Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de George1985 » 23 Ian 2018, 16:13

Ok
La mine nu e cazul.
Daca functioneaza corect nu am de ce sa umblu in ea. Mai ales daca o cumpar de noua.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 23 Ian 2018, 23:10

George1985 scrie:Daiwa asta belita de care tot scriu, theory, are 5-6 ani de pescuit.
Nu are uzuri semnificative nicaieri. Singurul neajuns este un marait care il are de cand am cumparat-o, de noua.
Am desfacut-o zilele trecute sa verific si sa o curat/gresez.
Maraitul vine din angrenarea pinionului cu roata care conduce axul, aici e problema si nu am reusit sa o remediez.
Domnule George, daca imi permiteti, imi dau si eu cu parerea, poate va ajuta la ceva observatia mea:

Cred ca exista o motivatie din constructie pentru maraitul de care spuneti. Banuiesc ca aveti un joc mare al rotorului, ca un balans stanga-dreapta, fiindca el sta pe un singur rulment cu bile in partea de sus, iar in partea de jos aveti o bucsa din plastic care joaca probabil in carcasa si angrenajul din bronz joaca la randul sau in bucsa respectiva. Deasemenea, aveti o singura bara stabilizatoare, deci, daca nu ma insel, rotorul are toate sansele sa fie instabil.

Ce puteti incerca? Sa presati mai tare pinionul conducator (cel cu manivela) pe cel condus (cel din bronz) prin introducerea unei saibe suplimentare de 0,05-0,10mm intre rulmentul din capacul carterului si pinionul conducator. Sunt sanse sa se diminueze si jocul si maraitul de care spuneti. Asta, daca sunteti sigur ca maraitul e din angrenarea rotorului. Daca nu sunteti sigur, atunci faceti un montaj de proba al mulinetei, lasand nemontat pinionul ce da oscilatia. Montati mulineta si faceti proba rotorului. Desigur, mecanismul depanator al tamburului va fi in repaus in acest caz si daca maraitul e tot prezent, atunci cert este din angrenarea rotorului. Si eu incerc astfel de montaje partiale cand nu sunt sigur de unde provine un zgomot si dezactivez temporar anumite mecanisme in scopul identificarii sursei zgomotului.

Desigur, exista si posibilitatea unei erori de prelucrare/potrivire intre angrenaje si asta chiar nu are alt leac decat inlocuirea ambelor.

Rew.

jackspinner
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 03 Mai 2010, 20:18

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de jackspinner » 24 Ian 2018, 09:30

Posibil sa nu fi fost gresata indeajuns de noua si atunci uzura in 5 ani si-a spus cuvantul ...

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 24 Ian 2018, 10:38

Am citit cu atentie informatia domnului George:
George1985 scrie:Nu are uzuri semnificative nicaieri. Singurul neajuns este un marait care il are de cand am cumparat-o, de noua.
De aceea am concluzionat asa.

Rew.

jackspinner
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 03 Mai 2010, 20:18

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de jackspinner » 24 Ian 2018, 14:27

Ar trebui sa incerce sa adauge saibe pana se mareste suprafața de contact intre coroana si pinon , eventual sa ia foarte putin din grosimea rotitei dintate inferioare (partea dinspre rulment) daca nu mai e nimic de facut .

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de George1985 » 25 Ian 2018, 09:44

Mulineta nu are niciun joc in Rotor, e foarte bine inchegata. Melcul din bronz era foarte bine fixat, a trebuit sa il fortez sa il pot scoate.
Rulmentii functioneaza foarte bine.
Am facut exact cum zice Domnul Tdum, am montat piesele pe rand.
Roata conductoare functioneaza excelent, rulmentul este in stare foarte buna, problema a aparut cand am montat pinionul(doar pinionul)
Dupa cum am mai scris, aici e problema. Ori roata are dintii mancati sau neuniformi de cand era noua, ori pinionul nu se sprijina corect in locasul lui si formeaza un joc lateral. Daca ii pun saibe sa preseze dinspre capacul lateral e posibil sa infranez pinionul, iar pe partea de jos nu au sprijin din cate am vazut, rulmentul se aseaza drept in carcasa... Ar mai putea sa aiba roata conductoare un joc lateral..nu am verifica decat cum se invarte.
Eu m-am invatat si cu maraitul acesta, dar daca reusesc sa il scot definitiv ar fi ideal.
Mulineta asta, destul de simpla, se ambitioneaza sa reziste in continuare cu toate ca nu are doua sprijine sau alte nouatati din gamele noi.
Eu m-am convins de calitatile materialului tip zaion cu aceasta mulineta...practic nu e neaparat nevoie de mulineta metalica pt pescuitul la jig.
:respekt:

Imagine

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Spring » 25 Ian 2018, 11:54

Salut George. Mârâit poate fi și ca se apasă prea tare pinionul conducator pe melc. Mecanismul asta are nevoie de o mică toleranta sa meargă fluid. Pune capcul fără șuruburi și in timp ce îl prestezi cu mâna dai o manivela. In funcție de cât de tare apeși creste sau scade intensitatea zgomotului.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Spartacus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 212
Membru din: 09 Noi 2007, 09:02
Localitate: SV

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Spartacus » 25 Ian 2018, 12:51

Spring scrie:Salut George. Mârâit poate fi și ca se apasă prea tare pinionul conducator pe melc. Mecanismul asta are nevoie de o mică toleranta sa meargă fluid. Pune capcul fără șuruburi și in timp ce îl prestezi cu mâna dai o manivela. In funcție de cât de tare apeși creste sau scade intensitatea zgomotului.

Exact aceeasi problema am rezolvat-o la o mulineta Mikado. Am decupat dintr-o foaie transparenta A4 (de plastic), o garnitura ce urmarea conturul capacului, pt ca suruburile sa fie stranse totusi optim. Eventual alt material, in fc de distanta ceruta, sau 2, suprapuse. Asta daca profilul capacului este unul in plan, 2D, uniform.

Asta daca nu exista vreo saiba ceva care sa poate fi scoasa, desi si aia are rolul ei.

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Spring » 25 Ian 2018, 13:49

La o garnitura de folie ma gândeam și eu.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 25 Ian 2018, 14:22

semlecangheorghe scrie:Cam intr-o saptamana o sa imi vina si mie un Fuego LT , abia astept sa o pescuiesc..
Acusi se implineste termenul si poate, prin bunavointa domnului Semlecan, vom avea si un punct de vedere critic si obiectiv al unui proprietar/utilizator al unei mulinete Daiwa apartinand noii genetetii LT. Poate avem noroc si de o fotografie dupa schema mulinetei respective. Sunt si eu curios in ce directie merge ,,povestea". Deocamdata, stim de unde a plecat ,,povestea" in ceea ce priveste mulineta Daiwa Fuego. Era rosie, full metal, wormshaft, raport sub 5:1, superrezistenta, o legenda! S-o vedem si pe cea mai tanara ce ofera... si unde s-a ajuns... pe bani mai putini...

Rew.

Scrie răspuns