Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de zvic » 08 Iul 2017, 10:24

Tdum, cateva intrebari:

Una din problemele mulinetelor anterioare era ca axul melcat se invartea direct in lagarul ala din carcasa, fara bucsa sau rulment, in timp apareau uzuri si maraituri, nici cu schimbarea angrenajrlor nu mai rezolvai. Modelele astea noi au asa ceva?

La BG am vazut ca nu mai are floating shaft, bucsa aia de sub piulita de strangere rotor. Revros si exceler au?

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 08 Iul 2017, 11:35

@ Zvic
zvic scrie:Una din problemele mulinetelor anterioare era ca axul melcat se invartea direct in lagarul ala din carcasa, fara bucsa sau rulment, in timp apareau uzuri si maraituri, nici cu schimbarea angrenajrlor nu mai rezolvai. Modelele astea noi au asa ceva?
Cele doua mulinete din pozele de mai sus au un singur rulment cu bile pe rotor (ca si TD SOL, Td Tierra, Caldia X, R Nessa, TDR4 ori mai scumpele ,,zaioane" : Luvias, Airity, Fuego, Ignis, etc...)si rulmentul de antiretur cu role. BG-urile dumneavoastra sunt mai bine echipate, avand doi rulmenti cu bile pe rotor si rulmentul de antiretur cu role si de aici provine in principal si diferenta de pret. Ati facut o alegere foarte buna.
zvic scrie:La BG am vazut ca nu mai are floating shaft, bucsa aia de sub piulita de strangere rotor. Revros si exceler au?
Nu, nu au, sunt la fel ca si BG- ul alcatuite din acest punct de vedere, dar cred ca au jocuri mai mici intre ax si pinionul melcat decat cele cu floating shaft. Acest joc, daca doriti, puteti sa-l verificati prin comparatie, fiindca aveti mulinetele BG si aveti si unele tip Real Four cu floating shaft si sa ne confirmati daca e asa sau nu...
Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 08 Iul 2017, 11:58

Ca o completare, poate prezinta interes pt. cineva, pot sa va spun si unde sunt distribuiti cei 4 rulmenti cu bile in cele doua mulinete din pozele de mai sus:
Unul este pe rotor, doi sunt de o parte si de cealalta a pinionului conducator (in care vine manivela) si al patrulea este in centrul pinionului cu stift excentric care da oscilatia tamburului. Bineinteles, cel de-al cincilea rulment, cel cu role, (antiretur) se afla tot pe rotor.
Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 08 Iul 2017, 19:03

@ Zvic.
Intrucat raspunasul meu nu a fost complet la intrebarea dumneavoastra :
zvic scrie:Una din problemele mulinetelor anterioare era ca axul melcat se invartea direct in lagarul ala din carcasa, fara bucsa sau rulment, in timp apareau uzuri si maraituri, nici cu schimbarea angrenajrlor nu mai rezolvai. Modelele astea noi au asa ceva?
voi completa raspunsul meu anterior in cele ce urmeaza, pentru a lamuri total si acest aspect.
In partea de sus angrenajul de bronz se sprijina pe rulment cum am spus deja, iar in partea de jos, la Revros are contact direct cu carcasa din plastic, iar la Exceler, fiindca acesta are corpul din metal, (nu am mai verificat, dar banuiesc) exista interpusa acolo o bucsa, pentru a nu exista un contact direct metal pe metal. Exista insa un motiv, pe care-l intrevad, destul de subtil ce-i drept, pentru care nu vor avansa asa de rapid uzurile de care va temeti in zona de care intrebati si anume:
Fata de modelele vechi, care aveau doar un ax antitorsiune, modelele despre care discutam acum, au doua axe antitorsiune cum am mai spus, lucru foarte important pentru a prelua in timpul sarcinii, frecarea dintre axul tamburului si angrenajul de bronz prin care culiseaza acest ax. Nu numai ca axul tamburului nu va mai apasa sub sarcina angrenajul pe carcasa sau pe bucsa de sprijin producand frecari mari, ci va sta centrat sub sarcina, sustinut de cele doua axe de ghidaj si va actiona el insusi ca un ghidaj pentru angrenajul din bronz si il va tine centrat in partea de jos, astfel incat acesta nu va mai apasa tare, ci doar superficial pe carcasa (la Revros) sau pe bucsa (la Exceler). Deci, in partea de sus, angrenajul de bronz fiind sprijinit pe rulment, iar in partea de jos, prin axul tamburului fiind sprijinit pe cele doua axe antitorsiune, zona de care va temeti ca s-ar putea uza prematur, este protejata de fapt. Nu stiu daca am explicat suficient de bine cum vad eu acest aspect, dar sper ca m-ati inteles.
Din respect pentru dv. fiindca mi-ati adresat o intrebare directa, m-am simtit dator cu aceasta completare la raspunsul meu initial, care, din neatentie, a fost incomplet. Multumesc pt. intelegere.
Rew.

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de zvic » 08 Iul 2017, 19:36

La excelerul vechi axul melcat freaca direct in carcasa metalica. Macar o bucsa daca e acolo se poate schimba daca apar uzuri. Cred ca e fara si la excelerul nou, pe schema nu apare.

In ce priveste jocurile, am verificat doar fara tambur la bradia si mi se pare cam la fel.

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de edâ„¢ » 08 Iul 2017, 20:01

De anu trecut le explicam la uni cum sta treaba cu daiwa dar ei tot pe a lor o tineau....folosesc al 3 sezon un exceler 2500A si nu are inca nimic, anu trecut se vindeau si cu 65euro,sigur in urmatori 3 ani nu o sa aibe nimic,este singura care merita fiecare leu, exceptand pretul nesimtit practicat in tara,daca mai adaugi si o saiba facuta din clingherit la frana intre pasla o sa se miste mult mai lin in sarcina.
BG au facut-o ptr pescuit la pesti mari un contracandidat al Stradicului FK cel facut din materialul minune HG cu raport mare de recuperare care nu isi merita bani,aparut inaintea BG,intre timp shimano a bagat modelul Nasci sa rivalizeze la pret acum ramane de vazut care sunt mai fiabile dintre astea 2,cum am mai si spus singura mulineta de la shimano care isi merita bani este stradic ci4-fb este mulineta care duce ani dupa cum am vazut-o si probat in magazin.
Imi place la nebunie modelul american de pescuit acolo unde in wek iti arunci scula de pescuit in portbagaj si te duci la relaxare,nu conteza cum arata si ce face atata timp cat ai parte de dril cu orice naluca si nu emiti tot felul de teorii pe marginea sculei si a naluci pe care o deti.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 10 Iul 2017, 07:41

Oricum ai lua-o rotile din duraluminiu presat la rece (hagane) bat la fund ca si fiabilitate orice Daiwa, chiar si alea cu vestitul bronz marin .Modele Shimano cu doua axe antitorsiune sunt cele mai fiabile , si cel mai bun raport pret calitate..Daiwa mai are oleaca pina sa le ajunga din urma..asa ca musai sa allerge
mai departe, nu e suficient sa mearga..Sa nu uitam ca modelele Daiwa au co componenta esentiala-galetul- ramas rau de caruta. Eu am ramas foarte neplacut impresionat ce nasol cedeaza fir un astfel de galet.Este departe de notiunea de fluiditate....
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de edâ„¢ » 10 Iul 2017, 11:08

"Oricum ai lua-o rotile din duraluminiu presat la rece (hagane) bat la fund ca si fiabilitate orice Daiwa, chiar si alea cu vestitul bronz marin"

DA ptr ca materialul (duraluminiu)este mai bun in multe privinte si atunci normal sa tina decat unu clasic(bronz) la care se aplica un tratament,ca sa nu mai vb de greutate si altele,daca te uiti mai bine acel hg mai apare si in trecutul celor de la shimano dar tot un duraluminiu este dar cu o inbunatatire a procesului de aschiere care se refleta in produsul finit asta din cauza masinilor performante la care s-a ajuns(robotizarea care o sa lase pe multi fara job),dar ce ma intereseaza pe mine si ce am explicat este faptul ca la aceiasi bani shimano nu a facut nimic ca sa reduca frecarea,asta s-a vazut in uzura acelei rotite unde culiseaza axul la un aernos iar asta s-a intamplat dupa 2 sezoane si atunci cu ce ma ajuta ca este duraluminiu sau alt material,lucrul acesta ma impinge pe mine ca si consumator sa folosesc o mulineta mai scumpa daca vreau sa am un minim de calitate,si aici vb de la 100eu in sus

"Modele Shimano cu doua axe antitorsiune sunt cele mai fiabile , si cel mai bun raport pret calitate.."

DA dar un stradic CI4-fb costa 175eu fata de 65eu cat a fost exceler,si atunci despre ce vorbim

"Sa nu uitam ca modelele Daiwa au o componenta esentiala-galetul- ramas rau de caruta. Eu am ramas foarte neplacut impresionat ce nasol cedeaza fir un astfel de galet.Este departe de notiunea de fluiditate...."

Asta din cauza ca acolo e singurul punct in care mizeria adusa de fir se depune iar asta face ca piesele sa nu se mai roteasca cum trebuie iar daca nu o intreti se blocheaza si prin frecarea firului se taie indiferent de materialul folosit,de asta nu mi-au placut modelele vechi de daiwa ptr ca acolo tot timpul erau probleme iar cei de la shimano au stiut sa o rezolve din timp prin adaugarea acelui canal pe mijloc iar galetul neavand unghi ca si la daiwa unde mizeria se depozita intr-un singur loc facand sa se blocheze mult mai repede daca nu o intretineai,acel sant de la shimano produce frecari atunci cand textilul se imbiba cu apa si mizerie si atunci te miri de ce se decoloreaza atat de repede firul si apar scamosari,deci da este mai bine ptr mulineta dar nu si ptr un fir pana in 80ron,la daiwa au renunt la acel unghi si acum nu se mai depune intr-un singur loc si nu se mai blocheaza atunci cand uiti sa o intreti iar firul il mai poti folosi inca un sezon,oricum galetul este imbunatatit fata de ce era.

Ma bucur ca s-au desteptat cei de la daiwa si astfel am o mulineta la pret decent de care sa nu imi fac griji dupa 2-3 sezoane si sa ma concentrez pe ce este important,pescuitul si nalucile folosite.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 10 Iul 2017, 11:56

Daca tot a ajuns discutia in punctul in care iarasi se fac comparatii intre produsele celor doi mari producatori, atunci va semnalez un aspect legat de galeti, daca tot se discuta despre ei. Daca aveti curiuozitatea sa priviti directia (eventual s-o prelungiti spre tambur cu o linie) pe care o indica santul in care se aseaza firul pe galet, la una din cele doua firme, (nu spun la care de aceasta data) veti vedea ca aceasta directie a santului, tinteste pe langa tambur si nu spre tambur, spre spatiul de infasurare a firului. Efectul produs, pe care eu il vad, este acela de rasucire si uzura prematura a firului. Nu stiu daca la toate marimile mulinetelor celor doi este la fel, dar eu am facut observatii si comparetii la cele cu marimi similare, mici, din aceeasi gama de pret.
Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 10 Iul 2017, 13:03

Pentru exemplificarea a ceea ce am dorit sa spun in postarea anterioara, am pus fotografia de mai jos:
Imagine
La aceasta mulineta, care nu este nici Shimano nici Daiwa, firul are in timpul infasurarii pe tambur, exact aceeasi directie cu cea a santului din galet, astfel incat nu aluneca si nu se freaca pe lateralele santului, iar uzura si rasucirea produsa de galet asupra firului, este minima.
Rew.

Scrie răspuns