunt familiarizat cu ea si merge repede, iar ca sa fac cate o poza in paralel cand lucrez la cate ceva, nu imi ia mult timp. Acest dialog, imi ,,alina" cele 6 zile de munca si cum nu sunt fumator, in locul pauzei pentru tigara, imi iau pauza pentru forum. Presupun ca am exagerat cu postarile in ultima vreme si fara sa vreau am acaparat un spatiu nemeritat al rubricii ,,echipamente si accesorii". Tentatia de a impartasi si discuta cu dv. (colegii de forum) aspecte tehnice mai vechi sau mai noi, este mare pentru mine, fiindca subiecte care mi se par interesante apar in permanenta si s-au soldat cu postarile in cauza. Si eu va multumesc!
Va doresc un pescuit cat mai placut, si probleme cat mai putine.
Rew.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de George1985 » 11 Iul 2017, 16:19

La theory si team daiwa pro exista un singur ax antitorsiune fata de doua la modelele noi.
Theory a costat 650ron din magazin, iar revosul 200 dupa cum mentioneaza Tdum. Vreo 3-400ron pret de magazin pt revos.

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de zvic » 11 Iul 2017, 17:48

Eu unul nu inteleg cum se face ca baietii astia din Arad is tare ghinionisti la mulinete daiwa, zici ca toate alea cu defecte se aduna la prietenii lui Gigi :)

Tdum, fenomenul ala cu 6 cocoase apare si la BG, il vad la capatul lanseului deci cu cca 40m scosi de pe tambur dar nu la tambur plin. Cred ca apare cand pui prima data firul pe tambur, in timp se corecteaza. Am avut fenomenul de mai multe ori in ultima vreme, mai ales cu fire batoase la inceput gen power pro.

Spring, la daiwa mereu a fost necesar sa lasi 1-2mm liber pe tambur ca sa nu faci peruci. De asemenea utilizate saibele ale ca sa ai conicitatea aia dintr-un capat in celalalt al tamburului, sa nu ai un sant in spate si conicitate pronuntata in fata, diferenta trebuie sa fie mica, cca 1mm -maxim 2. Asa nu mai faci peruci cu fire subtiri. Apropo de peruci, singura mulineta cu care am stricat o jumate de rola de fir datorata perucilor a fost shimano biomaster mgs. Mutat firul pe Bradia si zero probleme. Sa trag concluzii?

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Spring » 11 Iul 2017, 18:57

Si cand faci peruci cu jumate de tambur? si cu conicitatea care trebuie?
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de rine » 11 Iul 2017, 19:27

Daca nu-i lanseta încărcată suficient, daca n-ai recuperări mai ,in sarcina ,orice mulineta face peruci după câteva recuperări "slim"ca sa zic așa .indiferent cat de încărcat este tamburul.și cand rup, mulinez tinand firul (orice fel)tensionat printre degetele .lucrurile astea le știm toți ca d'aia tensionam firul cand Îl tragem de pe rola.poate nu stiu eu dar mulineta sa nu necesite procedura asta nu există.

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de zvic » 11 Iul 2017, 20:52

Spring scrie:Si cand faci peruci cu jumate de tambur? si cu conicitatea care trebuie?
Nu stiu ce sa zic, momentan am 6 daiwe si am avut peste 15 in total si mai vechi si mai noi, mai ieftine si mai scumpe si nu am patit la nici una ce zici tu.

Shimano am avut o shimano sahara prin 2006, biomaster mgs si am pescuit o partida cu un tp 2500s.

Ryobi mai multe, ecusima, applause, zauber, la astea mai pateam sa se agate firul dupa knob frana.


Cu nici una din mulinetele astea nu am avut peruci cu exceptia biomaster mgs, cu fire PE subtiri. Cu 1PE nici biomastrrul ala nu mai face peruci.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 11 Iul 2017, 23:21

Dap, asa o patit un alt amic al meu cu o Balistic(magseal)..al naibii cum se intimpla mereu la Daiwa

@T-dum..ce parere aveti despre Daiwa Ninja??
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns