Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de George1985 » 10 Iul 2017, 18:03

Iar a aparut "nea shimano" cu afirmatii ca shimano sunt cele mai bune.
Uite aici detalii ca daiwa face mulinete mai bune la aceeiasi bani.

Si de ce oare isi vinde lumea TP-urile astea noi, ca exemplu?

Astept si eu prima mulineta shimano care sa imi inspire vreun interes de ceva ani deja.
In afara de Stellele anterioare Fi-ului... NIMIC.

Avatar utilizator
mini_mic
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: 19 Mar 2007, 12:21

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de mini_mic » 10 Iul 2017, 20:35

George1985 scrie:Iar a aparut "nea shimano" cu afirmatii ca shimano sunt cele mai bune.
Uite aici detalii ca daiwa face mulinete mai bune la aceeiasi bani.

Si de ce oare isi vinde lumea TP-urile astea noi, ca exemplu?

Astept si eu prima mulineta shimano care sa imi inspire vreun interes de ceva ani deja.
In afara de Stellele anterioare Fi-ului... NIMIC.
Din acelasi motive din care se vand Daiwa Morethan noi sau cu titlul de ”ca noua”. Ca sa nu mai zic ca si anunturile cu Bradia curg pe toate forumurile.
Sunt foarte curios pe ce Stele ai pus tu mana, insa am o impresie ca doar pe d-alea desenate pe asfalt de copii.
Obiectiv: 8,1 kg !

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de George1985 » 10 Iul 2017, 21:06

Pe cate am reusit sa pun mana, nu am ratat niciuna

Nu vad niciun morethan la vanzari.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 10 Iul 2017, 22:02

Iata, acum sunt in masura sa va spun mai multe despre mulineta Daiwa Revros E 1003 HA pe care am prezentat-o in debutul acestui topic. Am pus fir pe ea si duminica am prins primii pesti (cleni) cu aceasta noua mulineta. Pot sa spun ca recupereaza fara efort, chiar si in sarcina, are o functionare placuta, lina, iar frana funtioneaza si suna excelent. Am si o nemultumire de ordin estetic legata de asezarea firului pe tambur. Aceasta asezare nu este uniforma, neteda, ci valurita (ondulata). Acest lucru, poate fi o eroare de proiectare, fiindca rata de infasurare este de fix 6 ture de rotor pentru o urcare a tamburului si fix 6 ture de rotor pentru o coborare a tamburului, astfel ca spirele se suprapun exact pe acelasi traseu, un strat peste celalalt atat la urcarea cat si la coborarea tamburului. La alte mulinete nu este o rata fixa de infasurare pe oscilatie ci este cu virgula, astfel rezultand o suprafata uniforma a infasurarii.
La fel de bine, aceasta ar putea fi si o proiectare deliberata, cu scopul ca in lansare spirele sa plece de pe coama fiecarui val, fara a mai intra in contact cu spirele invecinate. Sincer, n-am simtit nici un beneficiu deosebit in lansare, asa ca daca s-au muncit intentionat ca sa le iasa asa, consider ca au facut-o gratuit. Cam atat despre aceasta mulineta simpla si ieftina.
Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 10 Iul 2017, 23:43

@Tdum -referitor la rolul santului de pe galetul Shimano.
Marea problema a spiningului este ca rasuceste firul.Practic fiecare rotire a tamburului rasuceste firul textil ori mono in jurul propriei axe. La monofilament apar dupa o vreme buclele , iar la textil spirele se tensioneaza .

Unii cauta sa reduca aceste rasuciri (la textil) lasand firul cu capatul liber sa il duca apa, dupa care tin firul intre degete si recupereaza..Firul se derasuceste.Santul din galet ajuta la acesta derasucire.Iar aripioara de sub galet, specifica shimano, face ca apa si mizeria care vin pe fir sa nu ajunga in totalitate pe tambur .Dupa mine este cel mai bine gandit galet existent pe piata la categoria muinete de spining.

Despre asezarea firului cu doua cocoase este specifica sistemului pe cama , se regaseste si la Shimano la modelele sub Technium si problema la ele nu este atat la lansare cat la finetea cu care cedeaza fir in dril, mai ales daca firul este subtire.Sistemul pe wormshaft (si variantele lui )aseaza firul in asa fel incat poti regla frana la mare finete , lucru util in multe situatii pe care nu mai vreau sa le detaliez aici..

Am pescuit cu ambele tipuri de asezare a firului si stiu ce vorbesc, spre deosebire de talibanu' Georgel care nu-i bun decat sa vorbeasca aiurea pe linga subiect..ca de obicei..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de George1985 » 11 Iul 2017, 08:13

Problema e ca oriceine zice ca o Daiwa e buna, apare Sigi cu postari de genul "Simano e mai bun".

A explicat Tdum foarte bine, cu imagini si detalii care sunt avantajele noilor modele, dar omu' nu se poate abtine.
Era un subiect despre Daiwa oricum, deci esti pe langa...din nou.

Galetul la daiwe e conceput bine, problema o reprezinta mizeriile noastre din ape. Asa ca e nevoie de o intretinere.
Treaba de 5 minute si daca ai doua de stanga.
Nu este in bun uleiul adaugat tot timpul pe langa galet, pt ca mizeria ramane acolo in continuare. Uleiul e solutie de moment.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 11 Iul 2017, 08:31

Galetul la daiwe e conceput foarte prost daca se blocheaza de la mizerie .
Desfa unul de la Shimano si o sa intelegi de ce are nevoie sa fie desfacut atat de rar, in special cele cu port de ungere.Pacat ca seria Hagane a nenuntat la portul de ungere.
Galetul la daiwe e conceput bine, problema o reprezinta mizeriile noastre din ape.
:lol: :lol: :lol: ..maxima..de pus in rama..

Pai ''problema'' e la aia de l-au proiectat, aia sunt doar ingineri ca daca erau si pescari, sau ma rog, aveau un feedback de la pescari, realizau ca nimeni nu pescuieste in apa distilata :lol: :lol:
La Daiwe solutia de compromis-adica sa adaugi ulei pe linga galet , dupa cum arata prin imagini, e maxima..imi imaginez ce bine ii pica firului textil o infuzie de ulei..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de George1985 » 11 Iul 2017, 08:51

E atat de bine facut incat au schimbat solutia:
"Pacat ca seria Hagane a nenuntat la portul de ungere."
Inginerii...nu?

E atat de simplu de curatat un galet de la daiwe incat nici nu ai nevoie de port de ungere.
Desfaci un surub, cureti, pui vaselina de calitate si gata. Te tine 4-5 pescuituri.
Prelungesti si durata de viata a ansamblului cu mult. Asta doar pt cine are 4-5minute pe luna libere,

PS: Induci lumea in eroare, altfel nu iti raspundeam. :wallbash:

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 11 Iul 2017, 09:03

@ Semlecangheorghe
semlecangheorghe scrie:referitor la rolul santului de pe galetul Shimano.
Nu m-am referit la rolul santului din galet ci la directia pe care o indica acest sant, directie care, nu intotdeauna conduce inspre tambur. Am avut ocazia sa constat la o mulineta peste 1000 de lei, aceasta neconcordanta. I-am si aratat problema proprietarului, iar mulineta a ajuns la vanzare. De aceea v-am sugerat ca este bine sa verificati directia pe care o indica galetul, daca duce spre tambur, sau pe langa acesta. Nu mai reiau subiectul, dar am sa postez aici fotografii, cand voi avea din nou pa mana ,,materialul didactic" cu problema pe care v-am indicat-o. In fond, nu galetul este de vina ci bratul pickupului care da pozitionarea galetului. De multe ori, se folosesc pe mulinetele mici aceleasi brate de pickup ca si la modelele ceva mai mari. Tamburul fiind insa mai mic, firul nu va mai rula frumos in canalul galetului, ci se va freca de marginea canalului, se va uza si se va rasuci mai mult decat in mod normal.
semlecangheorghe scrie:Despre asezarea firului cu doua cocoase este specifica sistemului pe cama
Nu este vorba de doua cocoase, ci de 6. Asa cum am spus, aspect de suprafata valurita. Inovatie sau eroare? Raportul de oscilatie este de 6:1. Asa cum am spus, la 6 ture de rotor se executa o urcare completa a tamburului, iar la urnmatoarele 6 ture de rotor se produce o coborare completa a tamburului, apoi ciclul se reia. Scuze ca m-am repetat. Mi-am exprimat si indoielile si presupunerile legate de acest aspect, nu le mai repet. Cat despre Shimano, prefer sa vorbesc in topicurile dedicate, asa cum am mai facut-o. Va salut cu respect.
Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 11 Iul 2017, 09:37

P.S. Vorbind de Daiwa, ati afirmat:
semlecangheorghe scrie: Eu am ramas foarte neplacut impresionat ce nasol cedeaza fir un astfel de galet.
M-ati facut curios. Daca sunteti bun sa detaliati putin aceasta afirmatie, va multumesc anticipat.
Rew.

Scrie răspuns